ul {list-style:disc; margin-left: 45px; } li {list-style:disc; }
Mutbex Abone Ol
post image
29.08.22

Salamander Nedir?

Salamander nedir sorusu endüstriyel mutfakta genel olarak sorulan sorulardan biridir. Salamander terimi, ızgara kapağı kullanılmadan gerçekleşen pişirme tekniğine verilen isimdir. Genel olarak profesyonel mutfaklarda kullanılmakta olan ve ısıyı tepen aktaran bir cihazdır. Böylece kaliteli bir pişirim sonucu alabilirsiniz. İşletmelerde yaygın olarak kullanılmakta olan salamender tarzı verimli sonuçlar vermektedir.

Salamander Ne İşe Yarar

Salamander nedir mutfak ile ilgilenenlerin merak ettiği konulardan birisidir. Restoran ve otellerde yapılan açık hava pişirmelerinde oldukça sık olarak kullanılmakta olan salamander ızgaralar et servislerinde çok iyi bir pişirme özelliğine sahiptir. Salamander ızgaralar kolay taşındıklarından dolayı ergonomik açıdan da destekleyici bir üründür.

Salamander Nedir

Salamander Izgara Nedir

Endüstriyel mutfak salamander ızgaraları yaygın olarak kullanmaktadır. Sıcaklık aktarım sistemi farklı bir mekanizmada gerçekleşmekte olan bu fırında, fırının üstünden alt kısmına doğru bir ısı geçişi gerçekleşmektedir. Yemeklerin pişimini bu şekilde gerçekleştiren fırınlar sayesinde, birçok endüstriyel mutfak, kafe ve fastfood restoranlar pişirim aşamalarında işlem kolaylığı yaşamaktadır. Salamander ızgara nedir sorusu genel olarak sorulmaktadır.

Çeşitli özelliklere sahip ızgaranın birçok özelliği vardır. Bu ızgaraların özelliklerinden birisi de iç tasarımlarında asansör özelliğinin bulunmasıdır. Böylece ısının dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olabilmektedir. Ürün pişirme fırınına yakınlaşıp uzaklaşabilme özelliğine sahiptir. Farklı çeşitlerde ve modellerde tasarlanmakta olan ızgaralardan işletmeniz için uygun olanı tercih edebilirsiniz. Elektrikli ya da gazlı olarak çalışan salamender ızgaralar üretilmektedir. Ayrıca makinaların ham maddesi de paslanmaz çeliktendir. Bu da cihazın kullanım ömrünü uzatmaktadır. Alt bölmesinde yer alan tepsi sayesinde oldukça kolay bir şekilde temizlenebilmektedir.

Salamander Çeşitleri

Elektrikli Salamander

Elektrikli salamaderin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Izgaraları ısıtmaları üst kısımda yer almaktadır.
 • Elektrikli salamanderde yer alan asansör sayesinde daha iyi bir pişirim sağlanır. Bu oynar araç sayesinde yemen ısıya yakınlaşıp uzaklaştırılmak sureti ile pişirilir.
 • Cihazda rezistans yer almaktadır. Kullanıcılar isterlerse ısı konusunda değişim yapabilirler.
 • Pişirilen ürüne bağlı olarak nemli bir ızgara pişimi istendiğinde, alt kısımda bulunan tepsiye su eklenebilir. Bu cihazın pişirilen ürünü nemlendirmesinde yardımcı olur.
 • Cihazın tasarımında elektrik tesisatı üst kısımda yer almaktadır. Böylece cihazın zarar görme ihtimali ortadan kalkar. Ve cihazı uzun yıllar kullanabilirsiniz.
 • Alt kısımda yer alan tepsi hareketli bir sistemde tasarlanmıştır. Bu sayede ürünü pratik bir şekilde ızgaraya yerleştirebilirsiniz.

Salamander Nedir

Gazlı Salamander

Gazlı salamander ızgaranın sahip olduğu kriterler aşağıdaki gibidir:

 • Cihazın ısıtma mekanizması üst kısımda yer almaktadır.
 • Gazlı salamander de elektriklide olduğu gibi asansör özelliğine sahiptir.
 • Cihazda emniyet ventili bulunmaktadır. Bu durum kontrol dışı gerçekleşen durumlarda radyanlara gönderilen gazı anında keser.
 • Nemlendirme özelliği bulunmaktadır. Cihazda yer alan tepsiye su eklemeniz nemlendirme özelliğini aktive etmeniz için yeterlidir.
 • Ürünün zarar görmemesi adına gaz tesisatı üst tarafa eklenmiştir. Böylece uzun süre arızalanmadan cihazı kullanabilirsiniz.
 • Altta yer alan tepsi pratik bir kullanıma sahiptir.

Salamander Nedir

Asansörlü Izgara Nedir & Ne İşe Yarar

Asansörlü salamander ızgara nedir sorusunu ‘pişirim sırasında ısı dağılımı dengeli yapan ızgara aleti’ olarak kısaca cevaplayabiliriz. Izgara büfe, kafe, restoran ve kebapçı gibi işletmelerin yaygın olarak kullanmakta oldukları salamander ızgara, kaliteli bir ızgara aletidir. İçerisinde yer alan asansör sayesinde pişirilen ürünün her noktasında ısının eşit bir şekilde ve eşit zamanda yayılmasında yardımcı olur. Asansör özelliği ızgaranın yukarı ve aşağıya doğru hareket etmesini sağlar. Ayrıca fırının alt kısmındaki pratik kullanıma sahip hareketli tepsi de çeşitli kullanım özelliklerine sahiptir. Bu tepsi içerisine su koyarak ürünün daha nemli pişmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu kısım boş bırakıldığında ızgaranın pisliği direkt bu kısma döküleceğinden temizlik aşaması da oldukça kolay gerçekleşir. Böylece ızgaranız her zaman hijyenik bir kullanıma sahip olur.

Paslanmaz çelik saçtan yapılmış olan bu üründen çok güzel pişirme sonuçları alabilirisiniz. Uzun yıllar kullanabileceğiniz bu ürün işletmenize önemli katkılar sağlayacaktır. Asansörlü salamander ızgara ne işe yarar sorusu işletmeler tarafından sık sık sorulardan birisidir. Genel olarak garantili bir ürün olan salamander ızgaraları ile ilgili bir sorun yaşadığınızda teknik servisle bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Salamander ızgaranın yedek parçaları kullanıcılar için depolarda saklanılmaktadır. Radyan, musluk, düğme, bakır boru ve conta gibi parçaların kullanıldığı tecrübeli salamander ızgara servisleri bulunmaktadır.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon