Mutbex Abone Ol
post image
02.11.22

Elektrikli Sinek Öldürücü İşe Yarıyor Mu?

İşletmelerde ya da sanayi tipi mutfaklarda hijyene önem verilmesi gerekiyor. Olması gereken hijyenik ortamı sağlamanın önündeki engellerden biri de sinekler olabilir. İşte bu noktada devreye elektrikli sinek öldürücü çeşitleri giriyor. Daha önce bu ve benzeri cihazları kullanmayanlar ise elektrikli sinek öldürücü işe yarıyor mu sorusunun yanıtını merak ediyor. Seçkin markalar tarafından geliştirilen cihaz modellerinin işe yaradığını açıkça ifade edebiliriz. Çok sayıda işletmede ve işletme mutfağında bu ürünlerin kullanılıyor olmasının nedeni de işe yaramasıdır.

Elbette bu cihazların nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğu, insanlara bir zarar verip vermediği gibi konular da merak ediliyor ve çeşitli platformlarda sıklıkla gündeme geliyor. Tüm bu soruların yanıtlarını aktarmadan önce bu cihazların nasıl kullanıldığına değinmekte fayda olacaktır.

Elektrikli Mor Işık Sinek Öldürücü Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar açısından elektrikli sinek öldürücü nasıl kullanılır sorusunun yanıtı aslında son derece basittir. Çünkü bu cihazlar sadece tek bir düğmeye basılarak çalışması sağlanabilecek bir şekilde üretiliyor. Genel olarak sineklerin öldürülmesi ise 2 farklı yöntemle gerçekleştiriliyor. Bunlardan ilki ışığa gelerek temas eden sineklerin yüksek gerilim hattından kaynaklı olarak ölmesidir. Bir diğer seçenek de tasarımın içerisinde yer alan yapışkan levhaya sineklerin yapışması şeklinde çalışır.

Elektrikli Sinek Öldürücü İşe Yarıyor Mu?

Söz konusu levhalar ortamdaki toz ve partikül yoğunluğuna bağlı olarak 2 ay boyunca kullanılabiliyor. Diğer modellerde olduğu gibi kötü bir koku ve rahatsız edici bir ses çıkması gibi durumlar yaşanmıyor.

Sinekleri kendine çeken ultraviyole (UV) ışınları tüm cihaz modellerinde bulunuyor. Halk arasında bu ürünlerin elektrikli mor ışık sinek öldürücü olarak adlandırılması da söz konusu lambaların mor renkte ışık yaymasından kaynaklanıyor. Çapları 25 mm ya da 38 mm olabiliyor. Bazı markalar U tipi modeller de tasarlayarak kullanıma sunuyor. Bu nedenle çeşitli markalar tarafından üretilen cihaz modellerini incelediğinizde karşınıza tasarım olarak da farklı çeşitler çıkacaktır.

Endüstriyel Elektrikli Sinek Öldürücü Nasıl Çalışır?

Öncelikle elektrikli sinek kovucu çeşitlerinin ultraviyole lambaları ve yüksek gerilim ağlarından oluşan bir isteme sahip olduğunu belirtmeliyiz. Bu sistemi anlamak, elektrikli sinek öldürücü nasıl çalışır sorusunun yanıtını anlamayı da sağlayacaktır. Fazdan gelen akım cihazdaki sigorta üzerinden geçer. Ardından balast yardımıyla ultraviyole lambalarının yanmasını sağlar. Bu lambalar ise sinekleri cihaza çekmeye yönelik olarak bir ışık yayarlar. Söz konusu ışık ise insanları rahatsız etmediğinden insanların bulunduğu ortamlarda bu cihazların kullanılması mümkün olur.

Ultraviyole lambalarının dış kısmında ise iletken yapıda bir ağ yer alıyor. Bu ağın yüksek gerilim trafosu tarafından beslendiğini de belirtelim. Cihazın çalışması ile birlikte yayılan ışık sinekleri kendine doğru çekiyor. Lamba ile temas eden sinekler yüksek gerilime kapılarak ölüyor. Genel olarak cihazların hangi marka tarafından üretildiğine bağlı olarak çalışma prensiplerinde basit farklılıklar olabilir. Ancak çoğunlukla aynı çalışma prensibine sahip olacak şekilde üretildiklerini de belirtebiliriz.

Elektrikli Mor Işık Sinek Öldürücü Zararları Var Mı?

Daha önce bu cihazları kullanmayanlar elektrikli sinek kovucu zararları var mı sorusunun yanıtını da merak ediyor. Bu cihazların doğru şekilde kullanılması durumunda herhangi bir zararı yoktur. Üretim yapan markalar gerekli tüm testleri gerçekleştirdikten sonra cihazları kullanıma sunuyor. Bu nedenle zararlarının olması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Elektrikli Sinek Öldürücü İşe Yarıyor Mu?

Sadece belirli aralıklarla elektrikli sinek kapanı çeşitlerinin bakımının ve temizliğinin yapılması gerekiyor. Cihazda kullanılan plakaların ya da ultraviyole lambalarının belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrü sona erdiğinde değiştirilmesi gerekir. Cihazın değil sadece kullanılan bu ekipmanların değiştirilmesi gerektiğinden söz konusu değişimin işletmeler için ciddi bir maliyetinin olmadığını da belirtmeliyiz. Olabildiğince az bakım isteyen ve lamba ya da plaka değişim süresi uzun olan elektrikli sinek tuzağı çeşitlerinin tercih edilmesinde fayda olacaktır. Bu cihaz modellerini online sipariş sitemizde bulabilir ve gayet düşük bir bütçe ayırarak kolaylıkla satın alabilirsiniz. Sitemizde yer alan cihaz modellerinin tamamı güvenilir markalar tarafından üretildiği için gayet uzun bir kullanım ömrü de sunabilirler.

Endüstriyel Elektrikli Sinek Kovucu Nerede Bulunur?

Hem açık alanlarda hem de kapalı mekanlarda sinek savar elektrikli cihaz çeşitleri kullanılabilir. Ancak çalışabilmesi için prize yakın bir yere konması gerektiğini de belirtelim. Hangi ürünün tercih edildiğine bağlı olarak nerede bulundurmanız gerektiği değişebilir. Markalar, tavana ya da duvara monte edilerek kullanılabilecek modeller de geliştiriyor. Siz de elektrikli sinek öldürücü tavsiye bilgilerine baktığınızda bu modellerin daha az yer kaplaması nedeniyle daha fazla ilgi gördüğünü görebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon