Mutbex Abone Ol
post image
29.11.22

Endüstriyel Tost Makinesi Nasıl Kullanılır?

Endüstriyel alanda kullanılan tost makineleri ekmeklerin preslenmesi ve aynı zamanda ekmek dilimleri arasındaki malzemelerin ısı ile pişmesi ya da erimesi için kullanılan ürünlerdir. Tost çeşitlerinin en kısa zamanda servise hazır hale gelmesi için kullanılan tost makinelerinin pek çok farklı tasarımının olduğunu da belirtmeliyiz. Evlerde tost makinesi nasıl kullanılır sorusunun yanıtı ile sanayi tipi mutfaklarda tost makinesi kullanımı biraz farklılık gösteriyor.

 

Evlerde kullanılan tost makineleri daha düz bir tasarıma sahiptir ve kullanımı da çok daha kolaydır. Ancak sanayi tipi mutfaklarda tost makinelerinin kullanımı biraz daha farklılık gösterebiliyor.

 

Tost Makinesi Nedir?

Endüstriyel Tost Makinesi Nasıl Kullanılır?

Endüstriyel mutfaklarda kullanılan tost makinesi nedir sorusunun yanıtı, evlerde kullanılan tost makinelerinden çok farklı değildir. Bu ürünler alt ve üst tabla olmak üzere üst üste gelecek iki parçadan oluşur. Bu iki parça kapandığında aradaki ekmek preslenir ve aynı zamanda ısı yardımı ile hem ekmeğin ısınması sağlanır, hem de aradaki malzemelerin pişmesi mümkün olur. Sanayi tipi mutfaklarda kullanılan tost makineleri elektrikli ve gazlı olmak üzere iki farklı tipte üretiliyor.

 

 

Mutfakta gaz kullanımı mümkün olmuyorsa bu durumda elektrikli olarak tasarlanan tost makineleri tercih edilebilir. Ürünlerin tabla bölümlerinde teflon ya da döküm sac kullanılıyor. Çalıştıklarında ulaştıkları ısı düzeyinin ise hangi ürün modelinin tercih edildiğine bağlı olarak 320 dereceyi bulabildiğini söyleyebiliriz. Elektrikli olan sanayi tipi tost makineleri çoğunlukla daha erken ısınır. Gazla çalışanların ise ısınması için kısa bir süre daha beklenmesi gereklidir. Yeni nesil tost makinelerine bu sürenin çok daha kısa olduğunu da eklemek gerekir.

 

Sanayi Tipi Tost Makinesin İçi Nasıl Temizlenir?

 

Öncelikle endüstriyel tost makinelerinin özellikle tabla kısımlarının paslanmaz malzemelerden üretildiğini belirtmeliyiz. Fakat yine de mutlaka düzenli olarak temizlenmeleri gerekiyor. Temizliğin ihmal edilmesi durumunda kalan gıda artıkları yanmaya başlar ve kötü koku oluşur. Bu koku, pişirilen malzemelere ve yapılan tost çeşitlerine de sinecektir. Bu nedenle tost makinesinin içi nasıl temizlenir sorusunun yanıtı bilinmeli ve temizlik de düzenli periyotlarla yapılmalıdır. Tost makinelerinin temizliğini şu adımlarla yapabilirsiniz:

Endüstriyel Tost Makinesi Nasıl Kullanılır?

 

  • Ayrılabilen tüm parçaları çıkarın ve tabla bölümlerini de çıkararak üzerindeki kalıntıları fırça yardımı ile temizleyin.
  • Plakaları ve ayrılabilen diğer parçaları sıcak su içerisine koyun ve suya da bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin.
  • Parçaların sıcak suda yaklaşık 15 – 20 dakika beklemesini sağlayın. Bu sayede sertleşen gıda ya da yağ artıkları yumuşayacak, daha kolay temizlenecektir.
  • Bekleme süresinin ardından her bir parçayı çıkarak deterjan ve sünger yardımı ile temizleyin. Eğer artıklar hala sertse ve sünger ile ovduğunuzda çıkmıyorsa bir süre daha sıcak suda bekletebilirsiniz.
  • Tamamen temizlenmelerinin ardından yine sıcak su ile durulayın.
  • Temiz ve kuru bir bez ile sildikten sonra parçaları dikkatli bir şekilde yeniden takın.

 

Eğer günlük olarak temizlik yapılması durumunda tost makinelerinde yemek artıklarının yanması, sertleşmesi gibi sorunlar da pek yaşanmıyor. Fakat makinelerin özellikle tabla kısımlarının temizliğinin ihmal edilmesi durumunda bu ve benzeri sıkıntılar yaşanabilir. Haliyle tost makinelerinin temizliğinin daha uzun sürede yapılması söz konusu olabilir.

 

Tost Makinesinin Yapışmaması İçin Ne Yapılmalı?

Endüstriyel Tost Makinesi Nasıl Kullanılır?

Kimi zaman tost makinelerine konan malzemeler tabla bölümüne yapışabiliyor. Bu malzemeler arasında ekmek de bulunuyor ve dolayısıyla tost makinesinin yapışmaması için ne yapılmalı sorusu gündeme geliyor. Yapışmayı önlemek için çok az miktarda yağ kullanmak yeterli olacaktır. Tost makinesinin hem üst hem de alt tabla bölümlerine hafif oranda ağ sürün. Bu sayede ekmek de dahil olmak üzere hiçbir malzemenin yapışmadığını fark edebilirsiniz.

 

Aynı zamanda yapışmayan materyallerden üretilen tost makinesi çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Bu ürünler online sipariş sitemizde kullanıma sunuluyor. Gıdaların yapışma olasılığının çok daha düşük olduğu materyaller ile üretilen sanayi tipi tost makinesi çeşitleri gayet düşük fiyatlarla beğeniye sunuluyor.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon