Mutbex Abone Ol
post image
24.12.22

İndüksiyon Ocak Nedir? Ne Demek?

Endüstriyel mutfaklarda sıklıkla kullanılan ocak çeşitlerinden biri de indüksiyonlu ocaklardır. Bu nedenle indüksiyon ocak nedir sorusunun yanıtı da sıklıkla merak edilir. Bu ocakların klasik tip ocak çeşitlerinden belirgin farkları bulunuyor. Bu farklar arasında en çok ön plana çıkan ise elektromıknatıs ile çalışıyor olmasıdır. Bu mıknatıs ocakta bir manyetik alan oluşmasını sağlıyor. Cam ya da cam seramik yüzeye sahip olması nedeniyle estetik anlamda da şık bir görünüm sergileyen ocaklarla ilgili en sık merak edilen konulardan biri de indüksiyon ocak nasıl çalışır hususudur.

Sanayi Tipi İndüksiyon Ocak Ne İşe Yarar?

En az indüksiyon ocak ne demek konusu kadar önemli olan bir diğer husus da bu ocakların ne işe yaradığı ya da neden bu kadar yoğun bir talep gördüğüdür. Öncelikle söz konusu ocakların yiyeceklerin hızlı ve homojen bir şekilde pişmesini sağladığını belirtmeliyiz. Yeni nesil teknolojiler ile geliştirilen bu ocaklar kendini ısıtmaz. Bu özelliği çok daha kısa bir süre içerisinde istenen ısı seviyesine ulaşmasını beraberinde getirir. Aynı zamanda pek çok ocak tipi ile kıyaslandığında daha yüksek ısı seviyelerine erişebildiğini de ekleyelim.İndüksiyon Ocak Nedir? Ne Demek?Kendini ısıtmıyor olması el yakma gibi bazı risklerin tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Tencere ya da tavaların tabanında ısı anında oluşturulduğu için pişirme süreci de anında başlar. Ocak kapatıldığında ise bu ısı kaybolur. Dolayısıyla indüksiyonlu ocakların enerji verimliliği açısından da yüz güldüren sonuçlar sunduğunu belirtmeliyiz. İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği % 84 dolaylarındadır. Bu oran gazlı ocaklarda % 40 civarındayken elektrikli radyan ocaklarda ise % 71 seviyesindedir.

İndüksiyon Ocak Nasıl Çalışır?

Karmaşık gibi görünse de aslında indüksiyon ocak nasıl kullanılır sorusunun yanıtı gayet basit! Bu ocakların nasıl çalıştığını aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz.

 • Seramik ya da cam olan pişirme yüzeyinin alt kısmına bakır tel bobin yerleştirilir.
 • Bu bobine alternatif bir akım uygulanır. Alternatif akım, manyetik alan ya da elektromanyetik alana dönüşmesini sağlar.
 • Tasarıma kazandırılan bobin tarafından girdap oluşturulur ve bu girdap tava ya da tencerenin tabanındaki elektronları harekete geçirir.
 • Elektronların bu hareketi ile birlikte ısı elde edilir. Tencere ya da tavanın tabanının hızla ısınması, içindeki yemeğin de tabana temas eden kısımdan başlayarak hızlı bir şekilde ısınmasını beraberinde getirir.
 • Bu sistem sayesinde ısı ocakta oluşmaz. Isının oluştuğu yer ocak üzerine konan tencere ve tavanın tabanı olur.
 • Ocağın açık alevle yanmamış olması ise ocağın ısınmasını önler.

Günümüzde çok sayıda marka indüksiyonlu ocak üretimi gerçekleştiriyor. Dışarıdan bakıldığında tasarımlar farklı gibi görünse de temelinde aynı çalışma prensibi geçerlidir.

İndüksiyon Ocakta Tencere Seçimi Nasıl Olmalı?

İndüksiyon Ocak Nedir? Ne Demek?Eğer profesyonel mutfaklarda endüstriyel indüksiyon ocak kullanılıyorsa bu mutfaklarda kullanılacak tava ve tencerelerin de dikkatli seçilmesi gerekiyor. Daha önce de değindiğimiz gibi bu ocaklarda tencere ve tava tabanında elektromanyetik türbülans ile ısı ortaya çıkarılıyor. Dolayısıyla kullanılacak tava ve tencerelerin ferro-manyetik özellikte olması gerekiyor. Sıklıkla merak edilen hususlardan biri granit tencere indüksiyonlu ocakta kullanılır mı şeklindedir. Bu tencerelerin taban yapısı özel bir materyalden üretildiği için söz konusu ocaklarda kullanılır. Bununla birlikte döküm olan tencere ve tavaların da bu ocaklarda rahatlıkla kullanılabildiğini belirtmeliyiz.

Endüstriyel İndüksiyon Ocak Elektrik Tüketimi Ne Kadar?

Sanayi tipi mutfaklar için ocak seçimi yapılırken indüksiyon ocak elektrik tüketimi konusu da dikkate alınıyor. Hangi markanın hangi ocak modelinin tercih edildiğine bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişkenlik gösterebilir. Ancak genel bir fikir vermesi amacıyla bir örnek verebiliriz. Ocağın orta boy gözünün 1 saat boyunca açık kaldığını varsayalım. Bu durumda elektrik tüketimi 1.3 Kw dolaylarında olacaktır. Bu örnekten yola çıkarak ne kadar enerji kullandığı konusunda fikir edinebilirsiniz.

Endüstriyel İndüksiyon Ocak Avantajları ve Dezavantajları

Profesyonel mutfaklarda kullanılan tüm ocak çeşitleri gibi indüksiyonlu ocakların da bazı avantajları ve dezavantajları bulunuyor.İndüksiyon Ocak Nedir? Ne Demek?

İndüksiyonlu Ocak Avantajları

 • Düşük enerji tüketimi
 • İstenen ısı seviyesine çok çabuk ulaşması
 • Sıcaklık değişimi
 • Konforlu kullanım
 • Ocağın ısınmaması nedeniyle güvenli kullanım

İndüksiyonlu Ocak Dezavantajları

 • Diğer ocaklardan daha maliyetli olması
 • Sadece bazı tencere ve tavaların bu ocaklarla birlikte kullanıma uygun olması
 • Arka plan sesi

Görüldüğü gibi bu ocakların sağladığı avantajlar dezavantajlarını gölgede bırakıyor. Özellikle yoğun olan mutfaklar için indüksiyonlu ocakların gayet ideal bir seçim olabildiğini eklemek gerekir. Örneğin bu ocaklar suyu elektrikli ve gazlı olan diğer ocaklardan % 50 daha hızlı kaynatıyor. En kaliteli ve en uygun fiyatlı indüksiyonlu ocak çeşitlerini online sipariş sitemizde bulabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon