Mutbex Abone Ol
post image
03.07.23

Kevgir Nedir? Ne İşe Yarar?

Mutfak ekipmanları arasında en sık kullanılanlardan biri de kevgir çeşitleridir. Hem evlerde hem de endüstriyel mutfaklarda yemeklerin hazırlanması ve pişirilmesi işlemlerinin çok daha kolay gerçekleştirilmesi için bu mutfak ekipmanlarından yardım alınır. Özellikle makarna ve kızartma çeşitleri gibi bazı yemeklerin en leziz formda hazırlanması noktasında kevgire ziyadesiyle ihtiyaç duyulduğunu belirtebiliriz. İşte bu nedenle istisnasız tüm mutfakların en önemli ihtiyaçlarının başında bu ürünler geliyor.

Kevgir Nedir?

Orta kısmında çeşitli çaplarda delikler bulunan ve özellikle süzme fonksiyonu nedeniyle kullanılan mutfak ekipmanı, kevgir nedir sorusunun yanıtıdır. Kevgir çeşitleri pek çok farklı materyal kullanılarak ve farklı ölçülerde üretilebiliyor. Çoğunlukla alüminyum materyalden ya da paslanmaz çelikten üretildiğini söyleyebiliriz. Ancak plastik ya da silikon gibi daha farklı malzemelerden de üretilmesi mümkündür.

Evlerde genellikle alüminyum ya da plastik malzemeden hazırlanan kevgir çeşitleri tercih ediliyor. Bunun nedeni ise bu ürünlerin daha hafif olmasıdır. Ancak sanayi tipi mutfaklarda yani profesyonel mutfaklarda daha geniş ölçülerde tasarlanmış olan, daha dayanıklı materyallerden üretilen kevgirler daha fazla ilgi görebiliyor. Bu sayede çok daha geniş çaplı bir süzme işleminin yapılması da mümkün oluyor.

Kevgir Kullanım Amacı?

Öncelikle kevgir ne demek sorusuna bir tr süzgeç şeklinde genel bir yanıt verebiliriz. Bu mutfak ekipmanlarının kullanım amacı ise süzme işlevinden faydalanmaktır. Kevgir ile süzgeç arasındaki en önemli fark ise kevgir çeşitlerine kazandırılan sap oluyor. Bu sayede tencere ya da kap içerisine konarak da kullanılması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda sıcak yağ ya da sıcak su içerisinde pişen gıdaların tava içinden alınması için de kızartma kevgiri çeşitlerinin kullanıldığını eklemek gerekir.

Günümüzde evlerde ve sanayi tipi mutfaklarda tel kevgir çeşitleri de yoğun bir şekilde kullanılıyor. Herhangi bir gıda maddesinin su içerisinde haşlanması noktasında kevgirlerin yoğun bir biçimde kullanıldığını söyleyebiliriz. Haşlanan gıdaların tencere içinden çıkarılırken aynı zamanda suyunun süzülmesi istendiğinde devreye kevgir çeşitleri giriyor. Aynı durum kızartma çeşitleri için de geçerlidir. Yağ içinden kızartılan yiyeceklerin alınması ve bu esnada yapın da süzülmesi işlemi için kevgir kullanılması gerekir.

Elbette pek çok farklı amaca yönelik olarak bu mutfak ekipmanı kullanılabiliyor. Delikli yapısı nedeniyle çok amaçlı kullanım imkanı sunan bir üründür. Küçük gıda malzemelerinin yıkanması gibi amaçlarla da kullanılabilir. Dolayısıyla kevgirler, hangi malzemeden üretilmiş olursa olsun mutfaklardaki en büyük yardımcılardan biridir.

Kevgir Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Seçtiğiniz kevgir çeşidinin belirli bir kalitenin üzerinde olan malzemelerden üretilmiş olması gerekir.
  • Özellikle çelik kevgir gibi dayanıklı materyallerden üretilenler çok daha uzun süre kullanım şansı sunar.
  • Kevgir çeşitlerinin ölçüleri değişebilir. Hangi amaçla bu ürünleri kullanacağınızı göz önünde bulundurarak en uygun ölçülerde olan kevgirlere yönelmeniz daha doğru olacaktır.
  • Sap bölümü mutlaka el ergonomisine uygun olmalıdır. El ile sıkıca kavranabilmelidir.
  • Kevgirin sap bölümü kolay ısınmayan malzemelerden üretilmiş olmalıdır.
  • Kolay temizlenmeli ve temizliği için güçlü kimyasal malzemelere ihtiyaç duyulamamalıdır.
  • Yağ ya da süt gibi sıvıların kolayca akabileceği genişlikte delikleri olmalıdır.
  • Deliklerin çapları kadar sıklığı da önemlidir. Seyrek aralıklı az sayıda delik olan kevgirler süzme işleminin daha uzun sürede yapılması anlamına gelir. Ancak sık aralıklı çok sayıda delik olan kevgirlerin daha hızlı bir şekilde süzme işleminin yapılmasını sağladığını bilmenizde fayda var.

Endüstriyel Kevgir Nerede Bulunur?

Eğer delikli kevgir çeşitlerine ihtiyacınız varsa rotanızı hemen online sipariş sitemize çevirebilirsiniz. Sitemizde endüstriyel mutfakta kullanım için tasarlanmış olan en kaliteli süzgeç kevgir çeşitlerini inceleme ve en uygun fiyatla satın alma şansına sahip olabiliyorsunuz. Farklı markalar tarafından üretimi gerçekleştirilmiş olan ve hem dayanıklılık hem de kalite beklentisini karşılayan kevgir çeşitlerini uzaklarda aramanıza hiç gerek yok. Sitemize tıklamanız durumunda ihtiyacınız olan mutfak ekipmanlarının tamamını ve en kullanışlı kevgir çeşitlerini cazip fiyatlarla hemen satın alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon