Mutbex Abone Ol
post image
29.11.22

Buz Makinesi Nedir?

Pek çok işletmede gün içerisinde sık sık kullanılan mutfak ekipmanlarından biri de buz makineleridir. Gün içerisinde hızlı bir şekilde, çok miktarda buz üretilmesi gerektiğinde özel olarak geliştirilen bu makineler devreye girer. Dolayısıyla buz makinesi nedir ya da nasıl çalışır gibi konular da sıklıkla merak ediliyor. Buz makineleri çok sayıda farklı marka tarafından üretildiği için tasarım açısından farklı görüntüler sunabilir. Ancak buz makinesi çalışma sistemi çoğunlukla benzer niteliktedir.

 

Buz Makinesi Nasıl Çalışır?

Buz Makinesi Nedir?

Buz makinelerinin hazne bölümü bulunur ve bu hazne içerisinde de su yer alır. Suyun nasıl buza dönüştüğü ise buz makinesi nasıl çalışır sorusunda asıl merak edilen husustur. Haznesindeki ya da bir başka deyişle buz makinesinin tankındaki su, soğutma sisteminin devreye girdiği alana sürekli olarak ulaşır ve bu ulaşım da püskürtme sistemi ile sağlanır. Püskürtme sistemini çalıştıran ise makine tasarımına kazandırılan su pompasıdır. Pompa, makine çalıştığı sürece daimi olarak soğutma sistemine su püskürtür. Bu püskürtülen su da saniyeler içerisinde buza dönüşür ve buz haznesine aktarılır. Soğutmanın meydana geldiği bölüm çoğunlukla fincan şeklindedir. Bazı makine modellerinde kare şeklinde bir hazne de bulunabilir. Bu nedenle buz makineleri tarafından üretilen buzlar genellikle fincan ya da kare şeklindedir. Elbette buz haznesinin hangi şekilde olduğu, buz makinesi çalışma prensibi ile ilgili değildir. Buz haznesinin şekli sadece makine tarafından üretilen buzun şeklinde belirleyici olur.

 

Buz Makinesi Çalışma Prensibi Nedir?

 

Aslında buz makinesi nasıl çalışır sorusunun yanıtı benzer nitelikte olsa da çalışma sistemleri küçük değişiklikler gösterebilir. Tasarımına bağlı olarak bu makine modelleri evaporatöre suyun püskürtülmesi şeklinde çalışabildiği gibi evaporatörün suyun içine daldırılması şeklinde de çalışabilir. Ancak çoğunlukla püskürtme sisteminin kullanıldığı buz makinesi modellerinin üretildiğini de belirtmeliyiz.

Buz Makinesi Nedir?

Buz makinelerinde ters çevrilmiş şekilde tasarıma kazandırılan evap yuvalarına su püskürtülür. Bu su belirli bir sürede donmaya başlar evap yuvalarını doldurur. Buz taneleri evap yuvalarından gevşeyerek hemen alt kısımda buluna n buz haznelerine düşmeye başlar. Buz toplama kabına düşmesinin ardından kullanıcı tarafından bu buz taneleri kolaylıkla alınabilir ve kullanılabilir. Buz tanelerinin çok keskin kenarlı olmamasının nedeni ise evap yuvalarında hafifçe gevşemeleridir. Genel olarak çok sayıda marka tarafından geliştirilen buz makinesi modellerinin bu sistemle çalıştığını söyleyebiliriz.

 

Endüstriyel Buz Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sanayi tipi mutfaklarda kullanılacak olan tüm ekipmanlar, makineler büyük bir özenle seçilmelidir. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken unsur ise bu ürünlerin kalitesi olmalıdır. Özellikle endüstriyel buz makinesi satın alırken kaliteye çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmeliyiz. Bununla birlikte buz yapma makinesi modelinin ihtiyacınıza uygun olup olmadığını da gözden geçirmeniz gerekiyor.

İhtiyacınızı karşılayamayan oranda buz yapan bir makine modeli nasıl ki sizin için uygun değilse ihtiyacınızın çok üzerinde bir oranda buz yapan makineler de size uygun değildir. Çünkü bu durumda gereksiz yere fazla oranda buz elde edeceksiniz. Daha yüksek buz yapma kapasitesine sahip bir model satın aldığınız için daha yüksek bir bütçe de ayırmış olacaksınız. Bunun yerine sadece ihtiyacınız olan oranda buz yapan bir makine modeline yönelmeniz sizin için daha akılcı olacaktır.

Buz Makinesi Nedir?

Hangi markanın buz makinesi modelini seçerseniz seçin, bu makinesi modellerinin çalışması için bir su kaynağına ihtiyacının olduğunu unutmamalısınız. Marka ya da model seçimi yaparken bu unsuru da dikkate alarak işletmenize uygun bir tasarıma yönelmeniz gerekiyor. Elbette Scotsman buz makinesi modelleri gibi sık tercih edilen markaların ürünleri pek çok işletmenin tesisatına uygun özelliklerde dizayn ediliyor. Bu durum Öztiryakiler buz makinesi modelleri için de geçerlidir. Ancak yine de işletmenizin su tesisatına da uygun bir model olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Eğer su tesisatınıza uygun bir model bulamadıysanız manuel olarak su ekleme imkanı sunan bir buz makinesini de tercih edebilirsiniz.

Set altı, set üstü gibi farklı tiplerde buz makinesi modelleri geliştiriliyor. Makineyi nerede konumlandıracağınızı da dikkate alarak bir tercih yapabilirsiniz. Olabildiğince düşük enerji tüketimi sunan, aşırı oranda ses çıkarmayan bir buz makinesine yönelmenizde de fayda olacak. Bu ürünleri online sipariş sitemizde bulabilirsiniz. En uygun fiyatla satın alabilir ve ödeme seçeneklerinden de rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon