Mutbex Abone Ol
post image
31.08.23

Davlumbaz Nedir? Ne İşe arar

Profesyonel mutfaklar için hangi davlumbaz daha iyi sorusunun yanıtı çok önemlidir. Çünkü bu mutfaklarda en önemli en önemli donanımlardan biri mutfak havalandırmasında büyük bir role sahip olan davlumbazlardır. Bu ürünler sadece mutfakta temiz bir hava olmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda can ve mal güvenliği açısından da büyük bir önem taşıyor.

Davlumbaz Nedir?

Mutfakta oluşan atık ısı, havayı kirleten partiküller, kötü koku gibi havayı kirleten unsurların mutfaktan tahliye edilmesi ve ortam havasının temiz kalması için kullanılan ürünler, davlumbaz nedir sorusunun en genel yanıtıdır. Mutfak havalandırması dendiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri olan davlumbazlar, mutlaka her mutfakta kullanılması gereken ürünlerin de başında geliyor.

Davlumbaz Ne İşe Yarar?

Ortamdaki kötü havanın çekiş gücü sayesinde emilmesini sağlayarak temiz havanın korunması davlumbaz ne işe yarar sorusunun en genel yanıtıdır. Mutfakta oluşan kirleticilerin filtre edilmesinde kullanılan bu ürünler hem güvenlik açısından hem de istenmeyen kötü kokuların birikimini önleme açısından önem taşıyor.

Davlumbaz Nasıl Çalışır?

Bu ürünler pek çok farklı tasarıma sahip olabiliyor ve duvar tipi davlumbaz nedir gibi soruların yanıtları da merak ediliyor. Genel olarak bakıldığında modelleri farklı olsa da çalışma sistemlerinin aynı olduğu söylenebilir. Isı değiştirici yardımı ile havanın çekilmesi, bu ürünlerin temel çalışma prensibidir. Bulunduğu alana temiz hava verir ve kötü kokuların da ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Yangın riskini minimuma çekebiliyor olması da bu ürünlerin önemli özelliklerinden biridir.

Endüstriyel Davlumbaz Nasıl Seçilir? Davlumbaz Alırken Nerelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle davlumbaz alırken neye dikkat edilmeli sorusunun yanıtından başlayalım. Dikkat edilmesi gereken unsurlar kısaca şu şekildedir:

  • Emiş gücü
  • Monte edileceği yer
  • Temizliğinin kolay olup olmadığı

Elbette bunların yanı sıra mutfağınızın büyüklüğü de davlumbaz alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Mutfağın büyüklüğü dikkate alınarak model seçimi yapılmasında fayda olacaktır.
Davlumbaz çeşitlerinin genel olarak 6 farklı grupta ele alındığını belirtmek isteriz. Bunlar;

  • Duvar tipi
  • Ada tipi
  • Konsol tipi
  • Kaş tipi
  • Tezgah üstü tip
  • Soğuk işlem davlumbazı

Elbette bu çeşitleri arasında en çok tercih edilen duvar tipi olanlardır. Çünkü diğer modellere nazaran daha az yer kaplarlar.

Çalışma şekline göre ise davlumbaz sınıflandırması iki şekilde yapılır. Bunlar klasik davlumbazlar ve yüksek performanslı davlumbazlar şeklindedir.

klasik Davlumbazlar

Çoğunlukla küçük olan mutfaklarda kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerin içerisinde kendi filtresi yer alır ve mutlaka düzenli aralıklarla filtre temizliğinin yapılması gerekir. Otel ya da yemekhane mutfakları gibi çok geniş mutfaklar için bu ürünler yerine yüksek performanslı olanların tercih edilmesi önerilir.

Yüksek Performanslı Davlumbazlar

Isı ve kötü koku yayılımını en düşük seviyeye çekmek için kullanılan ürünlerdir. Egzoz debisini % 30 oranında azaltabilme özelliği taşırlar.

Davlumbaz İle Aspiratör Arasındaki Fark Nedir?

Elbette duvar tipi davlumbaz ne demek gibi soruların yanıtları kadar merak edilen bir diğer husus da davlumbaz ile aspiratör arasındaki fark oluyor. Bu iki ürün arasında çok belirgin farkların olmadığını söyleyebiliriz. Genel olarak bakıldığında her iki ürün çeşidi de aynı amaca hizmet ediyor. Ancak çekiş gücü açısından davlumbazların çok daha güçlü olduğunu da eklemek gerekir.

Bu nedenle sanayi tipi mutfaklarda aspiratör yerine davlumbazlar kullanılıyor ve hangi davlumbaz daha kullanışlı gibi konular bu mutfaklarda daha fazla önem taşıyor. Aspiratörlerin avantajı ise mutfak dolaplarının altına takılabiliyor olmaları ve bu yönüyle yerden önemli bir tasarruf sunabilmeleridir. Yerden tasarruf sağlaması, evlerde davlumbaz çeşitleri yerine aspiratör çeşitlerinin daha fazla kullanılmasını beraberinde getiriyor.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon