Mutbex Abone Ol
post image
29.12.22

Konveksiyonel Fırın Nedir?

Profesyonel mutfakların en temel ihtiyaçlarından biri olan konveksiyonel fırınlar, sahip olduğu özellikler ile dün geçtikçe daha fazla sayıda mutfakta kendine bir yer bulmayı başarıyor. Geleneksel fırınlara göre pişirme süresi % 25 daha kısa olan konveksiyonel fırın nedir sorusuna en genel şekli ile ‘fan destekli fırın’ yanıtını verebiliriz. Geleneksel fırın çeşitlerinden % 30 oranında daha az ısı kullanarak pişirme işlemini yapabilen bu fırınlar restoranlar, yemekhaneler, gıda üretimi yapan işletmeler ve otellerin en temel gereksinimlerinden biridir.Günümüzde konveksiyonel fırın doğalgazlı ya da elektrikli olarak üretilebiliyor ve çok sayıda farklı markanın bu alanda geniş bir ürün gamına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Profesyonel mutfaklarda ihtiyaçlar dikkate alınarak mevcut modeller arasından en uygun olanı seçilebiliyor. Böylelikle ürünlerin en verimli şekilde kullanılmasının da mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle fablı sistemle geliştirilmiş olan bu fırınlarda ısının homojen dağılması, çok sayıda gıdanın aynı anda istenen şekilde pişirilebilmesine de olanak tanıyor. Lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı bir pişirme işlemi yapmak isteyenler için en ideal fırın çeşitlerinden biri konveksiyonel fırınlardır.

Konveksiyonel Fırın Seçenekleri Nelerdir?

Konveksiyonel Fırın Nedir?Öncelikle konveksiyonel fırınlar ebatları açısından iki farklı gruba ayrılıyor. Bunlar, tezgah üstü fırınlar ve yere monte edilen fırınlar şeklindedir. Küçük bir mutfak alanı söz konusu olduğunda tezgah üstü fırınlar daha cazip bir seçenek oluyor. Yere monte edilenler ise yarım boy ve tam boy olmak üzere iki farklı seçeneği kullanıcıya sunuyor. Sıklıkla servis yapılan işletmelerde pişmiş gıda satışı yapılan alanlarda genellikle tam boy olanlar kullanılır.Hangi enerji ile çalıştıklarına göre konveksiyonel fırınlar gazlı ve elektrikli olarak ikiye ayrılır.

Konveksiyonel Fırın Doğalgazlı

Özellikle enerji ihtiyacının doğalgazla karşılandığı işletmelerde ve profesyonel mutfaklarda gazlı konveksiyonel fırın seçimi yapılıyor. Minimum oranda gaz kullanarak maksimum performans sergileyen fırın çeşitleri de geliştirildi. Bu ürünleri kullanan işletmeler uzun vadede de düşük enerji tüketiminin faydalarından istifade edebiliyor.

Elektrikli Konveksiyonel Fırın

İşlemede doğalgaz bulunmuyor olması durumunda seçimin elektrikli konveksiyonel fırın çeşitlerinden yana yapıldığını söyleyebiliriz. Elbette performans açısından elektrikli ve gazlı olan fırınlar arasında bir fark bulunmuyor. Tepsi kapasitesi gayet geniş olan elektrikli fırın çeşitlerinin de olduğunu bilmeyenler için aktaralım.

Konveksiyonel Fırın Nasıl Kullanılır?

Hangi markanın hangi fırın modelini tercih ettiğinize göre kullanım talimatları değişebilir. Ancak genellikle aşağıdaki adımları izlemeniz, konveksiyonel fırın nasıl kullanılır sorusunun yanıtını öğrenmeniz için yeterli olacaktır.Konveksiyonel Fırın Nedir?

 • Fırının fişini prize takın
 • On/Off anahtar düğmesini on konumuna getirin (Anahtar düğmesinde 0/1 yazıyor olabilir)
 • Uygun alandan pişme süresini ayarlayın
 • Uygun alandan sıcaklık seviyesini ayarlayın
 • Ön ısıtma için fırını çalıştırın
 • Fırın ısındığında ve istenen sıcaklığa eriştiğinde tepsiyi fırına sürün
 • Pişme süresi sona erdiğinde tepsiyi çıkarın ve fırını off konumuna getirin
 • Fırın fişini çekerek içini nemli bir bezle temizleyin

Konveksiyonel Fırın Nasıl Çalışır?

Öncelikle konveksiyonel fırın nasıl çalışır konusunda bilinmesi gereken unsur, sıcaklığın türbin ya da pervane aracılığı ile döndürüldüğü ve tüm alanlara eşit şekilde ulaşmasının sağlandığıdır. Dışarıdan sadece gerekli miktarda hava çekilir ve doğrudan ısıtmalı olan fırınlardaki gibi daimi bir hava akımı olması önlenir. Bu sistemle geliştirilen fırınlarda pişirilen gıdaların kendi nemini koruması sağlanır. Gıdanın tüm alanlarının eşit şekilde kızarması yahut pişmesi sağlanır. Fırın sıcaklığı ise istenen bölümden ayarlanabilir. Fırın içinde istenen ısının elde edilmesi için uzun süre beklemek gerekmez. Bu fırın çeşitleri kısa zamanda ısınan ve ısıyı da uzun süre muhafaza edebilen ürünlerdir.

Konveksiyonel Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Olabildiğince en iyi konveksiyonel fırın çeşitlerine yönelmekte fayda olacaktır. Markalar farklı özelliklere sahip ve farklı ayar seçenekleri ile geliştirilen gazlı, endüstriyel konveksiyonel fırın üretiyor. Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle:Konveksiyonel Fırın Nedir?

 • Kilitleme mekanizması olmalıdır. Bu durum olası kazaların önüne geçer.
 • Olabildiğince 45 – 260 derece kenarlıklı bir modele yönelmelisiniz.
 • Mutfakta mevcut ekipmanları da dikkate alarak bu ekipmanlara uygun fırınları seçmelisiniz.
 • Temizliğinin kolay yapılmasına dikkat etmelisiniz.
 • Pişirme süresi ya da ısı ayarı gibi gerekli ayarlamalar hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmelidir.
 • Belirli bir garanti süresi sunan markalar tarafından geliştirilen fırınları satın almanızı öneririz.
 • Hızlı ve sorunsuz pişirme süresi sunabilen modeller, yoğun işletmeler için daha ideal bir tercih olacaktır.
 • Tepsi kapasitesine mutlaka dikkat edin. Gün içerisinde kaç tepsi ürün pişirildiğini belirleyerek bu kapasitenin altında ya da üstünde olan fırınları eleyin.
 • Uygun fiyat sunan ve ödeme kolaylıkları eşliğinde satın alma işlemini yapabileceğiniz Mutbex.com adresinden alışverişinizi gerçekleştirin.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon