Mutbex Abone Ol
post image
29.11.22

Kıyma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türk mutfağına özgü yemek çeşitlerinin çoğunda kıyma kullanılıyor. Kıyma ise hazırlanması en zor olan et türlerinden biridir. Bu nedenle endüstriyel mutfakların vazgeçilmez ekipmanlarının başında kıyma makineleri geliyor. Peki, kıyma makinesi alırken nelere dikkat edilmeli ve hangi ürünler tercih edilmeli? Satın alınan kıyma makinesinin uzun süre problemsiz bir şekilde kullanılabilmesi için titizlikle model seçimi yapılması gerekiyor. Nelere dikkat edilmesi konusuna değinmeden önce bu özel mutfak ekipmanını daha yakından tanımak gerekir.

 

Endüstriyel Kıyma Makinesi Nedir?

 

Eğer et kıyma makinesi alırken nelere dikkat edilmeli konusunu daha iyi kavramak istiyorsanız öncelikle endüstriyel kıyma makinesi nedir konusunu ele almanız gerekiyor. Kıyma makinesi, özel bir haznesi olan ve iç aksamında keskin bıçak sistemlerinin bulunduğu bir mutfak ekipmanıdır. Hazne kısmına eklenen et parçalarının kısa zamanda çok küçük parçalara ayrılmasını sağlar. Bu sayede elle yapılacak olan yorucu ve uzun süreli bir işlemin kısa sürede tamamlanması mümkün olur. Bıçak sistemleri sayesinde et parçaları saniyeler içerisinde çok küçük parçalara ayrılmış hale gelir.

 

Kıyma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Kıyma makinesi çeşitleri genel olarak iki farklı kategoride ele alınır. Bunlar ev tipi olanlar ve sanayi tipi olanlardır. Tahmin edilebileceği gibi ev tipi kıyma makineleri daha küçük hacimli ve güç açısından da daha düşük performanslı olan ürünlerdir. Endüstriyel kıyma makineleri ise çok daha yüksek performanslıdır. Gün içerisinde daha fazla oranda etin kıyma forma getirilmesini sağlamak üzere tasarlanır. Bu neden hem tasarımları daha geniş olur hem de daha yüksek performans sergileyebilirler.

Oteller, restoranlar, yemekhaneler, yemek üretimi yapılan işletmeler ve kasaplarda çoğunlukla sanayi tipi kıyma makineleri kullanılır. Çünkü bu işletmelerde beklentileri karşılayan performansı sadece endüstriyel kıyma makineleri sunabilir. Günümüzde sanayi tipi kıyma makinesi çeşitleri çok sayıda farklı marka tarafından üretiliyor. Önemli olan işletmelerin kendi beklentilerine uygun, düşük fiyatlı ve kaliteli bir ürün modelini seçmesidir.

 

Endüstriyel Kıyma Makinesi Nasıl Çalışır?

 

Sanayi tipi kıyma makinelerinde vidalı konveyör bulunur. Bu konveyör makinenin ana parçasıdır da diyebiliriz. Makine çalıştığında konveyör eti doğrudan kesme tahtasına iter. Kesme alanında et bıçak sistemleri sayesinde çok küçük parçalara ayrılır. Parçalara ayrılan yani kıyma formunu alan et çıkış haznesine itilir ve böylelikle makineden kolaylıkla alınabilir. Pek çok mutfak ekipmanı ile kıyaslandığında çok daha basit bir çalışma prensibine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kıyma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Sanayi Tipi Kıyma Makinesini Nerede Bulabiliriz?

 

Sanayi tipi kıyma makinelerini satın almak için kaliteli ürünleri uygun fiyata sunan bir platformlardan alışveriş yapmalısınız. Mutbex olarak sizleri en kaliteli kıyma makinesi çeşitleri ile buluşturuyoruz. Aynı zamanda uygun fiyatlar sunuyor ve cazip ödeme kolaylıklarından da faydalanmanıza olanak tanıyoruz. Online sipariş sitemize tıklamanız durumunda çok sayıda farklı modeli bir arada inceleyebilirsiniz ve hangi kıyma makinesinin beklentilerinize uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Hemen kıyma makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtı olan bu listeyi de dikkatlice incelemenizi öneririz.

  • Kıyma makinesinin bıçakları en az 304 yüksek kaliteli paslanmaz çelik materyalden üretilmiş olmalıdır.
  • Düşük enerji tüketimi sunmalı ve buna karşın yüksek performans sergileyebilmelidir.
  • Vidalı konveyörün ters işlevinin olması önemlidir. Ters işlev sayesinde makinede sıkışan tendonları ya da parçaları kolaylıkla cihazdan çıkarabilirsiniz.
  • Ürünün kapasitesine mutlaka göz atmalısınız. Kapasite, saatte kaç kg kıyma elde edebileceğiniz gösterecek şekilde belirtilir. Kıyma makinesinin kapasitesinin sizin günlük kıyma hazırlama oranınızı karşılıyor olması gerekir.
  • Helezon, bilezik ve kafa bölümlerinin paslanmaz metal materyallerden üretilmiş olması önemlidir. Çünkü bu kıyma makinesi modelleri çok daha uzun ve sorunsuz bir kullanım imkanı sunar.
  • Ürünün kolay temizlenebiliyor olmasına da dikkat etmenizde fayda olacak.
  • İleri ve geri çalıştırma özelliği kıyma makinesi modellerinde mutlaka bulunmalıdır.
  • Kolay kullanım özelliği de önem taşıyor ve kullanıcı açısından konforlu olan özellikler kıyma makinesi modeline kazandırılmış olmalıdır.

Kıyma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Tüm bu özellikleri ve çok daha fazlasını sizlere sunan, endüstriyel kıyma makinesi modellerinin online sipariş sitemizde bulabilirsiniz. Farklı adreslerde aynı ürün için daha yüksek rakamlarla ödeme yapmanız gerekmiyor. Sitemizde minimum düzeyde bütçe ayıranlar da beklentilerine uygun mutfak ekipmanlarına anında ulaşabiliyor. Şimdi uğrayarak modelleri fiyatları ile beraber inceleyin. Modeller arasında kıyaslama da yapabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon