Mutbex Abone Ol
post image
02.05.23

Mutfak Bataryası Nedir? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak bataryaları mutfakta en sık kullanılan ürünlerin başında geliyor. Yemek yapma aşamasından mutfağı temizleme ya da bulaşıkları yıkama aşamalarına kadar her evrede sürekli olarak su kullanıma ihtiyaç duyulur. Bu noktada da devreye mutfak bataryaları giriyor. Mutfak evyesinin hemen üzerine monte edilmesi gereken mutfak bataryası modelleri günümüzde çok daha fazla model, renk, tasarım seçeneği sunabiliyor. Eskiden olduğu gibi sadece birkaç tipte model arasından tercih yapmak zorunda değilsiniz. Seçenekler artıkça, mutfaktaki genel dekorasyona, stile ya da renklere uygun tercihler yapmak da mümkün hale geldi.

Eviye Bataryası Nedir?

Mutfakta yer alan eviye bataryası, şebeke suyunun rahatlıkla kullanılabilmesi için mutfaklara kazandırılan ürüne verilen addır. Eviye bataryaları sıcak su ihtiyacının kolaylıkla karşılanması amacıyla da kullanılır. Günümüzde çeşitli markalar tarafından üretimi gerçekleştirilen eviye bataryaları çoğunlukla metal materyallerden üretiliyor. Bu sayede uzun süre kullanılması ve belirli bir dayanıklılıkta olması sağlanıyor.

Mutfak Bataryası Nedir? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Genel olarak eviye bataryalarının şu tiplerde üretildiğini söyleyebiliriz:

 • Duvara monte
 • Tezgah üstü
 • Spiralli
 • El duşu

Evlerde duvara monte ve tezgah üstü eviye bataryaları daha sık kullanılıyor. Endüstriyel mutfaklarda ise bulaşıkhane ekipmanları kategorisinde yer alan eviye bataryalarının spiralli olanları ya da el duşu formunda üretilenlerin daha kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Hangi model tercih edilmiş olursa olsun, akan suyun gidere ulaşması için mutlaka alt kısmında bir eviye modelinin de olması gerekiyor.

Sebze ve meyve çeşitlerinin yıkanması için kullanılan eviye bataryalarının spiralli olması büyük bir kolaylık sağlıyor. El duşu batarya modellerinin de sanayi tipi mutfaklar için çok daha ideal bir seçeneğe dönüştüğünü söyleyebiliriz. Çünkü bu modeller de bulaşıkların yanı sıra sebze ve meyvelerin yıkanması işleminin daha pratik biçimde tamamlanmasına olanak tanıyor.

Mutfak Bataryası Nasıl Takılır?

Genel olarak seçtiğiniz bataryanın tipi ve modeli, nasıl takılması gerektiğinde de belirleyici olacaktır. Ancak çoğunlukla mutfak bataryası nasıl takılır sorusunun yanıtının aşağıdaki adımlar takip edilerek verilebildiğini belirtelim.

 • Batarya değişimi yapmadan önce su vanalarının tamamını kapatmalısınız.
 • Vanalar kapatıldıktan sonra boruda bir miktar su kalacağını unutmayın. Batarya değişiminden önce bu suyun da tahliye olmasını sağlayın.
 • Eğer tezgah üstü batarya seçimi yaptıysanız tezgahın alt kısmında vidalar bulunur. Bu vidaları sökerek yeni bataryayı takabilir ve yeniden vidalayarak sabitleyebilirsiniz.
 • Duvara monte bataryanın vidaları üst kısmında olur. Pense ya da benzer bir el aleti ile bu vidaları sökün ve yeni bataryayı taktıktan sonra vidalar ile sabitleyin.
 • Sabitleme işleminin ardından hortum ya da benzeri ek aparatlar varsa bunların da montajını gerçekleştirin.
 • Vanayı açarak bataryaya su gelmesini sağlayın ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 • Eğer sızıntı varsa vidaların yeterli oranda sıkıldığından ve bağlantı aparatlarının doğru takıldığından emin olun.

Mutfak Bataryası Nedir? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak Bataryası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfaklarda en sık kullanılan malzemelerden biri olması nedeniyle seçim yaparken çeşitli kıstaslara dikkat etmelisiniz. Elbette mutfak bataryası alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt niteliğinde olan bazı önerilerimiz var.

 • Bataryanın eviyenin boyutuna uygun olması önemlidir.
 • Mutfakta batarya için ayrılan alanı dikkate almalısınız. Tezgah üstü mü yoksa duvara monte şekilde de bağlantı olduğuna bakın ve buna uygun bir batarya modelini seçin.
 • Özellikle endüstriyel mutfaklarda bataryanın kalitesi çok önemlidir. Kısa vadede yenilenmesine ihtiyaç duymamanız için kaliteli ve kullanışlı bir batarya modeline yönelin.
 • Güvenilir markaların ürünlerine yönelmeniz durumunda dayanıklılık açısından da beklentilerini karşılayan bir eviye bataryası satın almış olursunuz. Belirli bir süre garantili olan, sertifikalı ürün modellerine öncelik verin.
 • Bataryanın dış kaplamasının korozyona karşı dirençli olması da önemlidir.
 • Tüm bu beklentilere uygun eviye bataryalarını online sipariş sitemizde bulabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon