Mutbex Abone Ol
post image
22.06.16

İş Yeri Açmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey

İş yeri açmak istiyorum ama atacağım adımları bilmiyorum diyorsanız işte bir işletme açmanız için yapmanız gereken 10 şey.

1. İşletme Açmak İçin Sermaye

Yeni bir iş kurma fikri ile yola çıkanların sahip olması gereken en temel koşul sermayedir. Bir birikim sonucunda veya banka kredi desteklerinden faydalanarak hayalinizde işletmeyi kurabilme imkanına sahip olursunuz. Gelir elde etmeden önce iyi bir maliyet hesabı yaparak yola ondan sonra başlamalısınız. İşletme türüne göre sermaye gereksinimi ayrı rakamlara tekabül edebilmektedir.

2. Mekan Tespiti

İş yeri açmak için öncelikle belli kurallara uygun ve yapacağınız sektöre yatkın bir dükkan bulmalısınız. Gıda ürünleri işletmesi kurmak isteyen girişimcilerin bir takım kurallara uyması gerekmektedir. Açılacak mekan içerisinde su ve elektrik tesisatı sorunsuz olmalı, bina kullanım izni mutlaka bulunmalıdır. Yiyecek içecek işletmelerinde olmazsa olmazlardan biri de lavabodur. Gıda dışı ürün hizmeti verecek işletmeler için gerekenler daha az sayıdadır. Mekanın konumu çok hayati bir konu oluşturabiliyor, uygun koşularda mekanlar ciddi yatırım dönüşü sağlayabilirler.

iş yeri açmak için gerekli sermaye mutbex

3. Üretim Ekipmanları Tedariği

Üretim ekipmanları denildiğinde müşteriye sunacağınız ürünün saklanmasından hazırlığına ve hatta sunumuna kadar olan malzemelerin tamamı demektir. Pastahane açmayı düşünen bir işletmeci için soğuk saklama dolapları, dondurma makinesi, mikserler, doğrayıcılar, teşhir dolapları ve el aletlerinin hepsi üretim ekipmanı olarak geçmektedir. Gıda işletmelerinde daha fazla yer tutan üretim ekipmanlarının çoğu mutfak alanında yer almaktadır. Ekipman seçerken mutlaka uzun ömürlü, satış sonrası destekli, yedek parça sağlama garantili, kalite sertifikaları mevcut ekipman seçilmeli, doğru ekipman tercihleri uzun vadede ekipman maliyetlerini azaltabilmektedir.

4. Vergi Levhası

Dükkan açılmak istenen yere bağlı vergi dairelerine başvurarak dükkan açmak istediğinizi ve dükkan içerisinde satacağınız malzemeler hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekmektedir. Vergi mükellefi olmanız halinde yazar kasa, fatura gibi gereken malzemeleri tedarik ederek işletmenizi resmi olarak hayata geçirmiş olursunuz.

5. İş Yeri Açma Ruhsatı

İş yeri açma ruhsatı adında anlaşıldığı gibi işletme açıldıktan sonra ilk etapta yapılması gereken prosedürlerden biridir. İşletmenin cinsine uygun olarak sağlık bakanlığının koymuş olduğu bir takım kurallara uymak zorundasınız. Ruhsat almanız için gereken belgeler ve araçların hepsi sizin haklarınızı da korumaktadır. Bu nedenle çalışma ruhsatı ilgili belediyenin birimlerine başvurularak yapılmalıdır.

6. Uygun personel alımı

Üretim aşamasında bilgi gerektiren konularda girişimcilerin yetersiz kaldığı alanlar olabilir. Makine ve malzemeleri deneyimli olarak kullanabilecek bilgili personellere ihtiyaç vardır. Bu konuda ilgili yerlere ilanlar vererek ürünlerinizi eğitimli insan gücü sayesinde kaliteli olarak müşterilere sunabilirsiniz.

iş yeri açarken mekan bulmak mutbex

7. Maliyet Hesaplaması

İş yeri açmak için yaptığınız yatırımın zaman içerisinde size geri dönmesi gerekmektedir. Gıda işletmesi açarken mutfağa giren hammadelerin geliş fiyatı ve hazırlık evresinde kullanılan elektrik su giderleri, stopaj ve diğer vergi kalemlerinin yanı sıra en önemli maliyet kalemi olan insan gücü de gider tablosuna eklenerek hesaplanmalıdır.

8. Ürün Yelpazesi Oluşturulmalı

Ürün yelpazesi derken bir restoranın ürün yelpazesi o restoranın menüsü demektir restoranın verdiği hizmetler hakkında detaylı bilgi veren geni çaplı bir menü hazırlanmalı müşterilerin isteklerine en iyi şekilde cevap verilmelidir.üniversite yakınına açılacak esnaf lokantası gibi sanayi bölgesinde açılacak suşi restoranı tarzında uzun ömürlü olma şanslarını azaltabilirler.

9. Tanıtım ve Reklam

İşletme içerisinde olması gereken bütün ekipman ve prosedürlerin tamamlanmasının ardından ürünlerini tanıtacağınız bir saha üzerinden insanlara ulaşmanız gerekir. Küçük işletmeler için el ilanı yol kenarı levhası, magnet gibi reklam seçenekleri vardır. Bunların içerisinden sizi en iyi yansıtacak slogan ile halka ürünlerinizi arz etmeniz gerekir.

10. Servis

Ürünlerinizi müşterilerin hizmetine sunarken kullandığınız yöntemler farklı ve ilgi çekici olabilir. Açık büfe ile self servis, servis elemanları ile servis, paket servis işletmenin uygulayacağı servis çeşitlerindendir.

Restoran, cafe, bar ve pastahane açmak isteyen girişimciler için her türlü ekipman tedariği sağlayan Mutbex.com yeni iş planınızda sizlere destek olmaktadır. Proje imkanı ve a’dan z’ye ürün tedariği sağlayan Mutbex.com ailesi Öztiryakiler ana bayisi olmasının yanında farklı bir çok marka ile kaliteli ürün garantisi veriyor. Online web sitesinden tüm ürünler hakkında detaylı bilgi alabilir sorularınız ve sorunlarınız için yetkililer ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon