Mutbex Abone Ol
post image
29.11.22

French Press Nedir?

Özellikle kahve hazırlama ekipmanları dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de french press oluyor ve french press nedir sorusu da bu kavramla ilk kez karşılaşanların sıklıkla merak ettiği bir hususa dönüşüyor. En genel tanımı ise ‘cam ya da metal materyalden üretilen, haznesi ve pistona benzer bir çubuğu olan, çay ya da kahve demleme aracı’ şeklindedir. Bu özel araç çoğunlukla kahve demlemek için kullanılıyor olsa da çay çeşitlerinin demlenmesinde de devreye girebiliyor. Demleme sonrasında posanın ayrılmasını sağlıyor ve böylelikle içeceğin posasız olarak kolayca içime hazır hale gelmesini sağlıyor.

 

French Press Ne İşe Yarar & French Press Ne Demek?

Çay ya da kahvenin sıcak su ile demlenmesini sağlayan, demleme sonrasında posayı ayıran araç, french press ne demek sorusunun yanıtıdır. Yine sıklıkla günceme gelen french press ne işe yarar sorusunun yanıtını ise ‘çay ve kahvenin demlenmesini, demleme sonrasında kalan posanın sıkıştırılmasını ve ayrılmasını sağlar’ şeklinde verebiliriz.

 

French Press Nasıl Kullanılır?

 

Eğer tortusuz, berrak çay ve kahve çeşitleri hazırlamak istiyorsanız siz de french press nasıl kullanılır sorusunun yanıtına hemen göz atmaya başlayabilirsiniz.

 

 • Öncelikle kullanacağınız french press çeşidinin kapak kısmını, üstünde yer alan piston benzeri mekanizma ile birlikte çıkarmalısınız.
 • Hazne kısmına kahve ekleyin. Ne kadar kahve koyacağınız ise hangi çeşit kahve kullandığınız ya da kahvenizi ne kadar sert sevdiğiniz gibi bilgilere göre değişkenlik gösterir. Eğer french press filtre kahve yapımı söz konusu ise fincan başına yaklaşık 7 gram filtre kahve kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Kahveyi hazneye ekledikten sonra su kaynatın. Ancak suyun sıcaklığının son derece önemli olduğunu burgulamalıyız. Kesinlikle kaynar su kullanmayın. Su kaynadıktan hemen sonra kahveye eklemeniz durumunda en iyi sonucu almanız mümkün olmaz. Kahve demlemek için kullanacağınız su kaynadıktan sonra 45 saniye suyu dinlendirin. Ardından kahve üzerine suyu ekleyebilirsiniz.
 • Suyu kahve üzerine döktükten sonra çok hafifçe karıştırın. Eğer kahvenizin aromasının korunmasını istiyorsanız karıştırma işleminde tahta kaşık kullanmaya özen gösterin.
 • Hazne üzerine kapağı kapatın ancak piston kolunu itmeyin. Öncelikle kahvenin demlenmesini beklemeniz gerekiyor. Demlenme süresi de kullandığınız kahvenin türüne göre değişir. Çoğunlukla bu süre 5 dakika dolaylarındadır. İyi demlenmiş kahve seviyorsanız süreyi 8 dakikaya kadar uzatabilirsiniz.
 • Bekleme süresi sona erdiğinde piston kolunu yavaş bir şekilde itin. Tam ortada bırakın ve 2 dakika daha bekleyin.
 • Bu 2 dakikanın sonunda pres kolunu iterek kahve tortularının sıkışmasını sağlayın. Bu hareketi yavaş bir şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • Kahveyi fincanınıza dökün. Merak ettiğiniz french press filtre kahve nasıl yapılır sorusunun yanıtı işte bu kadar basit!

French Press İle Neler Yapılır?

 

Genellikle kahve demlemek için kullanılıyor olsa da french press ile neler yapılır sorusunun tek yanıtı kahve değil. Bu özel araç ile siyah çay ve bitki çayları da dahil olmak üzere her türlü çay çeşidini demleyebilirsiniz. Üstelik sevdiğiniz dem oranını kolaylıkla elde edebilirsiniz. Çünkü demleme süresini tamamen siz belirliyorsunuz. Açık ya da koyu çay çeşitleri elde etmeniz gayet kolay olacak.

Aromalı zeytinyağı hazırlamak için de bu araçtan yardım alabilirsiniz. Bunun için hazneye istediğiniz kekik, fesleğen gibi bitkileri ya da baharatları ekleyin. Kapağı kapatarak aromanın zeytinyağına geçmesini sağlayın. Sonrasında presleyerek tortusuz bir zeytinyağı elde edin.

Süt köpürtmek amacıyla da çok sık kullanılan bu aracın aynı zamanda meyveli süt hazırlamak için de rahatlıkla kullanılabildiğini belirtmeliyiz. Meyve tanelerinin sütten arındırılması için bu özel aracı siz de güvenle kullanabilirsiniz.

 

French Press Kahve Yapımı

 

Aşağıdaki adımları izleyerek french press kahve yapımı işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımlar aynı zamanda filtre kahve nasıl demlenir sorusunun da yanıtı niteliğindedir.

 

 1. French press kapağını çıkarın ve hazneye kahve ekleyin.
 2. Kahvenin üzerine kaynatılmış ve 45 – 60 saniye kadar dinlendirilmiş olan sıcak suyu ekleyin.
 3. Tahta bir kaşık ile hafifçe karıştırın.
 4. Kapağı kapatın ve 5 dakika kadar bekleyin.
 5. Kapaktaki kolu aşağı doğru yavaşça itin. Haznenin ortasına kadar itmeye devam edin.
 6. Ortaya geldiğinde bırakın ve 2 dakika daha bekleyin.
 7. Kolu sona kadar itin ve kahve posasının sıkışmasını sağlayın.
 8. Kahveyi fincana dökün ve afiyetle yudumlayın.

 

Eğer siz de gün içerisinde dilediğiniz zaman demlenmiş kahve keyfini yaşamak isterseniz online sipariş sitemize tıklayın. En güzel ve en kaliteli french press çeşitleri sitemizde yer alıyor ve fiyatlar da en az iyi demlenmiş bir kahve kadar yüz güldürüyor!

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon