Mutbex Abone Ol
post image
25.01.23

Yağdanlık Nasıl Temizlenir?

Mutfaklarda sıklık ile kullanılan ve farklı tasarımları ile yemek yapmayı kolaylaştıran yağdanlıklar, pratik bir ürün grubudur. Yağların yapısından dolayı, içine kondukları kapları kısa sürede kirli gösterebilirler. Ayrıca sızan ya da dökülen yağlar, yağdanlığın dış yüzeyine yapışabilirler.

Çoğu kez estetik görünümleri nedeniyle pek çok değişik modelini bulabileceğiniz yağdanlıklar, her evde bulunabilen, basit araçlar ve ürünler ile tertemiz olabilirler. Yağdanlık nasıl temizlenir diye endişelenmeyin, en kolay temizlik yolları ile mutfağınız ve yağdanlığınız ışıl ışıl görünecek. Uygun şekilde temizlenen yağdanlığınızı, uzun yıllar ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

Yağdanlık Nedir?

Birçok farklı üründen imal edilmiş olan ve tasarımları ile de her mutfağın dekorasyonuna uyum sağlayacak kadar geniş bir çeşitliliğe sahip olan ürünler, kapasiteleri ile de her ihtiyaca yanıt vermektedir. Yemek yapımı sırasında yağların kolay şekilde dökülmesini sağlayan ve bir çeşit şişe olarak tanımlayabileceğimiz bu ürünler, yağdanlık nedir sorusunun cevabıdır. Yağların satıldığı ambalajlar, genelde büyük hacimli oldukları için kullanımları zor ve zahmetlidir. Yağdanlıklara aktarılan yağlar ise kolaylık ile mutfak tezgahı üzerinde muhafaza edilebilir ve yemek yapımı sırasında sizi yormaz.

Yağdanlık Nasıl Temizlenir?

Zeytinyağı, ayçiçek yağı ya da aromalı yağlar için tercih edebileceğiniz yağdanlık modelleri, cam ya da porselen olabilirler. En sık tercih edilen bu ürünlerin yanı sıra seramik ya da plastik yağdanlık çeşitleri de bulunmaktadır. En kullanışlı yağdanlık modelini, tamamen sizin mutfak alışkanlıklarınıza göre seçmeniz gerekiyor. Eğer kırılmasından endişe duyuyorsanız, plastik yağdanlıklar sizin için ideal olabilir. Daha şık ve sofistike bir tercih için cam modeller öne çıkmaktadır. Cam yağdanlıklar aynı zamanda daha sağlıklı ve hijyenik bir kullanım alanı sağlarlar. Pek çok yağdanlık modeli, standları ile beraber satılıyor. Ahşabın sıkça kullanıldığı stand çeşitleri, yağdanlıkların mutfak tezgahı üzerinde daha estetik bir görünüm kazanmalarını sağlar.

Yağdanlık İçi Nasıl Temizlenir?

Yağdanlıkların büyük bölümü dar ağızlı olabilirler. Bu durumda temizlikleri konusunda, biraz desteğe ve işe yarar formüllere ihtiyacınız olacaktır. Yağdanlık içi nasıl temizlenir konusunu arıyorsanız, işe yarayan işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • yağdanlığın içine sıvı bulaşık deterjanı ve sıcak su ekleyip, iyice çalkalayın. Yağlar çözülmeye başladığında, bol su ile durulayın ve kurumasını bekleyin.
  • bir limonun suyunu sıkıp, kaynar su ile beraber yağdanlığın içine dökün. İyice çalkalayıp, su soğuyana kadar bekleyin. İyice durulayıp, kurumaya bırakın.
  • yağdanlık temizliği için kullanabileceğiniz en iyi ürünlerden biri de karbonat. Karbonat ve sirke ikilisini, yağdanlığa ekleyin. Köpüren karışımı, bir süre bekletin. Yeterli olmazsa biraz sıcak su ekleyerek iyice karışmasını sağlayın.
  • kaya tuzu, pütürlü yapısı ile yağdanlık temizliği için ideal olacaktır. Yağdanlığın içine koyduğunuz kaya tuzunun üzerine biraz sıcak su ekleyerek, iyice sallayın. Temizlendikten sonra, bol ılık su ile durulayın.
  • kahve telvesi de pütürlü yapısı nedeniyle yağ kalıntılarını çıkarma konusunda pratik olacaktır. Herhangi kahveye ait telveyi, su ile beraber yağdanlığın içine döküp, yeterli temizliğe ulaşana kadar çalkalayın. Telve artığı kalmayana kadar da su ile iyice durulayın.
  • cam yağdanlık nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da sirkedir. Yalnızca sirke de iyi bir temizleyici olacaktır.

Yağdanlık Nasıl Temizlenir?

Yağdanlık Nasıl Kurutulur?

Yağdanlık nasıl kurutulur diye merak ediyorsanız, kurutma işlemi de temizlik kadar kolay olacaktır. İyice temizlendiğine emin olduğunuz yağdanlıklarınızı; güneş ışığı gören, uygun bir ortamda bekletebilirsiniz. Güneş ışığı ile içindeki su buharlaşacaktır. Dilerseniz önce şişeyi ters çevirerek, bir süre bekletin. Bu sayede içindeki fazla su akıp, gidecektir.

Eğer güneş ışığı gören bir yeriniz yoksa, ters çevirip fazla suyunu aldığınız şişeleri, bir süre de ağızları açık ve dik bir şekilde bekletebilirsiniz.

En kullanışlı yağdanlık modellerini nereden bulabilirim?

Gerek evlerde, gerekse de sanayi tipi büyük hacimli mutfaklarda yağdanlık kullanımı oldukça yaygındır. En kullanışlı yağdanlık modelleri ise mutfağınızın ihtiyacı doğrultusunda belirlenebilir. Yağdanlıklar, tekli olarak satılabildikleri gibi ikili, üçlü ya da dörtlü set olarak da bulunurlar. Ayrıca cam, porselen, seramik ya da plastikten üretilmiş olan pek çok farklı litre kapasitesinde ürün mevcuttur. Yağdanlıkların ağızları da modellere göre farklılık gösterir.

Yağdanlık Nasıl Temizlenir?

Cam yağdanlıklar, sağlıklı oldukları için en sık kullanılan ürün grubu olmaktadırlar. Bu ürünlerin, ahşap ya da metal standlarda tasarlanan modelleri de oldukça popülerdir. Mutfak ürünleri alanında öncü bir firma olmayı başaran Mutbex, online satış kolaylığı ile en işlevsel ve şık yağdanlık modellerini kullanıcılar ile buluşturuyor. Kaliteli markaların, öne çıkan ve dikkat çeken modellerini bulabileceğiniz mutbex.com’da eviniz ya da işletmeniz için en uygun fiyatlı yağdanlık modellerini bir arada bulabileceksiniz. Beğendiğiniz ürünlerin özelliklerini karşılaştırabilir ve size en uygun olan seçeneği, hızlı ve güvenli kargo avantajı ile teslim alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon