Mutbex Abone Ol
post image
05.07.23

Cold Brew Nedir? Nasıl Yapılır?

Sıcak yaz günlerinde sıcak kahve çeşitlerini tüketmek istemeyenler için cold brew harika bir seçenek oluyor. Bu özel kahve hem demlenme tekniği hem de lezzeti ile sıradan bir soğuk kahveden çok daha fazlasını sunuyor. Üstelik hem yumuşak içimli hem de sert içimli olarak hazırlanabiliyor.

Cold Brew Nedir?

Aslında cold brew nedir sorusunun yanıtı “soğuk demleme” şeklindedir. Kalın bir biçimde öğütülmüş olan kahve çekirdeklerinin soğuk suya eklenmesi ve uzun süre bekletilmesi ile elde edilen bu kahvenin sıra dışı lezzeti de bundan kaynaklanıyor. Demlenme süresinin yaklaşık olarak 24 saati bulduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha yumuşak bir içime sahip olması için daha kısa süre bekletmek gibi bir seçenek de bulunuyor. Soğuk suda beklediğinde posadan süzülen kahve tek başına değil buz ile servis ediliyor.

Cold Brew Nasıl İcat Edildi & Tarihçesi

Elbette sadece cold brew hangi kahveyle yapılır sorusu merak edilmiyor. Bu kahve çeşidinin nasıl icat edildiği de özellikle kahve tutkunlarının sıklıkla merak ettiği unsurlar arasında yer alıyor. Öncelikle bu konuda çok net bilgiler olmadığını belirtelim. Ancak oldukça yaygın bir şekilde kabul gören bir inanış var. O da söz konusu kahvenin Hollandalı denizciler tarafından bulunduğu ve bulunduğu yılın da 1600’ler olduğu şeklindedir.

İnanışa göre denizciler seyir esnasında su olmadan kahve yapma girişimlerinde bulunuyorlar. Bu sırada soğuk su içine kahve ekleyerek demlenmesi için bekliyorlar. Bu sayede cold brew de bulunmuş oluyor. Kahvenin lezzetini o kadar beğeniyorlar ki bir süre sonrasında yola çıkmadan kahveleri hazırlayarak gemilere yüklemeye başlıyorlar. Bu sayede tüm dünyaya kahvenin ünü de lezzeti de dağılmış oluyor.

Col Brew Nasıl Yapılır?

Elbette cold brew nasıl yapılır sorusu da akıllara gelecektir. Bu kahvenin tek bir hazırlanma şekli yok. kafelerde genellikle büyük kovalarda hazırlanıyor ve bu nedenle daha farklı demleme teknikleri kullanılıyor. Evde ise cold brew kahve nasıl yapılır sorusunun yanıtı daha kolay bir yöntemi içeriyor. Çünkü kahve tutkunlarının evlerinde mutlaka bulunan french press ile bu özel kahveyi kolayca hazırlayabilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • 250 ml soğuk suyu french press içerisinde koyun.
 • Üzerine yaklaşık olarak 15 gram kahve ekleyin.
 • Hafifçe karıştırın ve buzdolabına koyun.
 • 24 saat boyunca buzdolabında beklemesini sağlayın.
 • Bu sürenin sonunda kahvenin posasını süzün.
 • Kahveyi fincana koyarak buz ile birlikte içebilirsiniz.
 • Bu kahve soğuk süt ilave edilerek de tüketilebilir.
 • Bu yöntemle hazırlanan kahvenin en fazla 2 gün içinde tüketilmesi gerekir.

Cold Brew İçin Gerekli Ekipmanlar

Eğer siz de coldbrew yapımı hakkında bilgi almaktan daha fazlasını istiyor ve bu eşsiz lezzeti kendiniz yapmayı planlıyorsanız kullanmanız gereken malzemeleri önceden hazırlamanızda fayda olacaktır. Bu kahveyi yapmak için ihtiyacınız olan ekipmanlar ve malzemeler şöyle:

 • Yaklaşık 1 litrelik sürahi (sürahinin kapağı asla hava kaçırmıyor olmalıdır)
 • Filtre kahve kağıdı
 • Hassas terazi
 • İçme suyu (En iyi sonuç için pH değeri 6.8 ile 7.2 arasında olan suları kullanmalısınız)
 • Orta kalınlıkta öğütülmüş kahve

Bu malzemeler enfes bir kahve yapmanız için yeterli olacaktır. Bu arada sizler için bazı ipuçları da aktaralım.

 • Kahveyi süzerken kalın olan filtre kahve kağıtlarını kullanmaya özen gösterin. Çünkü demlenen kahvenin içine düşen partiküller kahvede demlenme aşamasını tamamlamaz. Bu da kahvede asidik bir tat oluşmasına sebebiyet verir.
 • Kahvenin seyrek olmasını istiyorsanız 8 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Sert bir kahve elde etmek istiyorsanız bu durumda en az 20 saat bekletmeniz gerekiyor.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon