Mutbex Abone Ol
post image
04.10.22

Endüstriyel Mutfaklarda Kullanılan Taşıma Arabaları

Sanayi tipi mutfaklarda erzak taşınması için kullanılan malzemelerin başında özel olarak geliştirilen arabalar geliyor. Özellikle ağır erzak çeşitlerinin kolay ve hızlı bir şekilde taşınması için bu arabaların mutlaka kullanılması gerekiyor. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan taşıma arabalarının farklı çeşitlerde olabildiğini de belirtelim. Bu arabalar 4 farklı kategoride ele alınıyor. İşte sanayi tipi mutfakların vazgeçilmezi olan taşıma arabası çeşitleri!

Ağır Yük Taşıma Arabaları

Un ve şeker çuvalları gibi ağır yüklerin taşınması için tasarlanan arabalar, ağır yük taşıma arabaları olarak adlandırılıyor. Bu arabaların en önemli özelliği son derece güçlü bir tekerlek sistemine sahip olmasıdır. Böylelikle işletmelerin ya da gıda imalathanelerinin depo, soğuk hava bölümlerinden üretim bölümlerine malzemelerin taşınması gayet kolay oluyor. Ağır yük taşıma arabalarının toplamda kaç kg taşıma kapasitesine sahip olduğu değişebiliyor. Söz konusu arabaları üreten firmalar, farklı taşıma kapasitesi seçenekleri sunarak ihtiyaca yönelik seçimler yapılabilmesine olanak tanıyor. Ağır yük taşıma arabalarının istisnasız tüm endüstriyel mutfaklarda bulunması gereken malzemelerin başında geldiğini söyleyebiliriz.

Tepsi Taşıma Arabaları

Endüstriyel Mutfaklarda Kullanılan Taşıma Arabaları

Tahmin edilebileceği gibi tepsi taşıma arabaları diğer yük taşıma arabalarından çok daha farklı bir tasarımla geliştiriliyor. Yemek sunumlarının tepsi ile yapıldığı işletmeler için bu arabalar zorunlu olarak temin edilmesi gereken malzemeler oluyor. 40 tepsiye kadar yükselen taşıma kapasitesi sunan tepsi taşıma arabalarının tek sıralı ya da iki sıralı olarak da üretildiğini söyleyebiliriz.

Elbette bu araba modelleri de tekerlekli bir sisteme sahip oluyor ve böylelikle çok sayıda tepsinin tek bir kişi tarafından istenen yere kolaylıkla taşınması da mümkün hale geliyor. Metal materyaller kullanılarak üretimi gerçekleştirilen söz konusu arabalar ender olarak ahşaptan da üretiliyor. Ancak temizliğinin daha kolay olması ve daha dayanıklı olması nedeniyle metal materyallerden üretilen tepsi taşıma arabalarının daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

Kuru Gıda Arabaları

Mutfaklarda mutlaka olması gereken abalardan biri de kuru gıda arabaları oluyor. Kuru gıda çeşitlerinin hem muhafaza edilmesi hem de istendiğinde rahatlıkla taşınabilmesi için dizayn edilen arabalar, pek çok farklı model seçeneği de sunmayı başarıyor. Bu tasarımlar genellikle tezgah altı seviyesinde üretiliyor ve aynı zamanda kapaklı bir tasarıma sahip oluyor. Bu özelliği kuru gıda arabalarının gayet hijyenik bir şekilde kullanılmasını da sağlıyor. Özellikle un ve şeker gibi yoğun bir şekilde kullanılan kuru gıdaların taşınmasına yönelik geliştirilen araba çeşitleri tekerlek sistemine de sahip oluyor. 360 derece dönebilen tekerlek sistemleri sayesinde kuru gıda arabalarının dar alanlarda da manevra yapması mümkün olabiliyor.

Küçük mutfak alanları için tasarlanan ve daha kompakt bir tasarıma sahip olan kuru gıda arabalarının da olduğunu belirtmeliyiz. Aynı zamanda daha geniş kapasiteli olarak tasarlanan modelleri de görmek mümkün! Bu arada kuru gıda arabalarında hafifliğe önem verenler tercihini sert plastik malzemeden üretilen modellerden yana yapıyor. Hafiflikten ziyade dayanıklılığa önem verenler ise alüminyum materyalden üretilen araba çeşitlerine yöneliyor. Sağlam bir yapıya sahip olması, sanayi tipi mutfaklarda kullanılan kuru gıda arabalarının ön plana çıkan özelliklerinden biri oluyor.

Tabak Taşıma Arabaları

Endüstriyel Mutfaklarda Kullanılan Taşıma Arabaları

Özelikle otellerde, restoranlarda ve yemekhanelerde aynı anda onlarca tabağın taşınması gerekiyor. Bu noktada da devreye tabak taşıma arabaları giriyor. Tabak taşıma arabaları yıkanan tabakların taşınması için de kullanılan ürünlerdir. Sunumu yapılacak olan tabakların taşınması için tasarlanan ve tabakların birbiri ile temas etmeyecek şekilde, üst üste dizilmesi şeklinde kullanılan taşıma arabalarının da en önemli ihtiyaçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle aynı anda çok sayıda kişiye yemek sunumunun yapılması gerektiğinde tabak taşıma arabalarının ne kadar önemli olduğu daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Hem sunum tabaklarının, hem bulaşık tabakların hem de yıkanmış ve kurulanmış tabakların taşınması için kullanılan bu ürün modellerini online sipariş sitemizde detaylıca inceleyebilirsiniz. Sitemizde her türlü yük taşıma arabası modeli bulunuyor.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon