Mutbex Abone Ol
post image
08.09.23

Silpat Nedir?

Bundan kısa bir süre öncesine kadar sadece sanayi tipi mutfaklarda kullanılan silpat günümüzde evlerde de sıklıkla kullanılmaya başlandı. Silikon materyalden hazırlanan bu ürünü bir tür astar olarak düşünebilirsiniz. Temel işlevi ise pişirilen gıdaların tepsiye yapışmasını önlemektir. Bu özelliği nedeniyle silikon pişirme matı gibi farklı isimlerle de anılır. 

Hem yıkanabilme hem de silinerek temizlenebilme özelliği de bulunan silpatlar her evde kullanılan yağlı fırın kağıdının daha uzun kullanım ömrü sunan formudur da denebilir. Yağlı fırın pişirme kağıtları tek kullanımlıktır. Kullanımdan sonra atılması gerekir. Silpatlar ise kullanım sonrasında temizlenebilir ve yeniden kullanılabilir. Özellikle pasta, börek, kek, kurabiye çeşitlerinin tepsiye yapışmadan pişirilmesinde bu ürünler kullanılır. 

Silpat Nerelerde Kullanılır?

Sİlpatın kullanım alanları oldukça fazladır ve silpat nedir konusunda bilgi sahibi olanlar bu ürünleri pek çok yerde kullanabilir. Kurabiye, kek gibi malzemelerin yapışmadan pişmesini sağlamakla birlikte fırında çeşitli gıdaların kurutulması istendiğinde de bu ürünlerin kullanılabileceğini belirtelim. Tepsiye silpatı koyduktan sonra üzerine yağ sürmek gerekmez. Çünkü yapışma sorunu yaşanmaz. 

Silpatların -40 ile +280 derece arasındaki sıcaklığa dayanabilme özelliği bulunur. Ancak hangi marka tarafında üretimin gerçekleştirildiğine bağlı olarak bu oranın değişebileceğini de eklemek gerekir. Pastacılık alanı, silpat çeşitlerinin en sık kullanıldığı alanlardır. Hamur işi ve şekerleme üretimlerinde de yoğun bir biçimde kullanılır. Pek çok marka tarafından üretimi gerçekleştirilen silpatlar 3 bin defadan daha fazla kullanılabiliyor. 

Silpat Nasıl Kullanılır?

Aslında silpat nedir nasıl kullanılır konusunda uzmanlık düzeyinde bilgi sahibi olmak gerekmiyor. Yağlı fırın kağıtlarını nasıl kullanıyorsanız bu ürünleri de aynı şekilde kullanabilirsiniz. Sağlığa zararlı madde içermiyor olmaları nedeniyle her türlü gıdanın pişirilmesinde bu ürünleri tercih edebilir ve tepsiye yapışmasını önleyebilirsiniz. 

Fırın tepsisi, fırın tabanı, ocak gözü alanlarına koyularak kullanılmasının mümkün olduğunu belirtelim. Bu ürünler yumurta, et çeşitleri, balık çeşitleri, krem çeşitleri gibi hamur işi çeşitlerinin dışında daha farklı gıdaların pişirilmesinde de rahatlıkla kullanılabilir. Yağlı gıdaların pişirilmesi esnasında yağ, silpat üzerinde kalır. Silpatların yağı ya da sıvıyı emme özelliği yoktur. Ayrıca erimiş formda olan şekeri de emmez. 

Bu ürünlerin sadece fırın tepsilerine değil tava çeşitlerine uygun ebatlarda olanları da bulunuyor. Tava üzerinde yapışma sorunu yaşamadan gıda pişirmeniz gerektiğinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece zemine bu ürün yerleştirmek ve pişirmek istediğiniz gıdayı da bu matın üzerine yerleştirmektir. 

Silpat Sağlıklı mı?

Uzun zamandır gündemi meşgul eden unsurlardan biri de bu ürünün sağlıklı olup olmadığıdır. Öncelikle belirli bir kalitenin üzerinde olan silpatların camın hammaddesinden üretildiğini belirtelim. Gıdaya Uygunluk Sertifikası olan silpatlar sağlıklıdır ve güvenle kullanabilirsiniz. Bu ürün daha önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından da incelendi ve insan sağlığına zararlı olmadığı belirlendi. 

Silpat Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Silpat seçimi yapmadan önce silpat ne işe yarar sorusunun yanıtının öğrenilmesinde fayda var. Öncelikli olarak belirli bir kalitenin üzerinde olan ürün çeşitlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz silpatların gıda ile uyumlu olması da önemlidir. Pişirme sırasında kullandığınız sıcaklık değerine dayanıklı olan ürün çeşitlerini tercih etmeniz de büyük bir önem taşıyor. 

Piyasada çok sayıda farklı ürün çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Bu ürünlerin tamamının belirli standartlarda olmadığını eklemek gerekir. Dolayısıyla seçim yaparken ürünün orijinalliğine de bakmanız gerekiyor. Gıda ile uyumlu olan silpat çeşitlerini en uygun fiyatla satın almak için online sipariş sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde farklı ölçülerde ve dayanıklı bir yapıya sahip olan silpatları hesaplı fiyatlarla hemen temin edebilirsiniz. 

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon