Mutbex Abone Ol
post image
12.06.23

Şef Bıçağı Nedir?

Şef bıçağı, son derece keskin bir yapıda olup uzunluğu genellikle 18 cm ile 23 cm arasında değişen bıçak türüdür. Her şefin kendine özel bir bıçağının olduğunu söyleyebiliriz. Bu bıçaklar yemek hazırlama aşamasında şeflerin kullanmayı tercih ettiği bıçak türlerinin başında geliyor. Bıçak kısmının üretiminde genellikle karbon çelik ya da paslanmaz çelik kullanılıyor olsa da hangi markanın ürün çeşidinin tercih edildiğine göre bu bilgi değişebilir.

Şef Bıçağı Türleri?

Genel olarak şef bıçağı çeşitleri iki farklı grupta ele alınır. Bunlar; Alman tipi ve Fransız tipidir.

Alman Tipi Şef Bıçakları

Baştan uç kısma kadar kavisli bir hat çizen Alman tipi şef bıçakları, hem uzun hem de derin kesimler yapmak için oldukça idealdir. Profesyonel alanda Fransız tipi şef bıçaklarından daha fazla kullanıldıklarını da belirtmek mümkündür. Nedeni ise en zorlu kesimlerin dahi kolayca gerçekleştirilmesini sağlayan bir yapıda olmasıdır.

Fransız Tipi Şef Bıçakları

Alman tipi şef bıçakları ile kıyaslandığında daha düz bir yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz. Elbette bu bıçak çeşitlerinde de kavis olur ancak daha azdır. Bıçak tasarımı düz başlar ve uca doğru bir kavis çizer.

Şef Bıçağı Nedir?

Şef Bıçağı Ne İşe Yarar?

Aslında şef bıçağı ne işe yarar sorusunun yanıtı herhangi bir bıçak kullanımından farklı değildir. Dilimleme, soyma, parçalama, kesme ya da kıyma gibi tüm işlemler şef bıçaklarıyla yapılabiliyor. Dolayısıyla tüm bıçak çeşitleri ile yapılan işlemler şef bıçaklarıyla da yapılabilir. Şef bıçaklarının merkez kesme kenarları daha sert gıdaların kesilmesinde kullanılırken uç kısımları ise daha yumuşak olan mutfak malzemelerinin ve gıdaların kesilmesinde kullanılıyor.

Şef Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Tahmin edilebileceği gibi şef bıçakları oldukça keskindir ve bu nedenle şef bıçağı nasıl kullanılır sorusu önem taşıyor. Bu bıçakları kullanırken ekstra dikkatli olmanız gerekir. Sap kısmı elle sıkıca kavranmalıdır. Keskin olan bölümün üst kısmından tutabilir, bıçağı desteklemek için işaret parmağınızı kullanabilirsiniz. Diğer elinizle de kesmek ya da dilimlemek istediğiniz ürünü tutmak için kullanmanız mümkün. Ancak parmaklarınızı kesmek istediğiniz gıdanın üzerine kıyarken bıçak ile arasında bir mesafe olmasına da özen göstermelisiniz.

Şef Bıçağı Kullanım Şekilleri

Eğer şef bıçağı nasıl tutulur sorusunun yanıtını öğrendiyseniz, tüm kullanım şekillerini hiç zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Elbette şef bıçaklarının kullanımında pek çok farklı kesim stili var. Hazırlayacağınız yemeğe ya da reçeteye bağlı olarak seçim yapabilirsiniz.

Jülyen

Malzemelerin 4 ya da 5 cm uzunlukta, çubuk formda doğranmasıdır.

Brunoaz

Jülyen kesim sonrasında malzemelerin daha ince bir formda doğranması stilidir.

Jardin

Brunoaz tekniğine nazaran daha iri parçalar halinde doğranması şeklidir. Et ya da sebze yemeklerinde daha sık kullanılan bir doğrama şekli olduğunu da ekleyelim.

Şef Bıçağı Nedir?

Peyzan

Malzemelerin aynı boyda doğranması şeklindeki bıçak kullanım stilidir. Tüm malzemeler 1 cm ya da 2 cm boyutlarında olmalıdır.

Batonet

Gıdaların 1 cm kalınlıkta ve 4 cm uzunlukta doğranmasıdır. Halk arasında parmak kalınlığı olarak tabir edilen bir kullanım şeklidir.

Vişi

Çoğunlukla patlıcan ya da kabak gibi sebzelerin kesiminde kullanılır. Malzemeler halka halka doğranır.

Mirpua

Havuç, kereviz ya da pırasa gibi sebzelerin küçük parçalar halinde doğranması şeklidir. Garnitür reçetelerinde genellikle bu doğrama şekli kullanılır.

Küp Küp

Çok fazla sayıda reçetede bulunması nedeniyle küp küp doğrama şekli şef bıçaklarının en yoğun kullanıldığı stillerden biridir. Malzemeler bir tavla zarı büyüklüğünde eşit parçalar halinde doğranır.

İyi Bir Şef Bıçağı Nasıl Olmalı?

Kaliteli, kolay kullanım ve aynı zamanda keskinlik şef bıçağı nasıl olmalı sorusunun en genel yanıtlarıdır. Elle rahat tutulması ise en önemli unsurlardan biridir. Aksi halde kesme, doğrama gibi işlemlerin rahatlıkla yapılması mümkün olmayacaktır. Kolay temizlenmesi ve keskinliğini kolay kolay kaybetmemesi de şef bıçaklarında aranan özelliklerden biridir. Mutbex olarak online sipariş sitemizde sizleri en kaliteli şef bıçaklarıyla buluşturuyoruz. Bu ürünleri inceleyerek size uygun olanları seçebilir ve düşük fiyatlar eşliğinde sipariş verebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon