Mutbex Abone Ol
post image
15.07.23

Menaj Nedir? Menaj Ne İşe Yarar?

Herhangi bir restorana gittiğinizde masanızda bulunan ekipmanlardan biri de menaj takımı olur. Çoğunlukla menaj nedir konusu gündeme geliyor olsa da aslında menaj ile hemen herkes mutlaka karşılaşmıştır. Bu ürünler evlerde de kullanılabiliyor. Genel olarak menaj takımı nedir sorusunu, yemek masalarında bulunan ve misafirlerin kolayca kullanabilecekleri bazı malzemeleri içeren servis ekipmanları olarak yanıtlayabiliriz. 

Menaj Nedir?

Bir yemek masasının tamamlayıcı ekipmanlarından biri olarak değerlendirilen menaj, neredeyse tüm restoran ve kafelerde kullanılır. İstisnasız tüm yemek masalarında mutlaka bulunması gereken malzemelerden biri olduğunun altını çizelim. Restoran ve kafelerde sunulan yemek çeşitlerine bağlı olarak menaj takımlarında olan materyaller de değişkenlik gösterebiliyor. Ancak çoğunlukla şu ürünlerin masalara kazandırılan menaj takımlarında yer aldığını söyleyebiliriz: 

  • Ketçap ve mayonez
  • Tuz ve karabiber
  • Diğer baharat çeşitleri 
  • İşletmeye özel soslar 

Bu ürünlerin konuklar tarafından istendiğinde ve istenen oranda kullanılabilmesi için masada hazır bulunmaları önemlidir. Genellikle pizza servisi yapılan restoranlarda tuzun yanı sıra ketçap ve mayonez menajları yer alır. Ancak daha farklı yemeklerin de servis edildiği restoranlarda diğer baharat çeşitlerine de masada yer verilmesinin önemli olduğunu belirtmeliyiz. 

Bazı restoranlarda ketçap ve mayonezin yanı sıra acı sos çeşitleri, hardal ya da işletmenin özel reçetesi olan sos çeşitleri de menaj takımlarında yer alabiliyor. Bazı restoranlarda ya da kafelerde ise ketçap ve mayoneze yer verilmez. Yalnızca tuz ve karabiber de masadaki bu takımda bulunuyor olabilir. Tuz ve karabiberin yanı sıra sıklıkla masada hazır tutulan baharat çeşitlerinden biri de kırmızı pul biber oluyor. Özellikle ev yemeklerinin servis edildiği esnaf lokantalarında tuz, karabiber ve pul biber üçlüsünün masada hazır bir şekilde yer aldığını sıklıkla görebilirsiniz. 

Menaj Ne İşe Yarar?

Genel olarak restoran ya da cafe menaj takımı konukların istedikleri tuz ve baharat çeşitlerine ya da sos çeşitlerine kolayca erişmesini sağlar. Aynı zamanda garsonların her masaya tek tek menaj takımlarında yer alan ürünleri servis etmesine gerek bırakmaz. Dolayısıyla menaj ne işe yarar sorusunun yanıtı aslında oldukça basittir; işletmelerde misafirlerin yemeklerini kendi damak tatlarına uygun hale getirmeleri için kullanabilecekleri malzemeleri hazır bir şekilde sunmaktır. 

Menaj Takımı Nelerden Oluşur?

Her işletmede menaj takımı hangi öğelerden oluşur sorusunun yanıtı değişebilir. Mutlaka her işletmede eksiksiz bir menaj bulunması beklenmez. Sadece akşam yemeklerinin yendiği restoranlarda menaj takımlarının eksiksiz bir şekilde yer alması önemlidir. Ancak çoğunlukla masada hangi ürünlere yer verildiğine, işletmede servis edilen yemek çeşitleri dikkate alınarak karar verilir. 

Masada menaj takımı nerede yer almalı sorusunun yanıtı da son derece önemlidir. Öncelikle bu materyallerin mutlaka masalar arasındaki koridora bakacak şekilde yerleştirilmesi gerektiğini belirtelim. Eğer duvara yaslanmış bir masada yer alacaksa restaurant menaj takımı çeşitleri masanın en uç kısmında yer almalıdır. Bazı işletmelerde masalar ortalarda yer alır ve duvar kenarına yaslanmaz. Bu durumda da mesaj takımlarının masanın tam ortasında yer alması gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak tamamının belirli bir yöne bakacak şekilde yerleştirilmeleri gerekir. Bu sayede gözü yoran bir görüntü yerine daha nizami bir görüntü ortaya çıkar. 

Restaurant Menaj Takımı Nerede Bulunur?

Eğer son derece şık ve kullanışlı menaj takımlarını arıyorsanız Mutbez olarak sizlere en geniş seçenek yelpazesini sunduğumuzu belirtmek isteriz. Online sipariş sitemize tıklamanız durumunda ahşap menaj takımı gibi sıklıkla tercih edilen ve şıklığı ile ön plana çıkan ürün çeşitlerine kolayca ulaşabilirsiniz. İşletmelerin masasında kullanabileceği diğer ekipman çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon