ul {list-style:disc; margin-left: 45px; } li {list-style:disc; }
Mutbex Abone Ol
post image
29.08.22

Gastronom Küvet Nedir

Gastronom uluslararası mutfak ölçüleridir. Belirlenmiş standart ölçüler paralelinde tasarlanmış ürünler bu isimle anılmaktadır. Gastronom tepsi, gastronom küvet, gastronom yemek tabağı gibi çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Gastronom küvet tarihçesi 1960 yıllarına dayanmaktadır. İsviçreli araştırmacılarının belirlemiş olduğu ölçüler sayesinde ürünlerin mutfaklarda kullanımı çok pratik ve kolaydır. Çünkü standartları belirlenmiş olan bu küvetlerin porsiyon limitleri değişmez. Bu sebeple bu tarz ürünlerin ebatları da belirli olduğu için fırın gibi yerlerde kullanımlarında hiçbir problem ya da uyum sorunu yaşanmaz. Çünkü santimine kadar değişmez bir ölçü dahilinde tasarlanmaktadır. Dolayısı ile mutfak gereçlerinizle uyumlu kapları almak istediğinizde uygun olup olmadığını denemenize ya da ölçmenize gerek kalmaz. Gastronom Küvetler yemeklerin saklanması ve taşınması gibi temel amaçlarla ile üretilmiştir. Paslanmaz maddeden yapılmış bu ürünlerle beraber güven içinde malzemelerinizi saklayabilirsiniz.

 

Yemek sanayinde oldukça yaygın olarak kullanılan bu ürünler günümüzde diğer alanlarda da çokça kullanılmaktadır. Standart ölçülere göre tasarlatılan bu ürünlerden size uygun olan ölçüleri satın alabilirsiniz. Yemekhanelerden yemek servis tezgahlarına varıncaya kadar birçok alanda kullanılmakta olan bu ürünlerin çelik modelli olanları, genel olarak çeşitli malzemelerin taşınmasında kullanılmaktadır. Bu tarz küvetlerin fırında kullanılanlarına da Gastronom fırın küvetleri denilmektedir. Fırınlarda da yaygın olarak kullanılan bu kaplar oldukça kullanışlıdır. Endüstriyel fırınların kullanmayı tercih ettiği gastronom fırın küvetleri kapaklı ya da kapaksız olmak üzere farklı çeşitlerde üretilmektedir. İşletmeler bu tarz ürünleri ihtiyaca yönelik olarak satın almaktadırlar. Özellikle yemekhanelerde yaygın olarak kullanılan kaplara yönelik çatal kaşıklar da üretilmektedir. Küvet kabı ölçülerine göre tasarlanan bu ürünlerin kullanımı oldukça pratiktir. Gastronom yemek kaplarının farklı kullanım amaçlarına göre farklı ürünleri bulunmaktadır. Bunları sınıflandırmak gerekirse şu şekilde maddeleyebiliriz:

 • Standart gastronom küvet
 • Delikli gastronom küvetler
 • Kulplu (tutma kollu) – Kulpsuz gastronom küvetler
 • Çelik Küvetler
 • Polikarbon gastronom küvet

Gastronom Küvet Ne İşe Yarar?

Gastronomi küvet standart boyutlarda üretilen araçlar olduğundan, profesyonel mutfak çalışanlarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Standart miktarda sunulması gereken menülerin kaplara koyulma süreçleri çoğu zaman zorluk yaratabilmektedir. Ancak porsiyon ölçülerine kadar belirli olan bu kaplar sayesinde yemek servisleri sırasında herhangi bir zorluk yaşanmaz. Bunun yanı sıra çeşitli maddelerden üretilebiliyor olması da büyük bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu tarz kapların temizlikleri de oldukça pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Böylece zamandan tasarruf da sağlamaktadır. Karıştırma ve servis aşamalarında da büyük bir kullanım kolaylığına sahip bu araçlar; büyük işletmelerin, okulların, üniversitelerin yemekhanelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Festival, kamp gibi kalabalık organizasyonlarda da kullanılan küvetler oldukça pratik araçlardır.

 

Gastronom Küvet Standartları Neden Belirlenmiştir?

Araştırmaları yapanlar İsviçreli araştırmacılar, tavalar ve tepsiler konusunda oluşan ölçü karmaşasına bir çözüm getirmeye çalışıyorlardı. Çünkü ortak bir ölçünün kullanılmaması büyük mutfaklarda büyük zorluklar meydana getiriyordu. Bu araştırmaların neticesinde gastronom küvet standartları belirlenmiştir. Tüm dünya genelinde kullanılmakta olan bu ölçüler, birçok alanda büyük bir zaman tasarrufu sağlamıştır. Yaygın olarak kullanılmakta olan bu küvetlerin çok farklı maddelerden üretimi mevcuttur. Çelik gastronom küvet bu küvetler arasında en çok kullanılanlardan olmasının yanı sıra tek kullanımlık plastik küvetler de üretilmektedir.

Gastronom Küvet Standartları Neden Kullanılır?

Bu standart ürünlerin kullanımının birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bu küvetlerin standartları çeşitli mutfak ihtiyaçlarından hareketle meydan gelmiştir. Sebeplerden birisi porsiyon dağıtımlarında yaşanan problemlerden kaynaklanmaktadır. Sabit bir porsiyonun tüm bireylere eşit şekilde dağıtılması için standart ölçülerde tasarlanmış kaplara ihtiyaç duyulmuştur. Diğer bir durum da çeşitli tepsi ve kapların büyük mutfaklardaki diğer makinelere sığmaması sorunudur. Endüstriyel buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi mutfakta kritik öneme sahip araçlarla uyumlu standart ölçülere sahip kapların olması işlerin çok daha pratik bir şekilde yönetilmesinde yardımcı olmaktadır. Öztiryakiler gastronom küvet kaliteli malzemeleri ile birçok işletme tarafından memnuniyetle kullanılmaktadır. Siz de mutbex üzerinden bu ürünleri satın alma şansı yakalayabilirsiniz.

Gastronom Küvet Standartları & Ölçüleri?

Gastronom Küvet ölçüleri birçok çeşitte tasarlanmaktadır. Küvet ölçülerini şu şekilde sınıflandırabiliriz:

 • GN1/1 ölçüleri: 530 x 325 mm,
 • GN2/1 ölçüleri: 650 x 530 mm,
 • GN2/3 ölçüleri: 354 x 325 mm,
 • GN1/2 ölçüleri: 325 x 265 mm,
 • GN1/3 ölçüleri: 325 x 176 mm,
 • GN1/4 ölçüleri: 265 x 162 mm,
 • GN1/6 ölçüleri: 176 x 162 mm,
 • GN1/9 ölçüleri: 108 x 176 mm

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon