Mutbex Abone Ol
post image
02.05.23

Tamper Ne Demek & Kahve Sıkıştırma Takozu

Tamper, öğütülmüş olan bazı kahve çeşitlerinin belirli bir basınç ile düzgün yüzeyli olarak sıkıştırılmasına kullanılan barista ekipmanlarından biridir. Bu basıncın kahve üzerinde eşit şekilde dağılması gerekiyor. Bunun için de tamper gibi bazı ekipmanların kullanılmasına ihtiyaç duyuluyor. Tamper çeşitlerinin genellikle paslanmaz çelikten üretildiğini ancak farklı materyallerden üretilmesinin de mümkün olduğunu belirtebiliriz.

Tamper Ne İşe Yarar?

Sıkıştırma işleminin gerçekleşmesini sağlaması, tamper ne işe yarar sorusunun yanıtıdır. Bilindiği gibi filtre kahve çeşitlerinde kahvenin öğütülmesi en önemli aşamalardan biridir. Çünkü öğütme işlemi başarılı olursa kahve partikülleri filtre kağıdına da eşit şekilde yayılır ve kahvenin zengin aromasının ortaya çıkması sağlanabilir. İnce bir formda öğütülmüş olan kahvenin sıkıştırılmasını sağlayan ekipman ise tamper olarak adlandırılır.

Bu ekipmanın temel görevi sıkıştırma olduğundan ağır malzemelerden üretilmesi gerekiyor. El ile tutulan bölüm ise el ergonomisine uygun dizaynı ile ön plana çıkıyor. Elle kolaylıkla kavranabilen bu malzemenin sıkıştırma işleminin zorlanılmadan yapılması sağlanıyor. Pek çok farklı marka tarafından bu ekipmanın üretimi gerçekleştirilir. Ancak markalar genellikle alt taban kısmının belirli standarda uygun olmasına özen gösteriyor. Dolayısıyla pek çok markanın ürün modelinin 58 mm ölçülerinde alt taban üretimi yaptığından da söz edebiliriz.

Tamper Ne Demek & Kahve Sıkıştırma Takozu

Tamper çeşitlerinin özelliklerinden biri de kolay taşınabilir yapıda olmasıdır. Bu özellik sıklıkla seyahat edenler için büyük bir önem taşıyor. Yanında bu ekipmanı taşımak isteyenler genellikle alüminyum materyalden üretilmiş olan modellere yönelir. Çünkü diğer metal materyallere nazaran alüminyum kahve sıkıştırma ekipmanları daha hafif olurlar. Son derece sağlam ve uzun ömürlü olduklarını da eklemek mümkündür.

Tamper Nasıl Kullanılır?

Eğer tamper ne demek konusuna odaklandıysanız bu ekipmanın nasıl kullanıldığını da bilmek isteyebilirsiniz. Kullanımı gayet kolaydır ve deneyim ya da uzmanlık gerektirmez. İlgili alana kahveyi koyduktan sonra istenen sıkıştırma düzeyini elde etmek için elle tutulan aparat ile kahveye basınç uygulanır. Bu sayede kahve sıkıştırma işleminin başarıyla gerçekleştirilmesi sağlanır.

Tamper Matı Nedir?

Tamper matı ya da bir diğer adıyla tamper istasyonu tamper nedir konusu kadar merak ediliyor. Tamper çeşitlerinin kullanımı sıklaştıkça mutfak tezgahları da bundan zarar görebiliyor. Bunu önlemenin yolu da tamper matı kullanımından geçiyor. Söz konusu malzemenin kullanım amacı ise mutfak tezgahlarının çizilmesini önemektir. Ayrıca bu malzemenin son derece işlevsel olduğunu ve özellikle endüstriyel mutfaklarda farklı amaçlara yönelik olarak da kullanılabildiğini eklemeliyiz.

Tamper Ne Demek & Kahve Sıkıştırma Takozu

Çeşitli markalar tarafından üretilen matlar farklı tasarımlara, işlevlere sahip olabiliyor. Silikon yüzeyli ya da çelik yüzeyli olarak üretilebilen matlar arasından en çok tercih edilen silikon yüzeyli olanıdır. Özellikle hijyenik kullanım bakımından bu ürün modelleri daha avantajlı bir seçeneğe dönüşüyor. Tüm bunlarla birlikte silikon olan istasyonların basınca da gayet dayanıklı olduklarını eklemek gerekir. Basınca dayanıklılık konusunda bir endişe duyulmadan silikon tamper istasyonlarına yönelebilirsiniz. Metal materyallerden üretilmiş olanlar da yine kolay ve hijyenik temizlik, basınca dayanıklılık gibi alanlarda beklentileri karşılayacaktır.

Kahve Sıkıştırma Nerede Bulunur?

Endüstriyel mutfaklar için kahve sıkıştırma takozu nedir konusu daha fazla önem taşıyor. Çünkü kahve servisinin yapıldığı işletmelerde tahmin edebileceğiniz gibi bu işlem çok sık gerçekleştiriliyor. Bu da zamanla tezgahların zarar görmesine neden olabilir. Ancak kahve sıkıştırma ekipmanının kullanılması durumunda tezgahların zarar görmesi de engellenecektir. Mutbex olarak ihtiyacınız olan bu ekipmanları online sipariş sitemizde bulabilirsiniz. “Barista Malzemeleri” kategorimizi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Kullanabileceğiniz kahve ekipmanlarının tamamını en uygun fiyatlarla bu kategoride bulabilirsiniz. Üstelik tamamı belirli bir kalitenin üzerinde olan malzemelerdir.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon