Mutbex Abone Ol
post image
01.07.23

Sorbe Nedir? Sorbe Makinesi Nedir?

Çeşitli süt ürünleri kullanılmadan, meyve püreleri ile hazırlanan, dondurularak tüketilen ürün, sorbe ne sorusunun en genel yanıtıdır. Sadece ülkemizde değil başta Fransa ve İtalya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde sevilerek tüketilen bu tatlı sıklıkla dondurma ile karıştırılıyor. Oysa dondurma ile sorbe birbirinden farklı ürünlerdir. Aralarındaki fara değinmeden önce sorbeyi biraz daha yakından inceleyelim.

Sorbe Nedir?

Meyve çeşitleri, su ve tatlandırıcı ile yapılan dondurulmuş tatlı, sorbe nedir sorusunun yanıtıdır. Bu tatlının hazırlanmasında süt, kaymak gibi süt ürünleri kullanılmaz. Pek çok farklı meyve çeşidi ile hazırlanabilir ancak en sık kullanılan meyveler muz, çilek ve kavundur. Elbette limon gibi narenciyeler ile de hazırlanabilir ve lezzetli bir sonuç elde edilebilir.

Sorbenin aklınıza gelebilecek her türlü meyve ile yapılmasının mümkün olduğunu da eklemek gerekir. Ancak belirli bir lezzeti yakalamak için ekşi oranı yüksek meyveler yerine tatlı olan ve iyice olgunlaşmış meyve çeşitlerini seçmenizde fayda var. Bu sayede damaklarda çok daha leziz bir tat bırakmasını da sağlamış olacaksınız.

Sorbe Nasıl Yapılır?

Eğer sorbe nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyorsanız ve bir deneme yapmayı planlıyorsanız seçtiğiniz meyvenin tat ve lif oranını iyi biliyor olmalısınız. Çünkü meyvenin şeker oranı, elde edilecek toplam orandan düşülür ve sorbeye ilave edilecek olan şekerin oranı da bu şekilde belirlenir. Bu tatlıyı yapmak çok kolay gibi görünse de bazı püf noktalarının olduğunu da unutmamak gerekir.

Şeker ile suyu pişirerek şurup haline getirdikten sonra içerisinde seçtiğiniz meyvenin püresini ekleyin. Hangi meyveyi seçmiş olursanız olun, bu karışıma bir miktar limon suyu ilave etmeniz gerekiyor. Ara ara lezzet kontrolü yaparak ne kadar limon suyu ekleyeceğinize karar verebilirsiniz. Sorbeye neden limon suyu ilave edildiği de merak edilebilir. Bunun nedeni meyvenin aromasının ve lezzetinin daha fazla ön plana çıkarılmasıdır. Çok fazla limon suyu ilavesi yapmanız durumunda ekşiye yakın bir tat elde edersiniz. Bu nedenle limon suyunun karışıma kontrollü bir şekilde ilave edilmesi, sorbenin püf noktaları arasında yer alır.

Bu arada sorbe yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında seçtiğiniz meyvenin olgun olması da bulunuyor. Ham meyveleri tercih etmemeniz, başarılı bir sonuç alabilmeniz adına son derece önemlidir. Son olarak yaptığınız bu karışımın donmasını sağlamalısınız. Su moleküllerinin ince buz kristalleri şeklinde donmasına da önem vermelisiniz.

Sorbe Nereye Aittir?

En az sorbe ne demek kadar merak edilen bir diğer konu da bu lezzetin kökeninin nereye ait olduğudur. Bu sorunun yanıtına bazı kaynaklar ışık tutuyor. Bu kaynaklara göre Türk mutfağına ait olan şerbet, 15 yüzyılda Venedikli tüccarların dikkatini çekiyor. Tüccarlar bu lezzeti dondurarak İtalya’ya taşıyor. İtalyan mutfağında bu gıdanın sorbetto olarak anıldığını da ekleyelim.

Sorbe ile Dondurma Arasındaki Fark Nedir?

Eğer sorbe dondurma nedir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız dondurma ile sorbenin aslında farklı ürünler olduğunu belirtmekle başlayalım. Bu iki gıda arasındaki en büyük fark ise sorbe içinde süt ya da süt ürünlerinin bulunmuyor olmasıdır. Bu açıdan bakıldığında veganlar için tüketilebilir bir gıda olduğunu söyleyebiliriz. Sorbe dondurularak tüketilen ve meyvelerden hazırlanan bir üründür. Sadece meyve ve tatlandırıcı kullanılarak da yapılması mümkün oluyor. Ancak dünyanın pek çok farklı ülkesinde farklı reçeteler ile hazırlanabildiğini de eklemek gerekir.

Sorbe Makinesi Nedir?

Hızlı ve pratik bir şekilde sorbe yapılabilmesi için geliştirilen sorbe makinesi çeşitleri özel aparatları sayesinde gayet kolay kullanılabilir. Uzun ve zahmetli olan sorbe yapımı süresini en kısa zamana indirgeyebilen bu makineler hem evlerde hem de sanayi tipi mutfaklarda kullanılabiliyor. Çoğunlukla farklı dilimleme ve rendeleme aparatları ile birlikte kullanıma sunulduğunu da eklemek gerekir. Bazı sorbe makinelerinin öğütme gibi çeşitli fonksiyonları da olabiliyor.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon