Mutbex Abone Ol
post image
13.06.16

Büfe Açma Rehberi

 

 

Büfe, içerisinde farklı yiyecek malzemeleri bulunan minik yiyecek salonları veya minik pastahaneler şeklinde tanımlanabilir. Her ne kadar normal gıda işletmelerinden küçük olsalar da hitap ettikleri insan kitlesi diğer işletmeler kadar fazladır. Küçük mekanlarda hizmet veren büfeler genellikle önemli bağlantı noktalarında yerini alır.

 

Büfe Açma Şartları

Büfe açmak için ilk şart büyük bir kitleye hitap edebileceğiniz servis gerektirmeyen bir mekan sahibi olmak. Bu mekanlar işlek caddelerde ve okul yakınlarında olabilmektedir. Seçilecek dükkanın büyüklüğünden ziyade konumu önemlidir. Büyüklük olarak yapmak istediğimiz ürünün ekipmanlarını alması yeterli olacaktır. Büfe açma maliyetleri konusunda detaylı bilgiye sahip olmak kullanılacak makine ve ekipmanların giderlerini hesaplamak gerekir.

Büfe girişiminde bulunan kişilerin genellikle sorduğu soru ”Büfe açmak kaça mal olur?”sorusudur. Büfe açmak için gereken maliyet listesinde dükkan gideri, kullanılacak makineler, paketleme giderleri ve gıda maddeleri yer alır. Servis alanı olmayan veya küçük bir alana sahip olan büfe açmak ne kadara mal olur diye soran girişimcilerin sorularının cevaplarını Mutbex.com veriyor.

Büfe açmak için gerekli şartlar vardır bunların başında tabi ki de bürokratik olarak yapmanız gereken belediye, maliye, vergi dairesi vb. işlemleri yer alır. Sunmayı düşündüğünüz ürünleri belirlemeli ve buna bağlı olarak Sağlık bakanlığının onay verdiği markalar ile iletişime geçerek gıda ham madde tedariği sağlanmalıdır. Çalışırken, ürün hazırlarken ve sunarken size güç, hızlı ve dayanıklık ekipmanlar gerekecektir; seçtiğiniz ekipmanları yüksek kalite de dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmelisiniz. İş gücü kaybından kurtaracak büfe malzemeleri, zaman içerisinde maliyetlerinize yansıyacak ve karınızı doğrudan artıracaktır.

Büfede Neler Satılabilir?

Büfe açmak istiyorum peki neler satabilirim? Büfe farklı gıda dallarında açılabilir. Et ürünleri satmak isteyen kişiler döner tezgahı bulunan bir döner büfesi açabilir veya sadece kahvaltı ürünleri satmak isteyen girişimciler kahvaltı büfesine sahip olabilir. Öncelikli olarak karar vermeniz gereken döner büfesi, sandviç büfesi veya herhangi başka gıdalar üzerinden birinin üstünde yoğunlaşmak olacaktır. Döner büfesi açmak isteyenler döner tezgahı kurarak ürün depolama saklama dolapları ile büfelerini kurabilirler. Büfede satılan malzemeler arasında et döner, tavuk döner, sandviç gibi aparatif gıda malzemeleri satılabilir.

Pastahane şeklinde olan büfelerde genellikle sabah kahvaltısı için gereken yiyecekler, kahve yanı aparatifler, ufak şekerlemeler ve tatlılar satılabilir. Bu ürünler için farklı yönde ekipmanlar tercih etmek gerekir.

Tost büfelerinde satılabilen malzemeler de başka bir büfe seçeneğidir. Patates kızartması, hamburger, cheeseburger ve tost çeşitleri sunum ürünleri arasında yerini alabilir.

Büfe Açma Maliyeti

Büfe açarken gider tablosu oluşturulmalı fiyat araştırması yapılmalıdır. Büfe için gerekli ekipmanlar ve malzemelerin başında, set üstü mutfak malzemeleri, tezgah ve dolaplar yer alır. Gıda ürünlerini saklayabileceğiniz derin dondurucular ve buzdolapları büfe dahilinde olması gereken ekipmanların başında gelir, Gıda ürünlerinin hazırlık aşamasında sizlere yardımcı olacak pişiriciler, endüstriyel ocaklar, döner makineleri, döner kesme bıçakları da alınması gereken ürünlerdendir. Sunum evresinde gerekli olan paketleme gereçleri de gider maliyetleri arasında gösterilir.

Daha ufak çaplı tost büfelerinde olması gereken malzemeler sanayi tipi tost makinesi, sanayi tipi fritöz, derin dondurucular, tezgah çözümleri, saklama dolaplarıdır. Tost büfesi için gereken maliyet döner büfesine göre daha düşüktür. Ürünlerin yelpazesi ne kadar genişlerse dükkan içerisinde bulunan makine ve ekipman çeşitliğini de arttırmanız gerekecektir.

Büfe açmak isteyen yatırımcılar için gereken tüm profesyonel ürünleri Mutbex.com endüstriyel mutfak ekipman tedarikçisi sayesinde temin edebilirsiniz. Öztiryakiler bayisi olan ve bir çok mutfak ekipman markası ile birlikte hizmet veren Mutbex.com ile güvenli alışveriş yapabilir mekan içerisinde ekipmanların yerleşimi ile ilgili proje desteği alabilirsiniz. Büfe açmak istiyorum diyen herkesin sorularını cevaplayan ve sorunlara çözüm bulan Mutbex.com ailesi ile tanışın.

 

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon