Mutbex Abone Ol
post image
15.08.23

Kapsül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Tek kullanımlı olarak hazırlanan kahve çeşidi, kapsül kahve nedir sorusunun da en basit yanıtıdır. Plastikten yapılan bir kapsül kalıbının içinde kahvenin yer alması ile elde edilen kapsül kahvelerin son yıllarda daha fazla ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bu ürünler hem evde bir makine kullanmadan hazırlanabilir hem de özel makineler ile içime hazır hale getirilebilir. Bu içerikte ise kapsül kahvelere dair merak edilen tüm soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. 

Kapsül Kahve Nedir?

Kahvenin öğütülmesi ve bir kapsül içerisine sıkıştırılması ile elde edilen ürün, kahve kapsülü nedir sorusunun yanıtıdır. Sıkıştırılan kahve kapsüle yerleştirilerek ambalajlanır. Bu ürünler çoğunlukla kahve makineleri ile birlikte kullanılıyor olsa da makine olmadan da leziz bir kahve yapılmasını mümkün kıldıklarını söyleyebiliriz. Kapsül kahvelerin en önemli özelliği ise kahveyi çok uzun süre taze bir şekilde saklayabilmesidir. Çekirdek kahvelerin bayatlama süresi, söz konusu kapsül kahve olduğunda çok daha uzundur. 

Kapsül Kahve Nasıl Yapılır?

Makine ile kapsül kahve nasıl yapılır sorusunun yanıtı şöyledir: 

  • Kahve makinesinin haznesini su ile doldurun ve kapsülü de makinede ayrılan alana yerleştirin. 
  • Makineyi çalıştırdığınızda makine tarafından barkod okunur ve kahveniz de yapılmaya başlanır. 
  • Hangi kahve çeşidini tercih ettiğinize bağlı olarak kahvenin yapılma süresi değişebilir.

Evde makinesiz kapsül kahve nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise şöyledir: 

  • Kapsüldeki kahveyi filtre kağıda boşaltın.
  • İp ile filtreyi sabitleyin ve fincana koyun. 
  • Tıpkı poşet çay gibi sıcak su ile dolu bardağa bu ürünü yerleştirin. 
  • Yaklaşık 4-5 dakika bekledikten sonra filtre kağıdı çıkarın. Kahvenizi koyu isterseniz birkaç dakika daha bekletebilirsiniz. 

Kapsül Kahve Zararlı Mı?

Elbette kapsül kahvenin içinde ne var sorusunun sorulmasının temel nedeni bu ürünlerin zararlı olup olmadığının merak edilmesidir. Bu kahveler diğerleri ile kıyaslandığında daha fazla furan içerirler. Furanın kanserojen bileşikler içerdiğini belirtelim. Bu konuda yapılan çalışmalar ise söz konusu zararlı maddelerin insan sağlığını etkileyecek boyutta olmadığını gösterdi. Yine de bu kahvelerin tamamen zararsız olduğunu belirtmek imkansızdır. Özellikle 4 fincan ve daha fazla oranda tüketilmesinin asla önerilmediğini de eklemek gerekir. 

Kapsül kahveler doğa için de zararlıdır çünkü tek kullanımlık olarak üretilirler ve bu da her yıl çok yüksek oranlarda atık birikmesi anlamına gelir. Çevre kirliliğini önlemek isteyenlerin çekirdekten kahve çeşitlerini daha sık tercih etmesi de bundan kaynaklanır. 

Kapsüller Tekrar Kullanılabilir mi?

Çok sık sorulan sorulardan biri de kapsül kahve kaç kere kullanılır şeklindedir. Ancak hazır kapsül kahvelerin tek kullanımlık olduğunu belirtmeliyiz. Tek kullanımlık olan kapsül kahvelerin içinin boşaltılması, yeniden doldurulması ve folyo ile kapatılması gibi yöntemler ile leziz bir kahve elde edilmesi mümkün olmaz. Ancak günümüzde yeniden doldurulabilir yapıda olan kapsül kahve çeşitleri de üretildi. Eğer doldurulabilir kapsül setlerinden temin ederseniz kahve çekirdeklerini öğütebilir, dolum yaparak kullanabilirsiniz. 

Kapsül Tipleri Nelerdir?

Genel olarak kapsül kahve çeşitlerinin 3 farklı tipte olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki Nespresso oluyor. Bu ürünler 5-6 gram kahve içerir. Bu kahve tipinin lezzetini merak edenler için espressodan biraz daha yumuşak içime sahip olduğunu ancak kahvenin aromasının da yüksek olduğunu belirtebiliriz. Bu kahveler ince öğütülür, koyu kavurma işleminden geçer ve yüksek basınç ile saklanır. 

Diğer kapsül kahve tipi de Dolce Gusto oluyor ve genel olarak Nespresso ile aynı çalışma prensibine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kapsül şekilleri tamamen farklıdır. Bu nedenle kullandığınız kahve makinesini dikkate alarak kapsül kahve seçimi yapmanızda fayda olacaktır. Süt ile birlikte rahatlıkla tüketilebilen bir kahvedir. Son olarak ESE Pod olarak adlandırılan kapsül kahve çeşidine de değinmeliyiz. Bu ürünler bitki çayı gibi poşet içerisinde sunuluyor. 

 

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon