Mutbex Abone Ol
post image
04.10.22

Mangal Tutuşturucu Jel Nasıl Kullanılır?

Uzun zamandır pek çok kişi tarafından kullanılan mangal tutuşturucu hayatı kolaylaştıran ürün çeşitlerinin başında geliyor. Son derece zahmetsiz bir şekilde ateş yakmayı sağlayan bu ürünlerin bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanılması da gerekiyor. Çoğunlukla mangal kömürünü tutuşturmak için kullanılıyor olsa da odun ya da çıra yakmak amacıyla da bu jellerin tercih edilebileceğini belirtelim. Mangal tutuşturucu jellerin zararlı olup olmadığı, fiyatları gibi konulara değinmeden önce nasıl kullanıldığını ele almakta fayda var.

Mangal Tutuşturucu Nedir?

Halk arasında kömür tutuşturucu olarak da bilinen tutuşturucu jeller, yanıcı özelliğe sahip olan özel bir kimyasal maddedir. Likit formda değil jel formunda üretilmiş olması ise istenen oranda kullanılmasını kolaylaştırıyor. Böylelikle istemsiz bir şekilde fazla oranda kullanımının da önüne geçiliyor.

Mangal tutuşturucuları kullanmak için odun ya da kömür gibi yakılması istenen malzemeler, yakılacak alanda hazırlanmalıdır. Ardından aralarına az miktarda jel dökülmelidir. Üzerine yeniden az miktarda odun ya da kömür yerleştirilmelidir. Sonrasında jelin çakmak ya da kibritle tutuşturulması yeterli olacaktır. Odun ya da kömürün kısa sürede tutuşacağını belirtebiliriz. Önemli olan jelin yakılmasının ardından üzerine yeniden jel ilave edilmemesidir. Çünkü fazla oranda jel eklenmesi, yanan ateşe jel dökülmesi durumunda alevler anında yükselir ve çoğalır. Bu da istenmeyen durumlara neden olabilir.

Mangal Tutuşturucu Jel Nasıl Kullanılır?

Mangal tutuşturucu kullanımıyla ilgili bilinen yanlışlardan biri, ne kadar fazla jel kullanılırsa ateşin o kadar hızlı yanacağıdır. Bu bilgi doğru değildir. Çok miktarda jel kullanmak, odunun ya da kömürün tutuşma süresini kısaltmaz. Yaklaşık olarak 20 ml – 25 ml kullanmak, mangal kömürünün tutuşmasını sağlamak için yeterlidir. Özellikle kömürün üzerine sıkıldıktan sonra 1 dakika beklemek ve sonrasında tutuşturmak, daha hızlı bir şekilde alev almasını sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da mangal alanının ya da şömine alanının tamamına eşit oranda jel dökülmesidir. Sadece tek bir tarafa jel dökülmesi durumunda alevlenme de yalnızca bu tarafta olacaktır. Bu nedenle yanması istenen her yere eşit oranda jel dökülmesi daha doğru olur. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda tutuşturucu jellerin hayatı kolaylaştırma özelliğinden rahatlıkla faydalanılabilir.

Tutuşturma Jeli Kullanım Alanları

Çok sayıda kişi tutuşturucu jel ile mangal nasıl yakılır sorusunun yanıtını merak ediyor. Tutuşturma jeli genellikle mangal yakmak isteyenler tarafından kullanılıyor olsa da daha farklı alanlarda da bu öze jellerden yardım alındığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Genel olarak tutuşturma jelinin kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mangal
 • Şömine
 • Barbekü
 • Kömürde kahve pişirilen işletmeler
 • Kömürde tavuk pişirilen işletmeler
 • Kömür sobaları
 • Kamp ateşi yakmak
 • Endüstriyel mutfaklar

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Hızlı ve güvenli bir şekilde ateş yakmak, odunu ya da kömürü hızlı bir şekilde tutuşturmak istediğinizde tercihinizi bu pratik ürün çeşitlerinden yana yapabilirsiniz. Kullanımının gayet kolay olması, tutuşturma jellerinin kullanım alanlarının hızla artmasını da beraberinde getiriyor.

Mangal Tutuşturucu Jel Nasıl Kullanılır?

Tutuşturma Jeli Avantajları

Tutuştura jelinin kullanmanın sağladığı kazanımlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Kısa sürede ve kolay bir şekilde ateş yakmayı sağlar
 • Oduna ve kömüre uyumlu bir yapısı vardır
 • Kokusuz olması nedeniyle kullanımı sırasında bir rahatsızlık vermez
 • İs çıkmasına neden olmaz, çıkan is kullanılan odun ya da kömürden kaynaklıdır
 • Mangal ya da barbekü gibi gıda pişirmek için kullanılması durumunda gıdaya zarar vermez
 • Son derece ekonomik bir üründür, az miktarda kullanımı kömürü tutuşturmak için yeterli olur
 • Kısa sürede kömürü tutuşturuyor olması nedeniyle zamandan tasarruf etmenizi sağlar
 • Özel kapak sistemi sayesinde pratik ve güvenli bir kullanım şansı sunar
 • Uygun ortamda muhafaza edildiğinde uzun süre dayanıklılığını korur ve işlevselliğini kaybetmez

Tutuşturucu Jel Zararlı Mı?

Doğru şekilde kullanılması ve kullanımı sırasında bazı hususlara dikkat edilmesi durumunda tutuşturucu jel zararlı olmaz. Bu jellerin bilinçli bir şekilde kullanılması son derece önemlidir. Örneğin yanan ateşe jel dökülmesi durumunda bu ateş anında büyür ve kontrolden çıkabilir. Dolayısıyla yanan alevi çoğaltmak için tutuşturucu jel kullanılmamalıdır. Bu jeller sadece kömür gibi yakıtların daha hızlı bir şekilde tutuşması için üretiliyor ve bu amaçla kullanılıyor. Zaten yanan bir aleve sıkılması ise ciddi kazalara, yaralanmalara yol açabilir. Bunun dışında ateş yakmak için tutuşturucu jel kullanmak, ideal oranda kullanıldığı müddetçe zararlı değildir.

Mangal Tutuşturucu Jel Nasıl Kullanılır?

Mangal Tutuşturucu Jel Fiyatları Ne Kadar?

En az kömür tutuşturucu jel nasıl kullanılır sorusu kadar gündeme gelen bir soru da fiyatlardır. Hangi marka tarafından üretilen mangal tutuşturucu jellerin tercih edildiğine bağlı olarak fiyatların da değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda jelin gramajı da fiyat üzerinde etkili olabilen bir diğer unsurdur. Bu nedenle net bir fiyattan söz edemeyiz ancak Mutbex olarak tüm ihtiyaçlarınız gibi mangal tutuşturucu jelleri de en uygun fiyatla satın almanızı sağladığımızı belirtmeliyiz. Online sipariş sitemiz üzerinden düşük bir bütçe ile mangal tutuşturucu jel çeşitlerini satın alabilirsiniz. Endüstriyel mutfakların tüm ihtiyaçları, bütçe dostu fiyatlar ile sitemizde!

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon