ul {list-style:disc; margin-left: 45px; } li {list-style:disc; }
Mutbex Abone Ol
post image
29.08.22

Masat Nedir & Ne İşe Yarar?

Masat nedir sorusuna bıçakları keskinleştirme aracıdır diye cevap verebiliriz. Masat, kesim işlemlerinde verim alabilmek için oldukça önemli bir araçtır. Keskin ağızlı bir araç olan masat genel olarak bir sap ile birlikte tasarlanmaktadır. Masat bıçakların keskinleştirilmesi işleminde yardımcı olan kullanışlı bir araçtır. Genelde et kesiminde kullanılmakta olan bıçakların daha keskin bir şekilde işlev görmesinde kullanılan masatlar sürekli olarak kullanılabilmektedir. Çoğunlukla büyük işletmelerin mutfaklarında ve kasaplarda kullanılmakta olan masatlar hemen her evde yaygın olarak kullanılmaktadır. Masat nedir ne işe yarar diye arattığınızda yaygın olarak kullanılmasından dolayı çok fazla sonuç elde edebilirsiniz. Özetle yarar kısmına cevap vermek gerekirse; masat mutfaktaki kesim kalitenizin artmasına, zaman tasarrufuna ve mutfak kazalarının önlenmesine yarar sağlamaktadır.

Masat Nasıl Kullanılır?

Masat nasıl kullanılır sorusu detaylı bir şekilde açıklanmalıdır. Bıçakların keskinliklerini kaybetmesi durumlarında kullanılmakta olan masatlar pratik bir tutamaca sahiptir. Bu tutamaç yardımı ile sorunlu bıçaklarınızı daha keskin bir hale getirebilirsiniz. Bıçağın keskin kısımlarına masadı sürterek daha keskin ve düzgün kenarlı bir bıçak elde edebilirsiniz. Genel olarak uzun bir çubuk şeklinde olan masadı sabit tutup bıçağınızı hassas ve yavaş hamlelerle üzerine sürtmeniz çok daha kolay ve sonuç alacağınız bir yöntemdir. Burada önemli tekniklerden birisi ile masadın 15 derece eğik şekilde tutulmasıdır. Bıçak masat üzerinde dipten uca kadar itilmelidir. Bıçağı kendi ağırlığı doğrultusunda hareket ettirmek çok önemlidir. En az bir dakika kadar bu işlemin devam etmesi gerekmektedir. Bu şekilde keskin bir bıçak elde edebilirsiniz. Masat kullanımlarında farklı yardımcı teknikler de kullanılabilmektedir.

Masat Nasıl Olmalı?

Sürekli olarak zor malzemeleri doğramaktan dolayı körelen bıçaklarınıza belirli periyotlarda bakım yapmanız gerekmektedir. Masat nasıl olmalı sorusu farklı masat çeşitlerinden dolayı kullanan kişinin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Masatlar farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Örneğin elmas kaplamalı masatlar bıçağın keskinliği üzerinde büyük bir artış sağlamaktadır. Performans artışını elmas kaplı masadı kullanır kullanmaz görebilirsiniz.
Bir diğer ürün de deri masatlardır. Bıçaklarda ustura keskinliği kazanmak amacı ile kullanılan masatlardır. Bu tarz masatlar genel olarak vaketa tarzı deriler ile yapılmaktadır.
Genel olarak 62 HRC sertlikteki çelikten yapılma masatlar daha kullanışlı olabilmektedir.

Masat Neden Yapılır?

Masat neden yapılır sorusuna körlenmiş bıçakların iyi bir keskinlik performansı göstermesi için yapılmaktadır şeklinde kısaca cevap verebiliriz. Keskinliğinde problem olan bıçaklar çok büyük problemlere sebep olabilmektedir. Keskinliğini kaybetmiş bir bıçak ile tehlikeli mutfak kazalarından tutun yemek hazırlık sürecindeki zaman kaybına kadar birçok noktada problem yaşamanız mümkünüdür. Bu sebeple bıçak bilemelerinin düzenli olarak yapılması kritik bir öneme sahiptir. Keskinleştirilmesi gereken bıçakların çeşidine göre masat tipi de belirlenmelidir. Bu masat türlerinden bir tanesi de bıçak bileme taşıdır. Kör bıçakların keskinleştirme işlemlerinde kullanılmakta olan bu tarz taşlar ile bıçağınızın keskinliği konusunda iyi bir sonuç alabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılmakta olan bu yöntemde birçok iyi ve kötü etkiler bulunmaktadır. İyi etkileri şu şekilde sıralayabiliriz; çok keskin sonuçlar elde edebilir, bıçağının uzun ömürlü olmasını sağlar, kütleşmiş bıçakların düzelmesini sağlar. Kötü yönleri ise bu tarz masatlama işlemleri ustalık gerektirir. Acemi olanların yaralanması muhtemeldir.

Bileme çelikleri olarak da isimlendirilmekte olan masatlar, ana madde olarak çelikten yapılmaktadır. Fakat farklı tipte masatlar da kullanılabilmektedir.
Yaygın olarak kullanılan bir diğer masat tipi de ama maddesi seramik olanlardır. Bıçağın keskinleştirilmesi işleminde güzel sonuçlar verebilmektedir. Hızlı ve kolay bir kullanım sağlamaktadır. Ancak sürekli olarak kullanım gerektirmektedir. Kısa ömürlü bir keskinlik sağlamaktadır.

Elmas masatlar, elmas ile kaplanmış masat modelleridir. Sert elmas taneleri sayesinde uzun ömürlü bir bıçak keskinliği elde edersiniz. Seramik olanlara göre daha kaba bir alet olan elmas masatlar belirli bir kullanım süresinden sonra elmaslarının parçalanmasından dolayı keskinlik konusundaki verimliliği düşmektedir. Hızlı bir şekilde sonuç alabileceğiniz bu masatları ileri derece bıçak körlüklerinde kullanmanız mümkün değildir.

Masat seçimi yaparken tüm bu şartları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Masat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Masat alırken nelere dikkat edilmeli diye düşünüyorsanız aşağıdaki detaylı bilgilendirme doğru masat seçimini yapmanızda size yardımcı olacaktır.

  • Masatlar farklı çeşitlerde üretilen aletlerdir.
  • farklı bıçak çeşitleri için kullanımı daha uygun masat türleri kullanılabilmektedir.
  • Bu nedenle bıçak tipinize ve ihtiyaçlarınıza göre hangi masat tipini kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.
  • Masat kullanımı; keskinlik ömrü, mevcut bıçağın körlük derecesi gibi durumlara bağlı olarak değişebilmektedir.
  • Mevcut probleminizi ve sonucunda almak istediğiniz hizmeti net olarak belirleyebilmelisiniz.
  • Bazı masatların kullanımı hızlı sonuçlar verirken kısa ömürlü olabilmektedir. Bazı masatlar çok iyi sonuçlar verirken sürekli olarak kullanım gerektirebilmektedir.
  • Masadınızdan verim alabilmek için masat kullanımından sonra ne gibi durumlarla karşılaşacağınızı da bilmeniz gerekmektedir.
  • Dayanıklı ve uzun ömürlü bir masat için 62 HRC sertlikteki masatları seçmeye özen göstermelisiniz.

Masatların sapları güvenlik açısından çok önemlidir. Sizin için yeterli boyutta bir sap olup olamadığını kontrol etmelisiniz.

Masat tavsiye edilen ürünler arasında sıkça görebileceğiniz bir araçtır. Mutfakta çeşitli kazara sebep olamamak ve iyi sonuçlar alabilmek için iyi bir ürün araştırılması yapılmalıdır.

En İyi Masat Tavsiyeleri

En kaliteli masat seçiminde diğer markaların da masat tasarımlarını görebilmeniz ve karşılaştırabilmeniz gerekmektedir. Bunun içinse ihtiyacınız olan, birçok marka ve modeli bünyesinde barındıran mutbex sitesinde araştırma yapmaktır. En iyi masatlar arasında ev kullanımı için Pirge Oval Masat 10″, 26 Cm önerilmektedir. Daha pratik bir kullanım için; Pirge Geniş Balkan Masat’ı tercih edebilirsiniz. Pirge Duo Tam Yassı Oluklu Masat No 12 yassı bir masat olduğu için tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon