Mutbex Abone Ol
post image
04.10.22

Barmen Malzemeleri Nerede Bulunur?

İşletmelerin bar bölümünde sorunsuz bir hizmet verilmesi ve aynı zamanda içecek hazırlama şovlarının yapılması için mutlaka bazı malzemeler de kullanılmalıdır. Bu malzemeler ‘barmen malzemeleri’ olarak adlandırılır ve barmen malzemeleri nerede bulunur sorusunun yanıtı da elbette Mutbex’tir. Barmen malzemelerinin neler olduğu konusunu ele alırken sizlere geniş bir liste de sunuyoruz. Elbette işletmenizin bar bölümünde verilecek hizmet ve sunulacak içecek çeşitlerine bağlı olarak listeye eklenmesi ve çıkarılması gereken malzemeler olacaktır.

Barmen Malzemeleri Nelerdir?

Genel olarak barmelerin kullandığı malzemeler oldukça değişkendir. Kokteyllerin hazırlanması için kullanılan malzemeler farklı, içeceklerin doğru şekilde muhafaza edilmesi için kullanılan malzemeler farklıdır. Tamamını temin etmek isteyenler ise geniş bir alışveriş listesi ile karşılaşır. Ancak online sipariş sitemizden endüstriyel mutfaklar için hazırlanan ekipmanları ve malzemeleri temin ettiğinizde düşük bir bütçe ile alışveriş yapmanız mümkün olur.

Temel barmen malzemeleri dendiğinde akla gelen ürünler şurup dökücü, buz kalıbı, bar konteyner çeşitleri, koktely shaker ve süzgeçler gibi ürünler oluyor. Aynı zamanda jigger, bar kaşığı, bar mat, mojito tokmağı, kırılmaz bardak ve shot servis barmen seti çeşitlerine de ihtiyaç duyulabiliyor. Hangi içecek çeşitlerinin servis edileceğine bağlı olarak gereksinim duyulan malzemelerin de değişebileceğini belirtmek gerekir. Barmenlerin rende, buz küreği, karıştırma çubuğu ya da parizyen kaşığı gibi malzemelere de ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle bar hizmeti verecek olan işletmelerin bu malzemeleri de temin etmesi gerekir.

Barmen Malzemeleri Nerede Bulunur?

Citrus zester, açacak, tirbuşon, bar kesim tahtası, limon sıkacağı ve punch- bowl çeşitlerinin yanı sıra katı meyve sıkacağı, buz makinesi, narenciye sıkacağı ya da karlama / frozen makinesi gibi ürünlerin de kullanılması gerekebilir. Çerez ısıtıcısı, espresso makinesi, grinder çekirdek kahve öğütücüsü, filtre kahve makinesi, türk kahvesi makinesi ya da çay kazanı, semaver çeşitleri de çay ve kahve servisleri için kullanılan makine ya da ekipmanlar oluyor.

Barmen Malzemeleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer yakın zamanda barmen malzemeleri almayı düşünüyorsanız seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine hemen göz atın.

  • Kaliteli ve dayanıklı olan barmen show malzemeleri tercih edilmelidir.
  • Malzemeler kolay ve hijyenik bir şekilde temizlenebilir yapıda olmalıdır.
  • Deforme olan ya da kırılan barmen malzemeleri işlevini de kaybedeceğinden kolay deforme olabilecek, kırılabilecek ürünlerden uzak durmak gerekir.
  • Ergonomik bir tasarıma sahip olmaları, elle kolayca kavranabilmeleri de önemlidir.
  • Çok kaygan olmayan bir yapıya sahip olmalarına da dikkat etmelisiniz.

Olmazsa Olmaz Bar Ekipmanları

Bar hizmeti için olmazsa olmaz denilebilecek orjinal barmen malzemeleri ise şöyledir:

Mixing Glass (Karıştırma Bardağı)

Bu bardaklar camdan üretilir ve geniş bir yapıya sahiptir. Çalkalama gerektirmemekle birlikte çoğunlukla geniş bir kapta hazırlanan kokteyllerin hazırlanmasında kullanılır.

Blender

Buz ve taze meyve çeşitlerinin parçalanması için kullanılan malzemedir.

Bar Mixer

Bar mixer olarak adlandırılan ürün ise milk shake, ice coffe ya da sütlü – kremalı içeceklerin karıştırılması için kullanılan bir malzemedir.

Strainer (Süzgeç)

Strainer ise kokteylin süzülmesinde kullanılır. Kendinden süzgeci olmayan bir malzeme ile içeceğin hazırlanması durumunda bu süzgeç çeşitlerinden yardım alınır. Sütlü ya da kremalı olan içeceklerin köpüklerini ayırmak için de süzgeçten yardım alındığını söyleyebiliriz.

Ice Crusher (Buz Kırma Aletleri)

Buz kırmak için kullanılan bu aletler otomatik olarak üretilebildiği gibi manuel olarak kollu bir şekilde de üretilebiliyor. Aletin amacı ise buzu parçalara ayırmaktır.

Barmen Malzemeleri Nerede Bulunur?

Shaker

En temel barmen malzemeleri arasında yer alan shaker, 2 ya da 3 parçalı olabiliyor. Paslanmaz çelikten üretilen bu malzeme 3 farklı tiptedir. Bunlar; French Shaker, Boston Shaker ve Cobbler olarak adlandırılır.

Rimmer

Rimmer ise bardak ağzının tuz ya da şekerle çerçevelenmesi için kullanılan malzemedir. Üst kısmına sünger bulunur ve sünger de limon suyu ya da su gibi sıvılarla ıslatılır.

Stopper

Şampanya ya da şarap gibi içecek şişelerinin açılmasından sonra hava almasını önleyen malzemedir.

Jigger

Ölçek olarak kullanılan malzemedir.

Muddler

Ezilerek yapılan kokteyl çeşitlerinin hazırlanmasında bu malzeme kullanılır. Bir çeşit bar tipi havan eli olarak da adlandırılabilir.

Bar Caddy

Bar caddy ise istasyon kaplarıdır ve içerisine peçete, karıştırma çubuğu gibi malzemeler konur.

Pourer

İçeceklerin dengeli bir şekilde dökülmesi için kullanılan bu malzeme de şişelerin ağız kısmına takılıyor.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon