Mutbex Abone Ol
post image
29.09.23

Elektrikli Izgara Nasıl Kullanılır?

Sanayi tipi mutfaklarda sıklıkla kullanılan ekipmanlardan biri de elektrikli ızgara çeşitleridir. Sebze ve et çeşitlerinin ızgarada kızartılarak pişirilmesi için kullanılan bu ekipmanlar otellerden restoranlara kafelerden yemekhanelere kadar pek çok farklı işletme mutfağının temel ihtiyaçlarından biridir. Farklı markalar tarafından üretilen elektrik ızgarası çeşitleri, yiyeceklerin hızlı ve pratik bir şekilde pişirilmesi noktasında beklentileri karşılıyor. 

Elektrikli Izgara Nedir?

Elektrik enerjisinden faydalanarak çalışan ve ideal seviyede ısı üreterek gıdaların ızgara usulü pişirilmesini sağlayan pişirme ekipmanları elektrikli ızgara olarak adlandırılır. Bu ürünler elektrik mangal ızgara gibi isimlerle de anılabiliyor. 

Elektrikli Izgara Nasıl Kullanılır?

Yiyecekler temizlenerek ızgara üzerine konur ya da şişlere geçirilir. Bu işlem elektrikli ızgara nasıl kullanılır sorusunun yanıtının ilk etabıdır. Izgaranın tepsi bölümüne bir miktar su konur ve su buharlaşarak yiyeceklerin pişme sürecini hem hızlandırır hem de kolaylaştırır. Tepsi bölümüne su konmasının bir faydası da yemek kokusunun etrafa çok fazla yayılmasını önlüyor olmasıdır. 

Gıdaların pişmesi sırasında yağlar ise alta kalan kısma damlar. Bu sayede pişirme işleminin tamamlanmasının ardından ızgaranın temizliği de gayet kolay yapılabilir. Pişirilecek yiyeceklerin ızgaraya konmasının ardından açma düğmesi ile ızgara açılır. Bazı ızgara çeşitlerinin üzerinden sıcaklık ayar düğmesi de bulunur. Bu düğme yardımı ile ızgaranın istene sıcaklıkta çalışması sağlanabilir. 

Elektrikli ızgaralarda gıdaların kontrollü bir şekilde pişirilmesi gerekir. 3-4 dakikada bir gıdalar kontrol edilmeli ve ızgaraya temas eden kısmı piştiyse diğer tarafa çevrilmelidir. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra ızgaranın açma kapama düğmesinden kapatılması gerekir. Ardından temizlenmeli ve yeni bir pişirme işlemine hazır hale gelmesi sağlanmalıdır. 

Elektrikli Izgaranın Diğer Izgaralardan Farkı Nedir?

Diğer ızgaralar ile kıyaslandığında elektrikli ızgara mangal çeşitlerinin kullanımının çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Diğer ızgaralarda öncelikle mangal kömürü gibi malzemelerin hazırlanması ve sonrasında yakılması gerekir. Ancak elektrikli ızgara çeşitlerinin sadece fişinin elektrik prizine takılması ve çalıştırılması, pişirme işlemine hemen başlanması için yeterlidir. Bu açıdan bakıldığında önemli bir zaman kazandırmış olur. 

Temizliğinin de pratik bir şekilde yapıldığını belirtmeliyiz. Hangi gıda pişiriliyor olursa olsun diğer ızgara çeşitlerine nazaran çok daha az oranda koku yayılır. Duman çıkmaz ve bu da yiyeceklerde yüksek oranda is kokusu olmasını önler. Fiyatlarının ise son derece makul seviyede olması önemli bir avantajdır. Endüstriyel mutfaklarda kullanım için tasarlanan ve gayet uygun fiyatlara sahip ürünleri online sipariş sitemizden kolaylıkla temin edebilirsiniz.  

Elektrikli Izgarada Neler Yapılır?

Aslında elektrikli ızgarada neler yapılır sorusunun yanıtı, klasik bir ızgarada yapılabilen yemeklerden çok farklı değildir. 

  • Sebze Közlemesi

Sadece elektrikli ızgara kullanarak pek çok sebzenin közlenmesi mümkündür. Az ya da tam közlenmiş patlıcan, domates, biber çeşitlerinin ya da diğer sebzelerin hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek ısı derecesini kullanmanız durumunda közleme işleminin de kısa zamanda tamamlanması mümkün olacaktır. 

  • Ekmek Kızartması 

Ekmek çeşitlerinin kızartılması için kullanılabilecek en pratik ekipmanlardan biri elektrikli ızgaralardır. Az ya da çok kızarmış ekmek çeşitlerinin özellikle kahvaltı servisi yapan işletmeler için son derece önemli olduğunu belirtmeliyiz. Ekmek kızartma makinelerine alternatif olarak elektrikli ızgaralar da kullanılabilir. 

  • Garnitürlü Ekmek 

Elbette tıpkı kızarmış ekmek çeşitleri gibi garnitürlü ekmek çeşitlerinin de hazırlanması mümkündür. Ekmek dilimleri üzerine istenen garnitürler konduktan sonra ızgarada kısa süre kızartılması, kahvaltılarda sıklıkla tüketilen bu gıdanın hazırlanması için yeterli olur. 

  • Et, Tavuk, Balık Kızartması 

Bu ürünlerin olabildiğince az yağla kızartılması istendiğinde devreye bu ızgara çeşitleri girebilir. Az, orta ya da çok pişmiş olarak hazırlanabilir. 

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon