Mutbex Abone Ol
post image
09.06.23

Bıçak Nasıl Bilenir?

Mutfakta en sık kullanılan malzemelerin başında bıçak geliyor. Bıçaklar kullanıldıkça körelir ve işlevini yerine getiremez hale gelir. Bu nedenle bıçak düzenli olarak bilenmesi ve yeniden eski keskinliğine kavuşmasının sağlanması gereken bir malzeme olduğunu belirtelim. Evde bıçak bileme yöntemleri hakkında da bilgi aktardığımız bu içerikte bıçak bilemeye dair sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bıçağımın Bilenmesi Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Bıçakların bilenme ihtiyacının olduğunu anlamak zor değildir. Sadece aşağıda yer alan sorulara göz atın. Eğer bir ya da birkaç soruya “evet” yanıtı veriyorsanız bileme zamanı çoktan gelmiş demektir.

  • Meyve keserken belirgin bir güç uygulamanız gerekiyor mu?
  • Tek seferde meyveden bıçağı geçirmek bıçağın keskin olduğunu gösterir. Peki, itme kuvveti uygulamanız gerekiyor mu?
  • Meyve keserken çok güç uyguladığınız için meyve formunu kaybediyor mu?
  • Dilimler yamuk görünüyor mu?

Bıçak Nasıl Bilenir? Bıçak Bileme Yöntemleri

Evde kolayca uygulanabilecek yöntemler ile bıçakların yeniden keskinlik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada biley taşı ile bıçak nasıl bilenir gibi bazı soruların yanıtlarını bilmek isteyeceksiniz. İşte masatla bıçak nasıl bilenir gibi sorular ve yanıtları…

Bileme Taşı ile Bıçak Nasıl Bilenir?

Bıçak Nasıl Bilenir?

En sık tercih edilen yollardan biri olduğu için bileme taşı ile bıçak nasıl bilenir sorusu sıklıkla gündeme geliyor. Bileme taşını temin etmeniz zor olmayacaktır. Bıçağı bileme taşına sürterek ileri geri hareketler yapmanız, daha keskin olmasını sağlar. Bu işlemi yaparken bıçağı 20 derecelik bir açıyla tutmaya da özen göstermeniz gerekiyor.

Masatla Bıçak Nasıl Bilenir?

Aslında masat ile bıçak nasıl bilenir sorusunun yanıtı size daha kolay bir yöntemi öğretiyor. Masat bıçak bilemek için özel olarak geliştirilen basit bir alettir. Bıçağı mükemmel bir şekilde keskinleştirmenizi sağlar. Aynı zamanda istediğiniz keskinlik seviyesini ayarlayabilirsiniz. Pratik bir yöntem olması nedeniyle çok sık tercih edildiği bilgisini de aktaralım. Evde kolayca bıçak bilemenin yollarından en popüler olanı masat kullanmaktır.

Gazete Kağıtları İle Nasıl Bilenir?

Küçük yaralanmalara yol açabildiği için gazete kağıtları ile bıçak bilemenin çok tavsiye edildiği söylenemez. Her ne kadar evde bıçak nasıl bilenir sorusu karşısında gazete kağıdı alternatifi görüyor olsanız da diğer yöntemleri uygulamanız daha doğru olabilir. Aynı zamanda gazete kağıdı ile yapacağınız bileme işlemi ile bıçağa çok fazla keskinlik kazandırmanız zordur, uzun uğraş gerektirir.

Çift Bıçak Yöntemi ile Nasıl Bilenir?

Elinize iki adet bıçak alarak keskin kenarlarını birbirine sürterek bıçakların her ikisinin de bilenmesini sağlayabilirsiniz. Farklı bir alet kullanmak gerekmediğinden en kolay bıçak bileme yöntemleri arasında yer alıyor. Ancak bıçakları birbirine sürterken kenarlarının birbirine dik bir şekilde temas etmesini de önlemelisiniz. Aksi halde bıçakların zarar görmesine ya da bilenmekten ziyade daha da körleşmesine neden olabilirsiniz.

Bıçak Nasıl Bilenir?

Bıçak Bilerken Yapılan Hatalar

Eğer bıçak en iyi nasıl bilenir sorusunun yanıtını bizzat uygulamak istiyor ve başarılı bir netice almayı hedefliyorsanız, hangi hatalardan uzak kalmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Bu noktada bıçak nasıl bilenir konusunda yapılan bazı hatalardan söz edebiliriz. Bu hataları dikkatlice okuyun ve yapmayın.

  • Bileme taşının boyutu bilemek istediğiniz bıçağa uygun olmalıdır. Küçük bir bileme taşı ya da masat ile bir şef bıçağını bilemek isterseniz sonuç hüsran olacaktır.
  • Bileme esnasında su yerine yağ kullanmak sadece sürtünmenin azalmasını sağlar. Bu da amacın tamamen dışına çıkmak anlamına gelir. Bıçaklar sürtünme kuvveti ile bileniyor ve yağ kullanmanız durumunda bıçakların keskinleşmesini önlersiniz.
  • Bıçağın açısını farklı ayarlamak da sık yapılan hatadır. Hangi yöntemi seçerseniz seçin bıçağın açısının 20 derece olmasını sağlamalısınız.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon