Mutbex Abone Ol
post image
24.05.24

Espresso Makinesi Nedir? Espresso Makinesi Çeşitleri

Oldukça ince öğütülen kahvenin yüksek basınçta ve sıcak suyla demlenmesinden elde edilen kahve, espresso olarak adlandırılır. Pek çok kahve türünün hazırlanmasında bu özel kahve çeşidinin kullanılması, endüstriyel mutfaklarda espresso makinesinin de yoğun bir şekilde kullanımını beraberinde getirir. Yeni nesil teknolojilerle tasarlanan espresso makinesi çeşitleri, sanayi tipi mutfakların temel ihtiyaçlarından biri haline geldi.

Espresso Makinesi Nedir?

Yoğun ve aromasını koruyacak şekilde espresso kahve hazırlamak için özel olarak geliştirilen makine, espresso makinesi nedir sorusunun yanıtıdır. Oldukça koyu bir kahve türü olan espressonun yavaş yavaş demlenmesi gerekir. Bu özel makineler de espressonun yavaş ve aromasını kaybetmeden demlenmesi için tasarlanmıştır. Profesyonel mutfaklar için geliştirilen espresso makineleri 1, 2 3 ve 4 gruplu seçeneklerinin sunar. Aynı zamanda tek boiler ve multi boiler seçenekleri de bulunur.

Su bağlantısı açısından espresso makineleri musluk bağlantılı ve üstten eklemeli gibi seçenekler de sunmayı başarıyor. Entegre değirmeni olan modeller de alternatifler arasında yer alıyor. Sonuç olarak profesyonel mutfaklarda kullanım için tasarlanan espresso makineleri farklı seçenekler sunarak kullanım şekline, kahve demleme yoğunluğuna ve ihtiyaçlara uygun tercihler yapılmasını sağlıyor.

Espresso Makinesi Çeşitleri

Çalışma şekline göre espresso makinesi türleri şu şekildedir:

Manuel Espresso Makinesi

Manuel espresso makinelerinde suyun sıcaklık seviyesi ve aynı zamanda basıncı kişi tarafından kontrol edilmeli, ayarlanmalıdır. Çoğunlukla pistonlu olan bu makineler üzerinde bulunan bir piston yardımı ile suyu basınçlı bir biçimde kahveden geçirir. Bu piston da kullanıcı tarafından hareket ettirilir.

Yarı Otomatik Espresso Makinesi

Espresso makinelerinin yarı otomatik olması, kahve çekirdeklerinin kullanıcı tarafından öğütülmesi gerektiği anlamına gelir. Aynı zamanda kahve makineye kullanıcı tarafından yerleştirilir ve suyun kahveden basınçlı bir şekilde geçmesi için de kullanıcı düğmeye basmalı veya kolu hareket ettirmelidir. Ancak suyun sıcaklık seviyesi ve basınç seviyesi espresso makinesi tarafından otomatik ayarlanır.

Tam Otomatik Espresso Makinesi

Espresso yapılması için gerekli olan tüm işlemlerin kahve makinesi tarafından otomatik olarak yapıldığı makinelerdir. Kullanıcının espresso yapımı için sadece tek bir düğmeye basması ya da bir kolu hareket ettirmesi yeterli olur.

Süper Otomatik Espresso Makinesi

Süper otomatik espresso makineleri, tam otomatik espresso makinelerinin sahip olduğu donanımın tamamına sahiptir. Aynı zamanda tercih edilen modele göre değişmekle birlikte süt köpürtme ya da espressolu sıcak içecek hazırlama gibi bazı ek işlevleri de olur. Bu işlevlerin neler olduğu ise marka ve modele göre değişkenlik gösterir.

Espresso Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Espresso makinesinin çalışma şeklinin ihtiyaçlarınıza uygun olması gerekir. Bu nedenle manuel, yarı otomatik, tam otomatik ve süper otomatik modelleri inceleyerek hangisinin sizin beklentilerinize uygun olduğunu belirlemelisiniz.
  • Mutfakta ayırdığınız alana sığabilecek bir espresso makinesini tercih etmelisiniz. Sipariş vermeden önce ölçülerine de göz atmalısınız.
  • Yüksek performanslı bir espresso makinesini seçmeniz, kahvenin daha kısa zamanda hazır olmasını sağlar. Dolayısıyla performans ve kalite gibi unsurlara da dikkat etmelisiniz.
  • Kahve yapma kapasitesi ve su haznesinin genişliği gibi hususlara da dikkat edilmelidir.
  • Hangi özelliklere sahip olduğuna mutlaka göz atmalısınız.

Espresso Makinesini İlk Kez Kullananlar İçin Adım Adım Rehber

Daha önce hiç kullanmadıysanız espresso makinesi nasıl kullanılır konusunda endişeli olabilirsiniz. Oysa bu makineleri kullanmak gayet kolaydır.

  1. Makineyi Hazırlayınİlk aşamada makineyi kullanıma hazırlamanız gerekiyor. Espresso makinesinin temiz olması gerekir. Eğer ilk defa kullanılacak bir makineyse ilk temizliğinin talimatlara uygun olarak yapılması önemlidir. Ardından espresso makinesinin fişini takın, açma düğmesine basın.
  2. Kahve Çekirdeklerini ve Filtreyi HazırlayınKullanacağınız kahve çekirdeklerini de hazırlamanız gerekir. Kahveyi öğütebilir ya da hazır öğütülmüş kahve kullanabilirsiniz. Ancak bu espresso yapmak için ince öğütülmüş kahve kullanmanız gerektiğini unutmayın. Espresso makinesine uygun bir filtre kullanmanız gereklidir. Çift ve tek shot için pek çok makinede farklı filtreler olduğunu eklemeliyiz.
  • Espresso YapımıArtık tüm hazırlık süreci tamamlandığına göre espresso yapımına başlayabilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki adımları izleyin.

Filtreye kahve ekleyin ve hafifçe sıkarak filtrenin tamamen dolu olmasını sağlayın.
Filtreyi makineye takın ve alt kısmına fincan koyun.
Makineyi çalıştırma düğmesine basın ve demlenme işleminin başlamasını sağlayın.
Espresso çıkışını istediğiniz zaman durdurun.

Espresso Yapma Süreci

Espresso yapma sürecini öğrenmek için espresso makinesi nasıl çalışır sorusunun yanıtını da öğrenmek gerekir. Bu kahve makinesi çeşitleri, bir basınç altında suyun 90 derece üzerinde kalmasını sağlar. Ardından basınç ile birlikte suyu kahveyle buluşturur ve su çok kısa bir sürede kahve parçacıklarının üzerinden geçer. Böylelikle kahve özünün çıkması sağlanır. Yoğun ve kıvamlı olması bu özel yapılış stilinden kaynaklanır.

Espresso Makinesi ile Yapılabilecek İçecekler

Espresso makinesi kullanılarak çok sayıda içecek çeşidinin hazırlanması mümkün olur. İşte bazıları…

Klasik Espresso İçecekleri

Espresso

Klasik espresso içeceği yoğun bir kıvama ve tada sahip olur. Tek başına tüketilebileceği gibi farklı içeceklere karıştırmak için de kullanılır.

Doppio

Espressodan daha güçlü bir kahve çeşididir çünkü doppio iki shot içerir.

Ristretto

Espressonun daha yoğun bir formda olduğu ve haliyle daha ağır bir lezzet içerdiği formudur.

Lungo

Lungo, klasik espresso boyutundan daha uzun bir fincan ya da kahve bardağında servis edilir. Ancak espressodan daha hafiftir.

Espresso Bazlı İçecekler

Cappuccino

Süt buharı ve süt köpüğü ile birlikte espresso kullanılarak hazırlanan ve yumuşak içimli bir kahve türüdür.

Latte

Latte de espresso bazlı içecekler arasında yer alır. Espresso ile birlikte buharla ısıtılan süt karıştırılarak hazırlanır.

Macchiato

Espresso üzerine süt köpüğü konularak hazırlanan bir kahve türüdür.

Mocha

Süt, sıcak çikolata ve espresso kullanılarak hazırlanan bir kahve çeşididir.

Soğuk Kahve İçecekleri

Iced Espresso

Buz ve soğuk suyla servis edilen bir içecektir. İçerisinde bir miktar espresso da bulunur.

Affogato

Affogato da espresso içecek tarifleri içerisinde yer alır. Bu içecekte sıcak espressonun üzerine dondurma ya da dondurulmuş yoğurt konulur.

Frappe

Süt, şeker, buz ve espresso kullanılarak hazırlanan bu içecek de soğuk olarak tüketilir.

Espresso Makinesinin Temizlenmesi

Espresso makinelerinin düzenli olarak temizlenmesi, hazırladığınız kahvenin lezzetini korur. Aynı zamanda espresso makinesi temizliği makinenin kullanım ömrünün korunması açısından da önemlidir. Dolayısıyla espresso makinesi bakımı ilk olarak temizliğinin ihmal edilmemesini gerektirir.

Günlük, Haftalık ve Aylık Temizlik Rutinleri

Günlük Temizlik Rutini

Her kullanımdan sonra ekipmanların mutlaka temizlenmesi gerekir. Filtreler ve portafilter gibi ekipmanların yumuşak bir temizlik bezi ve su ile temizlenmesi, kahve kalıntılarının giderilmesi için yeterlidir.

Haftalık Temizlik Rutini

Kahve makinesinin dışının ve içinin haftada bir silinmesi gerekir. Bu temizlik rutini ile toz ve kirin temizlenmesi sağlanırken toz ve partiküllerin kahve makinesinin içine ulaşması önlenir. Aynı zamanda filtreler çıkarılmalı ve ılık sabunlu su ile temizlenmelidir.

Aylık Temizlik Rutini

Kahve makinesinin iç kısmının ayda bir kez temizlenmesi gereklidir. Kahvenin yanı sıra yağın ve çeşitli tortuların da bu rutin ile makineden arındırılması mümkün olacaktır. Ayda bir yapılan temizlik rutini kapsamında makinenin su haznesinin de temizlenmesi önemlidir.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon