Mutbex Abone Ol
post image
03.04.23

Moka Pot Nedir & Ne İşe Yarar?

Kahve çeşitleri ve kahve yapımı için kullanılan malzeme çeşitliliği her geçen artmakta. Tüm dünyada kahve tüketimi, gün geçtikçe artıyor. Her kahve severin, favori bir kahvesi olduğu için bu kahveyi en kusursuz şekilde hazırlamak isterler.
Moka pot nedir derseniz, İtalyan menşeili bir mutfak gereci olduğunu söylemek mümkün. İtalyanların mutfağında mutlaka yer verdikleri moka pot da günümüzde tüm dünyada kullanılan, kahve demleme ekipmanı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle espresso hazırlamanın en pratik ve lezzetli yolu olan moka potlar, espresso tabanlı kahve demleme için icat edilmiştir. Düdüklü tencereye benzeyen bir prensip ile çalışan moka pot, basit bir mekanizma ile kahvenin kusursuz bir şekilde demlenmesini sağlar. Moka potuna eklenen sıcak ya da kaynamış su, aşağıdan yukarıya doğru kahvenin konduğu süzgece basınç uygular. Bu şekilde uygulanan basınç ile kahve üst kısımda birikir. Moka potlar, sahip olduğu basınçlı mekanizma yardımı ile su ve kahvenin birleşmesini ve yoğun aromalı bir kahvenin ortaya çıkmasına imkan sunarlar. Bu nedenle moka pot ne işe yarar sorusunun cevabı; iyi demlenmiş, lezzetli espresso tabanlı kahveler diyebiliriz.

Moka Pot Nedir & Ne İşe Yarar?

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

Moka pot nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, kullanım şeklinin oldukça basit olduğunu söylemeliyiz. Görünüm olarak bir çaydanlığı andıran, çalışma mantığı ile de düdüklü tencereye benzeyen moka pot kullanımı için ocağa ihtiyacınız olacaktır.

  • Moka potunun alt kısmında yer alan demliğe, ağzına kadar su koymak ile işe başlayabilirsiniz. Kahve potu haznesine konulan suyun, kaynar ya da en azından sıcak olması önemli bir husustur. Eğer suyun ocakta kaynamasını bekler ve bu durumda moka pot aşırı ısınırsa, kahvenin lezzeti azalacaktır. Kahvenin acımaması ve metalik bir tat vermemesi için haznedeki su yeterli sıcaklıkta olmalı.
  • Öğütülmüş kahveyi, ideal miktarı belirleyerek metal filtre dolana kadar eklemelisiniz.
  • Kahveyi sıkıştırmak için birkaç kez hafifçe bastırın.
  • Bu işlemlerin ardından, alt ve üst kısmı birbirine sıkı bir şekilde vidalayın ve orta ateşteki ocağa yerleştirin.

Moka pot kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Alttaki demlik kısmında yer alan emniyet valfi, sıkışma anında içinde bulunan basıncı dışarı atar ve böylece patlama gibi istenmeyen durumları önler.

Moka Pot İle Neler Yapılabilir?

Moka Pot Nedir & Ne İşe Yarar?

Moka pot nedir nasıl kullanılır gibi merak edilen soruların cevabını verdikten sonra, moka pot ile yapılabilecek içeceklere göz atabiliriz. Moka pot, en çok espresso yapımı için kullanılsa da americano yapımı için de tercih edilmektedir. Pek çok kullanıcı, başta espresso olmak üzere tüm kahve çeşitlerini demlemek için moka potu seçtiğini söylüyor. Örneğin cappucino sevenlerin, su yerine süt köpüğü koyarak moka pot kullandığını görebilirsiniz. Ya da sıcak su yerine sıcak süt ekleyerek, sütlü kahve alternatiflerini deneyen kullanıcılara rastlayabilirsiniz.

Moka Pot Nasıl Temizlenir?

Kahve potu nedir detaylıca açıkladıktan sonra, temizliğinin nasıl yapılacağını inceleyebiliriz. Döküm alüminyum ham maddeden imal edilen moka pot, her kullanım sonrası mutlaka ılık su ile durulanmalı. Ilık su işleminin ardından, parçalarının kurumasını sağlamalısınız. Böylece oluşabilecek olan küfün önüne geçer ve daha hijyenik bir şekilde kahvelerinizi hazırlayabilirsiniz. Üstelik küf oluşumu, moka potun ömrünü kısaltan bir etken olduğu için uzun süreli kullanım için kahve potu temizliğine özen göstermelisiniz. Moka pot, yapısı itibari ile asla bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken bir gereçtir. Alüminyum; oksitlenmeye ve bozulmaya yatkın bir malzeme olduğu için dikkatli bir kullanım ile moka potunuz, mutfağınızın demirbaş ekipmanları arasına girebilir. Dilerseniz arada bir deterjan kullanmadan, yumuşak sünger aracılığı ile kahve potunuzu yıkayabilirsiniz.

Moka Pot Nedir & Ne İşe Yarar?

Moka Pot Ve French Press Kahve Arasındaki Farklar Nelerdir?

Moka pot ile French press arasındaki en büyük fark, moka pot ile hazırlanan kahvenin daha lezzetli olmasıdır. Tam kıvamında hazırlanmış bir kahve için moka pot kullanımı daha ideal bulunmaktadır. Ayrıca moka potların kullanımı, her zaman daha işlevsel ve kolay bulunur. Ayrı bir sıcak su ihtiyacı yerine, suyun da istenen sıcaklıkta olmasını sağlayan kahve potları ile hızlı bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanında, French press ile kahve hazırlamak kimi zaman oldukça zahmetli olabilmektedir. Moka potlar, özellikle espresso sevenler için vazgeçilmez bir demleme ekipmanı olarak kabul edilirler. Moka pot, French press’e göre her zaman daha konsantre bir demlemeyi, sorunsuz ve basit bir şekilde sağlar. Yoğun ve asit değeri yüksek espresso kahveler, müdavimleri tarafından çokça sevilirler.
Pahalı ve lüks espresso makinelerinin yaptığı kahveleri, moka pot ile daha ekonomik bir şekilde elde edebilirsiniz. Böylece, pahalı kahve makinelerine büyük bütçeler ayırmak zorunda kalmadan, içimi keyif dolu kahveler yudumlayabilirsiniz. Moka pot ne kadar derseniz, oldukça uygun fiyatlar ile bu eşsiz ve işlevsel gereçlere mutbex.com’un avantajlı ödeme seçenekleri ile sahip olabileceğinizi söylemeliyiz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon