Mutbex Abone Ol
post image
02.11.22

Termos Nedir? Termos Ne İşe Yarar?

Sıcak ya da soğuk içeceklerin ısı derecesini uzun süre muhafaza etmesini sağlayan ürünler, termos nedir sorusunun yanıtıdır. Termoslar, bardak, şişe, sürahi gibi farklı formlarda üretilebiliyor. Kaç litre hacme sahip oldukları da değişiyor. Bu geniş seçenek yelpazesi sayesinde herkesin kendi ihtiyaçlarına ya da kullanım sıklığına bağlı olarak en ideal termos modelini kolaylıkla seçmesini sağlıyor.

İçeceklerin ısısını muhafaza ediyor olması ise termos ne işe yarar sorusunun en genel yanıtıdır. Çay ve kahve gibi sıcak içeceklerin sıcaklığını uzun süre koruyabilmesi adına bu ürünler kullanılıyor. Aynı zamanda soğuk içeceklerin soğuk kalması istendiğinde de sahneye yine termos çeşitlerinin çıktığını belirtebiliriz.

Termos Nedir? Termos Ne İşe Yarar?

Termos Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Termosların beklentileri karşılayabilmesi için termos alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtının biliniyor olması gerekir. Eğer doğru tercihler yaparsanız termosunuzu uzun zaman sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Seçim yaparken dikkat dilmesi gerekenlere hemen göz atmanızda fayda var.

 

 • Şayet endüstriyel termos satın alacaksanız olabildiğince çelikten üretilen modellere yönelin. Böylelikle hem daha yüksek performanslı bir ürün satın almış olacaksınız hem de termosun darbelere karşı daha dayanıklı olmasını da sağlayacaksınız.
 • Güvenilir markalar tarafından üretilen termosları tercih etmeniz de önemlidir. Termosların kullanım ömrü ve kullanım konforu, üretim teknikleriyle de yakından ilgilidir
 • Hangi termos modeline ihtiyacınız olduğunu belirlemeden önce pompalı termos gibi farklı seçenekleri mutlaka araştırın.
 • Temizliği kolay olan bir modeli seçin.
 • Kaç litre hacme sahip olduğunu da gözden geçirin.

Termos Ne Kadar Sıcak Tutar?

Termoslar çift katmanlı olarak üretiliyor. Hangi markanın üretimi olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle iç katman cam materyalden üretilir. Dış katman ise çeliktendir. Bu iki katman arasında hava akımının gerçekleşmediği vakumlu bir alan da bulunur. Hava akımının olmaması nedeniyle termos kahve ya da çay gibi sıcak içeceklerin sıcak kalmasını sağlar. Bu durum soğuk içecekler için de geçerlidir. Kısacası termos çay gibi sıcak içeceklerin soğumasını, soğuk içeceklerin de ılımasını geciktirir.

Termos Nedir? Termos Ne İşe Yarar?

En sık sorulan sorulardan biri de termos ne kadar sıcak tutar şeklindedir. Ancak bu soruya net bir yanı vermek yanıltıcı olabilir çünkü termosların üretiminde kullanılan malzemeler, üretim teknikleri gibi unsurlar, sıvıların ısısını koruma süresini değiştirir. Bir başka deyişle her bir termosun içeceğin ısısını koruma süresi aynı değildir. Bazı termosların en kaliteli materyaller ve en yeni tekniklerle üretilmiş olması, içeceğin ısısını daha uzun süre korumasını da sağlıyor. Bazı ürünler için bu süre çok daha kısa olabiliyor. Bu durumun ürünün kalitesiyle de çok yakından ilgili olduğunu belirtebiliriz.

Termos Neden Yapılır?

Tahmin edilebileceği gibi termos neden yapılır sorusunun yanıtı da markadan markaya değişir. Çoğunlukla iç katman camdan, dış katman çelikten ve kapak kısmı da sert plastik materyalden üretilir. Ancak bazı markalar üretimlerinde daha farklı malzemeleri de kullanabiliyor. Örneğin pek çok termos modelinin kapak kısmında mantar da kullanılır. Fakat bazı markalar üretimlerinde bu mantar materyale yer vermeyebilir. Dolayısıyla üretimde kullanılan malzemeler listesi gibi kesin ifadelerde bulunmak yanıltıcı olabilir.

Endüstriyel Termos Nasıl Temizlenir Püf Noktaları

Eğer satın aldığınız termos modelini uzun süre problemsiz bir şekilde kullanmak istiyorsanız termos nasıl temizlenir termos temizliğinin püf noktaları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü termos içi nasıl temizlenir sorusunun yanıtın bilmiyorsanız bir süre sonrasında kötü koku oluşumuyla karşılaşabilirsiniz. Temizliğin ihmal edilmesi, termos neden bozulur sorusunun yanıtlarından biridir. Hemen termos nasıl temizlenir sorusunun yanıtı olan listeye göz atın!

 

 • Öncelikle termosun ayrılabilir yani çıkarılabilir olan tüm parçalarını çıkarın.
 • Kapak bölümü alt kısmından daha karmaşık gibi görünse de kapağında da ayrılabilir parçalar olabilir. Bu parçaları da ayırmalısınız.
 • Termos temizliği yapmanın en kolay yolu biberon temizleme fırçalarını kullanmaktır. Bu fırça yardımı ile termosun elle ulaşılması zor olan bölümlerini de kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
 • Temizlik için sıcak su ve bulaşık deterjanı kullanmanız yeterli olacaktır. Çok güçlü kimyasallar kullanmanız termosa zarar verebilir ve kalıntı bırakabilir.
 • Sıcak su ve bulaşık deterjanını karıştırın. Biberon temizleme fırçası yardımı ile termosun tüm parçalarını ve özellikle de iç kısmını iyice temizleyin.
 • Ilık su kullanarak durulama işlemi yapın ve parçalar tamamen kuruduktan sonra yeniden takın.

 

Termos Nedir? Termos Ne İşe Yarar?

Termos temizliği yapmak görüldüğü gibi gayet kolaydır. Ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmadan termosun ilk günkü kadar temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu temizliğin düzenli olarak yapılması gerektiğini de unutmamalısınız. Olabildiğince her kullanımdan sonra temizlemeye özen gösterin. Eğer bu mümkün olmuyorsa en azından her kullanım sonrasında birkaç defa çalkalamaya dikkat etmenizde fayda var. Böylelikle hem termosta kötü koku oluşmasını önleyebilir hem de kullandığınız çelik termos ya da daha farklı malzemeden üretilmiş termos çeşitlerinin kullanım ömrünün uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Temizliğinin kolaylıkla yapılabildiği, uzun ve sorunsuz bir kullanım şansı sunan termos modellerini online sipariş sitemizde bulabileceğinizi hatırlatalım. Sitemizde model sayısı fazla ve fiyatlar da bir o kadar düşük olduğundan bütçe dostu bir alışveriş eşliğinde termos ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon