Mutbex Abone Ol
post image
28.12.22

Tirbuşon Nedir?

Günümüzde sıklıkla kullanılan malzemelerden biri de tirbuşon çeşitleridir. Artık evlerde de bulundurulan bu malzeme ile yeni tanışanlar tirbuşon nedir sorusunun yanıtını da merak ediyor. Kelime anlamı ‘tıpa çekmek’ olan tirbuşon, çekmek anlamına gelen tirer ve tıpa ya da mantar anlamlarında kullanılan bouchon kelimelerinin birleşmesinden oluşan bir kelimedir. Fransızca kökenli olan tirbuşon, Başta şarap olmak üzere mantar tıpalı olan tüm kapakların en hızlı ve en kolay şekilde açılması için kullanılan bir gereçtir. Tirbuşon çeşitleri metal materyalden üretilebildiği gibi plastik ya da daha farklı malzemeler kullanılarak da üretilebilir.Geçmiş yüzyıllarda da şarap çeşitlerinin hava almadan, formunu koruyacak şekilde saklanması amacıyla mantar kullanılıyordu. Mantar eşesi ağacı kabuğundan elde edilen bu mantarlar şişe mantarı olarak da adlandırılıyor ve bu malzeme 17 yüzyıldan bu yana şarap şişelerinin ağrını kapatmak için tercih edilen bir materyal olma özelliği de taşıyor. Tirbuşon icat edilmeden önce Portekizli Cristiano Kopke’in icat ettiği ve tongs adı verilen bir gereç kullanılıyordu. 1879 yılında ise Lucian Mumford tarafından icat edilen tirbuşon, tongs kullanımının tarihe karışmasına da vesile oldu. Özellikle tongs kullanımı esnasında sıklıkla parçalanma sorunu yaşanıyor olması, tirbuşonun daha kolay kabullenilmesini beraberinde getirdi.

Tirbuşon Ne Demek?

Başta şarap olmak üzere çeşitli içecek kapaklarının açılmasını sağlamak için kullanılan materyal, tirbuşon ne demek sorusunun yanıtıdır. Bu malzemeler hangi materyallerden üretilmiş olursa olun aynı amaç için kullanılır. Dik bir tutamağa tutturulmuş olan bir burgu tasarımıyla hazırlanan bu malzeme, şişe kapağına saplanarak kapağı sıkıca tutar. Çekilmesi durumunda da şişe kapağının parçalanmadan şişeden ayrılmasını sağlar. Özellikle hava ile teması kesiyor olması nedeniyle mantar kapakların kullanıldığı şişelerin açılmasında bu gereç kullanılır.Tirbuşon Nedir?Eski yıllarda kullanılan tirbuşon çeşitlerinin tasarımı günümüzde kullanılanlar ile oldukça benzerdir. Ancak günümüzde geliştirilen tirbuşonla şarap açma işleminin çok aha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayabiliyor. El ergonomisine % 100 uyumlu şekilde dizayn edilen bu ürünler çok fazla güç uygulanmadan da şişe kapaklarının açılmasın ı sağlayabiliyor. Bu nedenle en pratik mutfak ekipmanları arasında yer alan bir malzeme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.Tirbuşon kullanımı zamanla kişiler için daha kolay hale geliyor. Özellikle ilk kullanımda biraz zorlanılması söz konusu olabilir. Ancak birkaç deneme sonrasında çok daha kolay bir şekilde kullanılmaya başlanan bir malzemedir. Dolayısıyla deneyim kazanılması için bu gerecin çok kez kullanımına da gerek kalmıyor.

Tirbuşon Nerelerde Kullanılır?

Tirbuşon kullanımının son derece yaygın olduğunu belirtmeliyiz. Kullanım alanlarına birkaç örnek verelim.

 • Restoran ve kafeler
 • Oteller
 • Şarap tadım merkezleri
 • İşletmeler
 • Barlar
 • Gece kulüpleri
 • Evler
 • Şarap mahzenleri

Tirbuşon Nedir?Günümüzde tirbuşon çeşitleri vakumlu ve otomatik olmak üzere iki farklı tipte üretilebiliyor. Bu durum bir yandan kullanım alanlarının artmasını sağlarken bir yandan da ürünün daha pratik bir biçimde kullanılmasını beraberinde getiriyor. otomatik ve vakumlu olanların yanı sıra klasik tipte üretilenlerin de yaygın şekilde kullanılmaya devam ettiğini ekleyelim. Genel olarak tirbuşonlar 5 farklı tiptedir. Bunlar;

 • Klasik Tirbuşon
 • Mahzen Tipi Tirbuşon
 • Garson Tirbuşonu
 • İki Kollu Tirbuşon
 • Ah – So Tirbuşon

Bu ürünlerin her ne kadar farklı çeşitleri olsa da genel olarak kullanım amaçlarının aynı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı tipte olan bir tirbuşon modeli pek çok farklı tıpa çeşidinin açılmasında kullanılabilir.

Tirbuşonla Şarap Nasıl Açılır?

Daha önce bu gereci kullanmamış olanlar tirbuşonla şarap nasıl açılır sorusunun yanıtını merak edebilir. Öncelikle tirbuşonu tutma kısmından tutarak sıkıca kavramak gerekiyor. Ardından burgu olan kısmı mantar tıpaya ya da mantar olan şişe kapağına dikey bir şekilde geçirin. Hafifçe döndürerek burgu kısmın şişe kapağını tam olarak tutmasını sağlayabilirsiniz. Hemen sonrasında çekme hareketi yapın ve böylelikle şişe kapağının şişeden kolayca ayrılmasını sağlayın. Kullanımı en kolay olan tirbuşon çeşitleri otomatik olanlardır. Aynı zamanda vakumlu olan modellerin de klasik tip tirbuşonlar ile kıyaslandığında çok daha kolay kullanılabildiğini ekleyelim. Ancak hangi tip tercih edilirse edilsin kısa zamanda pratik bir biçimde kullanılması mümkün olabiliyor çünkü bir el alışkanlığının kazanılması uzun sürmüyor.Tirbuşon Nedir?

Tirbuşon Nereden Alınır?

Elbette tirbuşon nereden alınır sorusunun yanıtını da merak edebilirsiniz. Bu özel ürün çeşitlerini temin etmek için mutfak ekipmanları satışı yapan mağazalarda uzun süre zaman kaybetmeniz gerekmez. En dayanıklı ve en kaliteli ürün modellerini Mutbex.com adresinden anında satın alabilirsiniz. Farklı markalar tarafından üretilen modeller arasında profesyonel mutfaklarda kullanım için tasarlanan ürün çeşitlerini de görebilirsiniz. Tüm mutfak malzemeleri gibi tirbuşon çeşitleri için de yüz güldüren ödeme kolaylıklar sunuluyor.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon