Mutbex Abone Ol
post image
09.05.16

Restoran Açma Rehberi

 

Restoran Açma Aşamaları

Gıda sektöründe girişimci olmak isteyen kişilerin merak ettikleri konuların başında işletme giderleri ve yapılması gereken işlemler yer alıyor. Bir gıda işletmesi açmak için öncelikle yapmanız gereken şey kararlı olmaktır. Sürekli tüketim gerektiren ham madde ile çalışmanız gerektiğinin ve saklama koşullarının uzun vadeli olmadığının bilincine varın. Bu işi gerçekten yapabileceğinize inanıyorsanız ve kararlıysanız adım adım araştırmalara başlayın. Sizelere endüstriyel mutfak kurulumu ve ekipman tedariği sağlayıcı bayileri bularak işe başlayabilirsiniz. Restoran, cafe veya bar açmayı düşünen girişimcilerin yapması gereken işlemler sırası ile şu şekilde olmalıdır.

1. Girişime Yeterli Sermaye

Yeni girişimcilerin yiyecek içecek sektöründe devamlılığını sağlamak için gelir gider maliyetlerine uygun olarak yatırım yapmaları gerekmektedir. İşletme kurmak için gerekli olan mekan, insan gücü, makine ve ekipman tedariği maliyeti ön araştırma yapılarak hesaplanmalı bu doğrultuda bütçelerine uygun olarak ilk adımı atmaları gerekir. Endüstriyel Mutfak Kurulumu aşamasında gereken ekipmanların piyasa araştırması mutlaka yapılmalıdır. Girişimcilere sağlanan banka kredileri ve devlet desteği gibi imkanlardan faydalanmak için detaylı araştırmalar yapılmalıdır.

2. İşletmeye Uygun Mekan

Sermaye hesaplamasının ardından girişimde bulunulacak yiyecek içecek sektörü dalına uygun mekan araştırması yapılmalıdır. Küçük işletme olarak düşünülen kafeterya veya lokantalar için uygun metrekare alanlar araştırılarak mutfak bölümleri belirlenmelidir. Büyük girişimler için uygun olabilecek mekanlar da listelenerek en ince ayrıntısına kadar not edilmeli. Araştırma yaptığınız mekanlarda dikkat etmeniz gereken iki unsur koku yalıtımı ve hijyen olmalıdır. Bakteri üretebilecek malzemeden yapılan mekanlar büyük sorunlar teşkil etmektedir. Bu nedenle ileriye dönük planlar için hijyen kuralına uygun yerlere bakılmalıdır. Mekan seçiminin tamamlanmasıyla kiralayacağınız yerin mal sahibi ile karşılıklı çıkarlarınızı koruyacak şekilde sözleşme yapmalısınız.

restoran dekor mutbex3. İşletme Konseptine Uygun Tasarım

Açmak istediğiniz yiyecek içecek işletmesinin ne yönde olacağına karar vermelisiniz. Döner salonu, ev yemekleri lokantası, balık restoranı, çin lokantası, bar, cafe her ne açmak istiyorsanız ona uygun şekilde mekanı tasarlamalısınız. Döner salonu açmak isteyen girişimciler döner tezgahını mekanın en ön tarafında düşünerek tasarlarken, balık restoranı açmak için girişimde bulunan birinin balıkları sergilediği dolabı ön plana koyması gerekmektedir. Bu şekilde konseptinizi belirleyerek adımlar atmanız gerekir. Sonrasında masa ve sandalyelerin hizmet ile doğru orantıda olması gerekir. Cafe işletmecileri rahat koltuklar ve sandalyeler tercih ederken yemek ağırlıklı işletmeler müşteriyi masaya daha yakın ve dik oturtan sandalyeler tercih etmelidir.

4. Mutfak Ekipmanları Tedariği

İşletme mekanının sunduğu hizmet ile alakalı bütün makine ve ekipmanlar araştırılarak temin edilmelidir. Araştırma sırasında gerekli olan ekipmanları alacağınız bayi bütün bunları projelendirerek mutfak olarak belirlenen alana en uygun ve kullanışlı şekilde tasarlamalıdır. Mutfak kurulumu aşamasında birlikte çalışacağınız ekipman tedarikçisi bayi gereken ürünleri temin ederek işletme içerisine yerleştirmeli satın alma işleminden sonra da servis desteği vermelidir. Restoran açma danışmanı olarak seçeceğiniz tedarikçi bayi eksiksiz olarak tüm taleplerinizi yerine getirmelidir. Bu konuda biz Mutbex.com ailesi olarak siz değerli girişimcilere tüm restoran mutfak projeleri için A’dan Z’ye eksiksiz bir hizmet sunmaktayız.

a) Gıda Saklama ve Depolama Alanları

Yiyecek ve içecek için gerekli olan malzemeler en iyi şekilde saklanarak depolanmalı. İşletmede olması gereken soğutucular ve hava almayan saklama alanları sayesinde ham maddeleriniz uzun süreli dayanarak stok depolarınızda yer almalı. Kapaklı dolaplar ile saklayacağınız kuru gıdalar sayesinde oluşabilecek haşere istilasını engellemeli, soğuk depolama alanları ile bozulabilen yiyecekleri uzun süre depo edebilmelisiniz. Endüstriyel Mutfak için gerekli ekipman tedariği esnasında tüm ihtiyaclar ve soğutucular belirlenmeli.

b) Gıda Hazırlayıcılar

Yemeğin veya içeceğin hazırlama aşamasında insan zamanını ve enerjisini en düşük şekilde kullanan ekipmanlar tercih edilmelidir. Gıda hazırlama evresinde sizlere yardımcı olacak sanayi tipi fritözler, soğutmalı kıyma makineleri, sanayi tipi ocaklar, doğrayıcılar, meyve sıkacakları paslanmaz çelik malzemeden ve kaliteli olmalıdır. Hazırlık malzemelerinin içerisinde manuel olan diğer ekipmanlarda dahil edilmelidir.

c)Pişiriciler

Hazırlanması gereken gıda maddesi veya içecek maddesi için uygun nitelikli en iyi ekipman tedarik edilerek müşteriye kusursuz hizmet verilmelidir. Döner makinesi, sanayi tipi ızgaralar, endüstriyel ocaklar, endüstriyel fırınlar, çay ve profesyonel kahve makineleri gibi ekipmanlardan işletmenin hizmetine uygun olanları temin edilmelidir. Mutfak kurulumu ve pişiricilerin düzeni hızlı servise uygun olmalıdır.

d) Sunum ve Masaüstü Düzeni

Hazırlanmış olan gıda maddesinin müşteriye yansıyan en önemli tarafı sunum aşamasıdır. Sunum aşamasında masaüstü mutfak malzemeleri büyük önem taşır. Çatal, kaşık, bıçak, tuzluk, küllük, sürahi gibi yardımcı malzemeler iyi kaliteden üretilmiş ve hijyenik olmak zorundadır.

e) Temizlik

Hizmet sunumunun ardından mutfak içerisinde kötü kokuları ve kötü görüntüyü engellemek adına bulaşıklar hemen yok edilmelidir. Sizlere yardımcı olarak bardak yıkama makineleri, endüstriyel bulaşık makineleri bu sırada devreye giriyor. Düşük enerji tüketimli ekipmanlar sayesinde insan gücünden daha fazla verim alabileceğiniz bulaşık makineleri mutlaka olmalıdır.

Tüm bu ilgili ekipmanların sağlanmasının yanında işletme vizyonuna uygun, müşterilere kusursuz hizmet verecek çalışanlar seçilmelidir. Ardından sunulacak yiyecek ve içecekler menü oluşturularak tanıtılmalıdır. İşletme dahilinde olmayan hiç bir şey menüde yer almamalıdır.

Restoran, cafe veya bar açmak isteyenlerin izleyeceği yol dahilinde onlara yardımcı olabilecek Mutbex.com ailesi Öztiryakiler ana bayisi olarak bütün gerekli ekipmanları sağlamakta ve işletme sahiplerine en iyi hizmeti sunmakta yardım etmektedir. www.mutbex.com adresini ziyaret ederek kuracağınız işletme için gerekli ekipmanlara göz atabilir, ilgili telefon numaralarından danışma ve proje desteği alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon