Mutbex Abone Ol
post image
02.11.22

Kuzine Ne Demek?

Kuzine, eski dönemlerde hem ısınmak hem de üzerinde yemek pişirmek amacıyla kullanılan soba çeşitlerine verilen addır. Isının iki farklı amaçla kullanılmasını sağlayan kuzine sobalar, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde çok uzun yıllar kullanıldı. Günümüzde de kuzine nedir gibi soruların yanıtı merak ediliyor. Elbette kuzine ne demek konusunun gündeme gelmesinin nedenlerinden biri de endüstriyel mutfaklarda kuzine olarak adlandırılan fırınların halen son derece yoğun bir biçimde kullanılıyor olmasıdır.

Profesyonel mutfakların vazgeçilmezlerinden biri olması, kuzine fırın nedir konusunu da gündeme taşıyor. Bu fırınlar üstün performansı ve özellikle de enerji verimliliği ile ön plana çıkıyor. Dolayısıyla sanayi tipi mutfaklarda en çok tercih edilen fırın çeşitlerinden biri oluyor. Küçük ya da büyük tüm sanayi tipi mutfaklarda kullanıma uygun olan, kompakt bir tasarıma sahip kuzine fırınların da üretildiğini belirtmeliyiz. Böylelikle dileyen herkesin mutfak alanına uygun bir fırın modeli seçimi yapması da mümkün olabiliyor.

Kuzine Ne Demek

Kuzine Nedir?

Profesyonel mutfaklarda kullanılan kuzine fırınlar, elektrikli kuzine ya da gazlı kuzine olarak kullanılabiliyor. Hatta bazı markalar hem elektrikle hem de gazla çalışan fırın modelleri de geliştiriyor ve kullanıcıya bu iki seçenek tek bir üründe sunulabiliyor. 4 ya da 6 gözlü olarak tasarlanan modeller çok daha fazla ilgi görüyor olsa da daha fazla sayıda gözü olan modellerin de mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle aynı anda çok sayıda pişirme işleminin yapılması gerektiği mutfaklar için bol gözlü kuzineler daha cazip bir seçenek olabiliyor.

Kuzine fırınların ya da ocakların üretiminde farklı bir baskı tekniği kullanılıyor. Üst tabla bölümünde en dayanıklı malzemelerden biri olan paslanmaz çelik materyal kullanılıyor. Bu sayede üst tablanın her türlü darbeye karşı yüksek mukavemet özelliği sergilemesi de mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bu malzemenin kullanılması, söz konusu fırın ya da ocakların temizliğinin de daha kolay yapılmasını beraberinde getiriyor. Bu arada paslanmaz çelik malzemenin en önemli özelliklerinden biri de aşırı ısınmaya karşı dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle fırın ya da ocakların yoğun bir şekilde kullanılması durumunda herhangi bir endişe de yaşanmıyor.

Kuzine Ne Demek

Kuzine Fırının Normal Fırından Farkı Nedir?

Genel olarak bir değerlendirme yaptığınızda kuzine fırın ocak çeşitleri ile normal fırınlar arasında bir fark görmeyebilirsiniz. Ancak detaylara indiğinizde aslında arada büyük farklar olduğunu siz de fark edeceksiniz. Öncelikle kuzine fırınların eski dönemlerde kullanılan kuzine soba çeşitlerinden ilham alınarak tasarlandığını belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle normal fırınlardan daha farklı bir donanıma da sahip olabiliyorlar. Örneğin ısının hem fırın bölümünde hem de ocak kısmında kullanılması mümkün olabiliyor.

Özellikle kullanılan enerjide ciddi düzeyde bir tasarruf yapmak isteyenlerin tercihini kuzine fırın yönünde kullandığını belirtmek mümkündür. Günümüzde üretim yapan firmalar 3 farklı raf bölmesi olan ve üst kısmında da bol miktarda pişirme gözü olan ocak çeşitleri de geliştiriyor. Bu durum, endüstriyel mutfaklarda hızlı bir şekilde pişirme aşamasının tamamlanması gerektiğinde kuzine fırınlardan rahatlıkla faydalanılmasını da beraberinde getiriyor.

Kuzine Ne Demek

Paslanmaz çelik gövde de kuzineleri normal fırınlardan ayıran özelliklerden biridir. Sanayi tipi mutfaklarda kullanılan normal fırınların tamamı paslanmaz çelik gövdeye sahip değildir. Ancak kuzineler özellikle seçkin markalar tarafından üretildiyse mutlaka paslanmaz çelik bir gövdeye ve üst tablaya da sahip oluyorlar. Bu özellik kuzine fırınları ya da ocakları her türlü dış etkene karşı daha dayanıklı kılıyor.

Sanayi Tipi Kuzine Ocak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İhtiyacınıza uygun özelliklere sahip olan bir kuzine ocak modelini seçmelisiniz.
  • Ocakta kaç adet göz olduğuna, fırın bölümünün kaç raflı olduğuna dikkat etmelisiniz.
  • Mutfakta fırın için ayırdığınız alana uygun ölçülerde üretilmiş bir kuzine ocak modelini seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Güvenilir bir marka tarafından üretilen sanayi tipi kuzine ocak modeline yönelmelisiniz.
  • Bu ürünler hem elektrikli hem de gazlı olarak üretilebiliyor. Mutfakta kullandığınız enerji kaynağına uygun olan bir fırını tercih etmeniz durumunda enerji açısından sorun yaşamadan ürünü kullanabilirsiniz.
  • Gövde bölümü mutlaka paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olmalıdır.
  • Temizliği kolaylıkla yapılabilmeli ve uzun kullanım ömrü sunmalıdır.
  • Fırın sıcaklığının hızlı bir şekilde artması da önem taşıyor. İstenen ısı ayarına hızla ulaşan bir fırın modelini seçmelisiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon