Mutbex Abone Ol
post image
02.05.23

Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulmalıdır?

Yemek düzeni ve yemek yeme adabı üzerine pek çok bilgi eksiğimiz bulunuyor. Çok sayıda kişi yemek sırasında bıçak hangi elle tutulur konusunda yanılabiliyor. Dolayısıyla özellikle resmi davetlere katılacak olanlar çatal bıçak hangi elle tutulur gibi konuları araştırmaya başlıyor. Aslında çatal bıçak nasıl tutulur ve masa düzeni nasıl olmalı gibi soruların yanıtlarını öğrenmeniz gayet kolay olacak. Çünkü bilmeniz gerekenlerin tamamını sizlere aktaracağız.

Bıçak Neden Sağ Elde Tutulmalı?

Çatal ya da bıçak hangi elde tutulur gibi konuları araştırırken karşınıza iki farklı stil çıkacaktır. Çünkü bu konuda bir Amerikan Tarzı ve bir de Avrupa tarzı var. Avrupa tarzı yemek adabı, kontinental tarz olarak da bilinir ve tüm dünya genelinde daha yaygındır. Bu nedenle yemek yerken bıçak hangi elle tutulur gibi soruların yanıtları olarak karşınıza çıkan bilgiler genellikle Avrupa tarzı olacaktır.

Öncelikle bıçak çatal hangi elle tutulur konusundan başlayalım. Yiyecekleri kesmek için bıçağı sağ eliniz ile tutmalısınız. Sağ elinizin işaret parmağı düz durmalıdır ve bu parmağınız ile kesme işlemi sırasında bıçağı desteklemelisiniz. Diğer parmaklarınız da bıçağı kavramalıdır. Bıçak kullanımının hem Avrupa hem de Amerikan tarzda aynı olduğunu belirtelim. Elbette solak olanlar bıçağı sol eliyle tutmalıdır.

Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulmalıdır?

Tahmin edebileceğiniz gibi çatal bıçak nasıl kullanılır konusunda bilmeniz gereken sadece bıçak kullanımı değil. Çatalı sol eliniz ile tutmalısınız. Keseceğiniz gıdayı tabakta sabit tutmak için çatalı kullanabilirsiniz. Masada birden fazla sayıda çatal olabilir. Dışta kalan salata, iç kısımda kalan ise ana yemek içindir. Eğer aklınız karışırsa ana yemek çatalının salata çatalından biraz daha büyük olduğunu belirtelim.

Yemekte Çatal ve Bıçak Nasıl Dizilmelidir & Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Aslında bıçak nasıl kullanılır gibi sorular, masa düzeni hakkında da fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Masada menüde bulunan her yemek için farklı çatal bıçağın olması gerekiyor. Bu nedenle menüye uygun olan çatal ve bıçakların masaya dizilmesi gerekir. Dıştan içe doğru dizilim çatal kaşık bıçak nasıl dizilir sorusunun yanıtıdır. Tabak çevresine çatal bıçak nasıl dizilir konusunda tam sıralamayı da bilmenizde fayda var.

Tabağın soluna ilk sıraya yemek çatalını koymalısınız. Yemek çatalının yanına salata çatalı da konmalıdır. Eğer çatalla yenen bir tatlı servisi yapılacaksa iç kısma da tatlı çatalını koymalısınız. Ancak tatlı çatalı tabağın üst kısmına konur ve hemen yanında da bardaklar olmalıdır. Kullanılacak bıçakların da yine aynı mantıkla tabağın sağ kısmına dizilmesi gerekir. Böylece yemekte bıçak hangi elle tutulur konusunda da bu dizilim size hatırlatma sağlayacaktır. Şayet masada kaşıkla yenen bir yemek olacaksa tabağın sağ tarafına konmalıdır.

Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulmalıdır?

Yemek Bittikten Sonra Çatal Bıçak Nasıl Konulur?

Herkesin yemek bittikten sonra çatal bıçak nasıl konulur konusunda da bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü yemek sonrasında çatal bıçağın konma şekli, yemekle ilgili düşüncenizi de yansıtır. En doğru yöntem ise çatal bıçağın tabağa ters V şeklinde ve arada hafif bir açıklık olacak şekilde konmasıdır. Eğer bıçağın ucunu çatalın içine geçecek şekilde bırakırsanız, bu “yemeği beğenmedim” anlamına gelir.

Çatal ve bıçağı tabak üzerine artı işareti olacak şekilde bırakmanız ise “ikinci tabağı istiyorum” anlamına gelir. Yemekle ilgili düşünceniz “enfes” şeklindeyse çatal ve bıçağı yan yana koyun. Tabak üzerinde çatal ve bıçağın uç kısımları sağa, tutma kısımları sola gelecek şekilde konması, yemeği çok beğendiğinizi ifade eder. Dolayısıyla yemek adabı kapsamında çatal ve bıçağın konumu, yemek bittikten sonra da bir mesaj verir.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon