Mutbex Abone Ol
post image
04.10.22

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Kek ve tatlı çeşitleri yapmak için kullanabileceğiniz en pratik ürünlerden biri silikon kalıplardır. Bildiğiniz gibi silikon kalıpta kek çeşitleri çok daha kolay bir şekilde çıkarılabiliyor ve kalıbın şeklini alan kekler hazırlanabiliyor. Bu nedenle endüstriyel mutfakların yanı sıra evlerde de silikon hamur işi kalıbı çeşitlerinin çok yoğun bir biçimde kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu kalp modellerinin kullanımının nasıl olması gerektiği, sağlığa zararının olup olmadığı gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını aktaracağız.

Silikon Kek Kalıbı Fırında Kullanımı

Elbette silikon kek kalıbı kullanımı için siz de fırınları tercih edebilirsiniz. Zira bu ürünler zaten fırında kullanım için tasarlanıyor. Öncesinde fırını açarak yaklaşık 15 dakika kadar ısıtmanızda fayda olacaktır. Isıtma için 180 °C tercih edilebilir. Fırın ısınırken hazırladığınız kek karışımını kalıba dökün. Hangi tarifi uyguladığınıza bağlı olarak silikon kek kalıbı fırında kullanımı süresi de değişir.

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Silikon kek kalıplarını kullandığınızda fırında ısı ayarı değişimi yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor. Örneğin 20 dakika boyunca 180 derecede pişirdikten sonra ısı ayarını 200 dereceye alabilirsiniz. Bu ısı değişiminin silikon kek kalıplarına zarar vermediğini belirtelim. Pişme süresi sona erdikten sonra kalıbı fırından çıkararak bir süre soğumaya bırakmanız gerekiyor. Fırından çıkardıktan hemen sonra keki de kalıptan çıkarmaya çalışmanız, kekin ya da pişirdiğiniz tatlının parçalanmasına neden olabilir. Bu yüzden bir süre beklemeniz ve kalıp ile içindeki kek sıcaktan ılığa geçtikten sonra kalıptan çıkarmanızda fayda var.

Görüldüğü gibi silikon kek kalıplarının fırında kullanımı son derece pratiktir. Isıya dayanıklı camda ya da metal tepsilerde kek pişirmek ile silikon kalplarda kek pişirmek arasında çok büyük bir fark bulunmuyor. Hatta kekin kalıptan çıkarılması süreci düşünüldüğünde silikon kalıpların daha konforlu bir seçenek olduğunu da belirtebiliriz.

Silikon Kek Kalıbı Yağlanır Mı?

İlk defa bu kalıp çeşitlerini kullanacak olanlar silikon kek kalıbı yağlanır mı sorusunun yanıtını da merak ediyor. Elbette bu kalpları yağlamadan da kullanabilirsiniz. Ancak hafif oranda yağlamanız durumunda içinde pişirdiğiniz malzemenin çok daha kolay bir şekilde kalıptan çıktığını siz de fark edebilirsiniz.

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?
Özellikle yağsız hamur çeşitleri ya da az yağlı hamur çeşitleri ile hazırlanan tariflerin pişirilmesi söz konusu olduğunda silikon kalıpların bir miktar yağlanması önerilir. Bu nedenle silikon kek kalıbı nasıl kullanılır sorusu kapsamında merak edilen husus yağlanması ise az oranda yağlanarak kullanılmasını önerebiliriz. Kek çeşitlerinin yanı sıra kurabiye çeşitleri gibi şeklin önemli olduğu tariflerde kalıpları mutlaka yağlamalısınız. Sadece tek bir hareket ile kek ya da kurabiyenin kalıptan çıkmasını kolaylaştırmış olacaksınız.

Silikon Kalıpta Kek Pişirmenin Püf Noktaları

Elbette silikon kalıpta kek pişirmenin püf noktaları bulunuyor ve bu püf noktalarına dikkat edenlerin daha başarılı bir sonuç elde edeceğini söyleyebiliriz. İçerisinde silikon kek kalıbı fırına nasıl atılır sorusunun yanıtının da olduğu püf noktalara hemen göz atabilirsiniz.

  • Silikon kalıpları ilk kullanımdan önce sıcak su ile yıkamalısınız.
  • Kalıpların kullanım sonrasında doğal yapışmaz özelliğini korumak adına kaynar suya 10 dakika daldırmanızı öneririz. Bu işlem gözenekleri açarak silikon gözeneklerindeki yağın temizlenmesini sağlar.
  • Kullanım öncesine kalıbı yağlamayı istemeyenler hafif oranda un serpebilir. Bu yöntem de karışımın kalıba yapışmasını önleyecektir.
  • Pişirdiğiniz malzemeyi kalıp içerisinde kesmeye çalışmanız, kalıbın zarar görmesine yol açar.
  • Silikon kalıplar çok güçlü kimyasal malzemeler ile temizlenmemelidir ve doğrudan ateş üzerine konulmamalıdır.

Silikon Kek Kalıbı Zararlı Mı?

Sıklıkla gündeme gelen hususlardan biri de silikon kek kalıbı sağlıklı mı oluyor. Bu kalıplar cam üretiminde kullanılan hammadde olan silis kumu kullanılarak geliştiriliyor. Silis kumu olarak adlandırılan madde ileti teknoloji yardımıyla sıvılaştırılıyor ve sonrasında çeşitli şekiller kazandırılarak kullanıma sunuluyor. Bu nedenle silikon kek kalıbı zararlı mı sorusunun yanıtı ‘doğru şekilde kullanılması halinde zararlı değil’ şeklindedir.

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Elbette hangi marka tarafından üretimin gerçekleştirildiğine, üretimde herhangi bir katkı maddesinin kullanılıp kullanılmadığına da dikkat edilmesi gereklidir. Bu kalıplar – 25 °C ile + 220 °C arasında kalan sıcaklık seviyelerine karşı dayanıklıdır. Bu nedenle mikrodalga fırında, buzdolabında, normal fırında ya da derin dondurucuda muhafaza edilmeleri de mümkün oluyor. Kaliteli bir silikon kek kalıbı satın alınması durumunda ürünlerin güvenle kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon