Mutbex Abone Ol
post image
02.05.23

Chemex Nedir, Nasıl Uygulanır?

Eşsiz bir kahve deneyimi yaşamak için klasik yöntemlerden uzaklaşabilir ve siz de çok eski bir kahve demleme metodu olan chemex yöntemini tercih edebilirsiniz. Özellikle filtre kahve tutkunları için bu yöntem mutlaka denenmesi gereken kahve hazırlama tekniklerinden biridir.

Chemex Nedir?

En genel tabiri ile chemex nedir sorusunu kahve demleme yöntemi olarak yanıtlayabiliriz. Chemexin üstü açık bir kum saati görünümünde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle berrak kahve içmekten hoşlananların tercih ettiği bu yöntem, zengin bir aroma elde etmeye olanak tanıyor. Aslında chemex kahve nedir şeklinde merak edilen filtre kahvedir. Ancak söz konusu demleme yöntemi uygulandığında kahvenin aroması zengin olur ve dokuları da her yudumda net bir biçimde hissedilir.

Chemex Ne Demek?

Daha eski bir geçmişe sahip olsa da 2000’li yıllarda popülerlik kazanan chemex ne demek sorusunu, üçüncü nesil kahve demleme yöntemi olarak açıklayabiliriz.

Chemex Ne Zaman Bulundu? Chemex Tarihçesi

Öncelikle chemex ne zaman bulundu sorusunu yanıtlamakla başlayalım. Bu yöntem 1941 yılında bulundu ve bulan da Alman Dr. Peter Schlumbohm oldu. Dr. Peter Schlumbohm döneminde hayatı kolaylaştıran pek çok icadı ile anılan bir isimdir. 300’den fazla patentinin olduğunu da ekleyelim.

Chemex Nasıl Kullanılır?

Öncelikle chemex yönteminin uygulanabilmesi için gerekli malzemeleri hazırlamalısınız. Bu malzemeler chemex sürahisi, filtre kağıdı ve kahvedir. Ardından demleme yöntemini aşağıdaki adımlarla uygulanabilirsiniz.

Chemex Nedir, Nasıl Uygulanır?

 • İçme suyunu ısıtın ancak kaynama derecesinde kullanmayın. Kaynadıktan sonra bir süre bekleyerek sıcaklığının 92 ila 93 derece olmasını sağlayın.
 • Filtre kağıdınız hazneye yerleştirin.
 • Kahve aşamasına geçmeden önce filtreyi sıcak su ile ıslatın. Bu işlem kağıdın kahvenin aromasını olumsuz etkilemesini önler.
 • Kahveyi filtre kağıda koyun ve suyu dairesel hareketler ile yavaş bir şekilde dökün.
 • İlk suyun dökülmesinin ardından kahvenin baloncuklanması gerekir. Bu durum “blooming” olarak adlandırılır ve çiçeklenme gibi isimler de verilebiliyor.
 • Sonrasında suyun kalanı da aşamalı bir şekilde yavaş yavaş dökülür. Hazne kısmından suyun tamamının dökülmesinden sonra alt kısımda kahve hazır olur. Beklemeye gerek kalmadığından bu yöntem ile kısa zamanda kahve demlenebilir.

Chemex Demlemede Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Kahvenin tuz gibi inşa parçacıklı olması gerektiğini de hatırlatalım.
 • Demlediğiniz kahveden kalan bir miktar olursa termal sürahi ya da termos içinde saklayabilir, daha sonra içebilirsiniz. Tadında acılaşma ya da aromasında azalma olmayacaktır.
 • Bu yöntemle demlediğiniz kahveyi ocakta ya da elektrikli kahve makinelerinde ısıtmayın. Bu ısıtma yöntemi kahvenin tadını bozar.
 • Çoğunlukla kağıt filtre kullanımı daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak gerektiğinde metal filtre kullanımına da yönelebilirsiniz. Metal filtreler kahvenin aromasında ya da tadında bozulmaya neden olmaz.
 • Mutfak terazisi ile ideal ölçülerde kahve hazırlayarak demlemeniz durumunda çok daha leziz bir sonuç yakalamanız mümkün olur. Bu demleme yönteminde kahveyi fazla kullanmanız çok koyu ve sert bir kahve elde etmenize neden olur. Az miktarda kahve kullanmanız ise aromadan yoksun ve içimi keyifli olmayan bir kahve ile sonuçlanır. Doğru oranda filtre kahve kullanmak önemlidir.

Chemex İle Hangi Kahve Kullanılır?

Eğer chemex demleme kahve nedir konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız hangi kahvelerin bu yöntemle demlenebileceğini de bilmenizde fayda var. Bu yöntem, filtre kahve çeşitleri için uygulanan bir demleme metodudur. Çünkü chemex yöntemi ile farklı kahve çeşitlerinden leziz bir kahve elde etmek mümkün olmaz. Hangi filtre kahvenin tercih edildiğine bağlı olarak kahvenin aroması değişebilir.

Chemex Nedir, Nasıl Uygulanır?

Bu arada chemex ile hazırlanan kahvenin kalori miktarı da merak edilebiliyor. Söz konusu yöntem filtre kahveler için kullanılıyor ve filtre kahve çeşitlerinin 1 fincanının yaklaşık 2 kalori civarında olduğunu söyleyebiliriz. Fakat içerisine şeker, tatlandırıcı, krem ya da süt gibi malzemeler eklendiğinde kalori miktarı değişebilir.

Chemex Filtre Kağıdı

Elbette bu kahve demleme yöntemini uygulamak için mutlaka chemex filtre kağıdı kullanmanız gerekiyor. Bu kağıtlar sıklıkla kullanılan V60 filtre kağıdı ile kıyaslandığında bir miktar daha kalındır. Kahvenin aromasını demleme sırasında engellemez ve aynı zamanda çift katmanlı olarak üretilirler. Dolayısıyla kahvelerin hem yoğun ve leziz olması hem de aromasını koruması mümkün olur. Chemex filtre kağıtlarının bir diğer özelliği de kahvenin demlenmesi aşamasında istenmeyen yağların süzdürülmesini sağlamasıdır.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon