Mutbex Abone Ol
post image
08.07.23

Barista Sütü Nedir? Nerede Kullanılır?

Latte art olarak bilinen ve kahve fincanlarının üstlerindeki süslemeleri kapsayan çalışmalar günümüzde bir sanat dalı olarak kabul görmeye başladı. Bu konuya ilgi duyanların en çok merak ettiği konu ise barista sütü nedir sorusudur. Çünkü söz konusu çalışmalarda kullanılan süt, barista sütü olarak adlandırılıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu ürün klasik sütten daha farklı özelliklere sahiptir. İçeriğimizde barista sütü farkı konusunda da bilgi alabilirsiniz. 

Öncelikle bu sütün akışkan bir yapıya sahip olduğunu ve bu sayede latte art için son derece ideal bir süt çeşidi olduğunu belirtelim. Zengin bir içeriğe sahip olması da önem taşıyor. Pürüzsüz bir kahve görünümü elde edilmesinde en etkili ürünlerden biridir. Farklı kahve çeşitlerinin hazırlanmasında rahatlıkla kullanılabiliyor ve muhteşem bir lezzete sahip olması da önem taşıyor. 

Bu kahvenin önemli özelliklerinden biri de aklınıza gelebilecek tüm kahve çekirdekleri ile mükemmel bir uyum yakalıyor olmasıdır. Klasik bir sütün kahveye kazandırdığı lezzetten çok daha fazlasını kazandırabiliyor. Damaklarda daha yumuşak bir kahve lezzeti elde etmeyi de sağlıyor. Uzun ömürlü kahve köpüğü oluşturulmak istendiğinde de devreye girebiliyor. Çünkü normal bir süt ile yapılan köpük ile barista sütü ile hazırlanan köpüğün kalıcılık süresi birbirinden çok farklıdır. 

Barista Sütü İle Normal Süt Arasındaki Fark Nedir?

Eğer barista sütünün farkı nedir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız bu sütün içeriği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu sütün diğer süt çeşitleri ile kıyaslandığında çok daha homojen bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yağ oranı ise diğer süt çeşitlerinden daha yüksektir. Ancak aşırı oranda yağ içermez, diğer süt çeşitlerinden sadece % 4 oranında daha yüksek yağ oranına sahip olduğunu ekleyelim. 

Daha yüksek oranda yağ içermesi sütün daha yoğun bir kıvama sahip olmasını da beraberinde getiriyor. Zira barista süt ne demek sorusunun daha sık gündeme gelmesinin nedeni olan kahve sanatının bu sütle rahatlıkla yapılabiliyor olması, sahip olduğu bu özelliklerden kaynaklanır. Elbette sadece süt bazlı yapılan kahve çeşitlerinde bu süt kullanılabiliyor. Ülkemizde son yıllarda daha sık tercih edilmeye başlanmış olsa da dünya genelinde aslında çok sık kullanılan süt çeşitlerinden biri olduğunu da ekleyelim. 

Barista Sütü Nasıl Kullanılır?

Bu sütü denemek isteyenler barista sütü nasıl yapılır ya da nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını merak ediyor. Öncelikle sek barista sütü nasıl kullanılır sorusunun yanıtının sütü ısıtmakla başladığını belirtelim. Bu sütü kullanmadan önce mutlaka 65 derece sıcaklığa ulaşana kadar ısıtmanız gerekir. Ancak istediğiniz etkiyi elde etmek ve üzerinde sanat yapabilmek için 65 dereceden daha fazla ısıtmamanız gerektiğini de ekleyelim. 

Sonrasında kahve soğumadan french press yardımı ile iyice köpürmesini sağlamalısınız. Servis yapacağınız fincana sütü koyduktan sonra içerisine kahveyi ilave edin. Karıştırarak üzerine köpük ilavesi yapabilir ve istediğiniz latte art çalışmasını gerçekleştirin. Sonrasında kahveniz servise hazır olacaktır. 

Kahve İçin Herhangi Bir Süt Kullanabilir Miyiz?

Elbette kahve çeşitleri ile dilediğiniz herhangi bir sütü kullanabilirsiniz. Ancak en iyi sonucu elde etmek için ya da latte art için barista sütünü kullanmanızda fayda var. Bu konuda barista sütü nerelerde kullanılır sorusunun yanıtına da odaklanmalısınız. Herhangi bir süt çeşidini kullandığınızda barista sütündeki yoğun kıvamdan uzaklaşmış olursunuz. Bu da yaptığınız sanat çalışmasında zorlanacağınız anlamına gelir. 

Barista Sütü İle Kullanabileceğiniz Kahve Makinesi Önerileri

Eğer evde barista sütlü kahve nasıl yapılır sorusundan daha fazlasını merak ediyorsanız endüstriyel mutfaklar için tasarlanmış olan kahve makinelerine yönelmeniz gerekiyor. Bu makineler yardımı ile latte art barista süt çeşitleriyle beraber rahatlıkla yapılabiliyor. Profesyonel mutfaklar için hazırlanan ve bu süt çeşitleri ile eşsiz kahveler hazırlanabilir. Özellikle restoran, kafe ve otel mutfaklarının en önemli ihtiyaçlarından biri olan bu kahve makinelerini online sipariş sitemizde inceleyebilirsiniz. 

Barista sütü ile leziz kahvelerin hazırlanabildiği espresso kahve makinesi çeşitleri mutlaka incelemenizi önerdiğimiz ürün grupları arasında yer alıyor. Çünkü bu makineler kompakt tasarımı sayesinde minimum oranda yer kaplıyor, kolay kullanım özelliği taşıyor ve aynı zamanda minimum enerji tüketimiyle de ön plana çıkıyor. Online sipariş sitemizden satın almanız durumunda düşük fiyatlar ve ödeme kolaylıkları da sizi karşılıyor. 

 

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon