Mutbex Abone Ol
post image
08.09.23

Pleyt Nedir? Pleytin Avantajları Nelerdir?

Profesyonel mutfaklarda pleyt kelimesiyle sıklıkla karşılaşırsınız. Aslında İngilizce “plate” kelimesinin Türkçe olarak telaffuzundan doğan bu kelime, levha, düz plaka gibi materyalleri ifade etmek için kullanıyor.  Ancak söz konusu endüstriyel mutfaklar olduğunda pleyt kelimesinin elektrikli ısıtıcılar ile birlikte kullanıldığını belirtmeliyiz. Özellikle son yıllarda pleytli ocak çeşitlerinin kullanımının büyük bir hızla artması, pleyt nedir sorusunun daha fazla gündeme gelmesini de beraberinde getirdi. 

Pleyt Nedir?

Pelyt sanayi tipi mutfaklarda metal materyalden üretilen kolayca ısınarak pişirme işlemi için kullanılan pişirme ekipmanları için kullanılan bir ifadedir. Ancak “pleyt” kelimesi tek başına pişirme ekipmanını anlatmaz. Pleytli ocak ya da pleytli ızgara gibi ifadelerle birlikte kullanılır. Bu ürünler ise günümüzde çok sayıda marka tarafından üretiliyor ve üretiminde de farklı metal materyaller kullanılabiliyor. 

Çay kazanları, köfte ocakları, set üstü ocaklar, yemekleri ısıtmak için kullanılan ocaklar pleytli olarak üretilebiliyor ve gayet konforlu bir şekilde kullanılabiliyor. Bu ürünleri mercek altına aldığınızda tekli ya da ikili olabildikleri gibi dörtlü olarak da tasarlanabildiğini fark edeceksiniz. İmalatta kullanılan malzemeye bağlı olarak granit ya da sac pleytli ürün çeşitleri tercih edilebilir. Bu ürünler günümüzde profesyonel mutfaklar için vazgeçilmezlerden biri haline gelmiştir. Sahip oldukları bazı özellikler sayesinde oldukça yoğun bir şekilde kullanıldıklarını da eklemeliyiz. 

Pleyt Kullanım Alanları?

Öncelikle pleyt ızgara ya da ocak çeşitlerinin en sık profesyonel mutfaklarda kullanıldığını söyleyebiliriz. Fakat bu ürünlerin özellikleri ve avantajları nedeniyle büyük bir ilgi görmesi, artık ev tipi pleytli ocak çeşitlerinin de üretilmesini beraberinde getirdi. Endüstriyel mutfakların demirbaşlarından biri olan bu ocaklar, özellikle fast food mutfaklarında en sık kullanılan ürünlerin başında geliyor. 

Köfte, sucuk gibi malzemelerin pişirilmesinde çoğunlukla elektrikli ya da gazlı olarak üretilmiş olan pleytli ocaklar tercih ediliyor. Son derece çabuk ısınıyor olması, bu ürünlerin önemli bir avantajıdır. Dolayısıyla sokak lezzetlerinin hazırlandığı yemek servis alanlarında çoğunlukla bu ürünleri görüyoruz. Otel mutfaklarında da bu stilde tasarlanan ürün çeşitlerinin çok sık kullanıldığını belirtmek mümkündür. 

  • Pleytli Çay Kazanları

Pleytli çay kazanı ya da bir diğer adıyla pleyt çay makinesi çay servisinin yapıldığı hemen her alanda kullanıma uygun olan ürünlerden biridir. Profesyonel mekanlarda ise çoğunlukla bu ürün çeşitlerinin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Otomatik çay kazanlarında suyun kaynadığı bir alan vardır. Hemen yan tarafında ise kahve pişirmek için kullanılan bir alan daha yer alır. Bu alan “kahveci gözü” olarak adlandırılır ve pleytli ısıtıcı olarak kullanılır. Bu alanların sektörde de pleytli çay kazanı olarak adlandırıldığını eklemek gerekir. Bazı yerlerde ise elektrikli kahve pişirme alanı ya da elektrikli çay kazanı gibi isimler de kullanılabilir.

  • Pleytli Izgaralar

Tahmin edilebileceği gibi endüstriyel pleyt ızgara çeşitli gıdaların pişirilmesi için kullanılan bir üründür. Çoğu zaman paslanmaz gövde ısıtıcı plakaya sahip olurlar ve bu nedenle dayanıklılık ya da uzun süreli kullanım gibi beklentilerin tamamını karşılamayı başarırlar. Emniyetli olarak üretilmiş olmaları ise çok daha güvenli bir şekilde kullanılmalarını sağlar. Hangi markanın pleytli ızgara çeşidinin tercih edildiğine bağlı olarak pişirme alanının üretiminde kullanılan malzeme değişebilir. Ancak genellikle markaların bu alanları krom kaplama olarak ürettiğini de ekleyebiliriz. 

Krom kaplama olanlar aşınmaya karşı çok daha dayanıklı bir yapıdadır. Yoğun şekilde kullanılacağı mutfaklarda çoğunlukla krom kaplama olan pleytli ızgara çeşitleri tercih edilir. Bu ürünler hızlı bir şekilde ısınır ve kolaylıkla temizlenebilir. Pleytli olan pişirme ekipmanlarını online sipariş sitemizde bulabilir ve en uygun fiyatlarla kolayca satın alabilirsiniz. 

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon