Mutbex Abone Ol
post image
12.07.23

Pürmüz Nedir & Ne İşe Yarar?

Bundan kısa bir süre öncesine kadar sadece profesyonel mutfaklarda kullanılan pürmüz günümüzde evlerde de oldukça sık kullanılmaya başlandı. Artık pürmüzle elde edilebilecek lezzetlerin farkına varan ev hanımları, bu özel mutfak gerecini tariflerinde yoğun bir şekilde kullanmaya başladı da diyebiliriz. Şeflerin mutfak sırlarından biri olan pürmüzün kullanım alanlarının artık evleri de kapsadığını söyleyebiliriz. 

Özellikle pasta ve tatlı çeşitlerinde çok sık kullanılan bu özel mutfak ekipmanı, gıdaların yüzey bölümünü hafif seviyede kızartmak ya da gıdalara kızarmış görünümü kazandırmak amacıyla da tercih edilebiliyor. Halk arasında alev tabancası olarak da bilinen pürmüzün kullanımının gayet kolay olduğunu söyleyebiliriz. 

Pürmüz Nedir?

En genel şekli ile pürmüz nedir sorusunu küçük bir çakmak çeşidi olarak yanıtlayabiliriz. Çoğunlukla profesyonel mutfaklarda kullanılan bu önemli mutfak ekipmanı portatif bir yapıya sahip olur. Özellikle tatlı çeşitlerinin üzerinde kızarmış görüntü yaratmak için kullanılan bu malzemenin pek çok farklı çeşidi üretiliyor. Örneğin ince bir uca sahip olanlar şaloma gibi isimlerle de anılabiliyor. Ölçülerinin yanı sıra alev süresine göre de bu ürünlerin farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. 

İnşaat ve onarım sektöründe de pürmüz çeşitleri sıklıkla kullanılıyor. Özellikle metalleri lehimlemek gibi amaçlarla da kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak mutfak sektöründe kullanılanlar daha ince ve daha kompakt bir tasarıma sahip olurlar. Ayrıca bir miktar daha az alev verdiklerini de söyleyebiliriz. 

Pürmüz çeşitleri farklı yakıt malzemeleri ile çalışabiliyor. Bu ürünler benzinle çalışabildiği gibi doğalgazla ya da bütan gazla çalışabilen ürünlerdir. Sanayi tipi mutfaklarda bu malzemenin daha yoğun bir şekilde kullanılıyor olması nedeniyle daha az enerji gideri sunan ürünler tercih edilir. Pürmüz çeşitleri arasından seçim yapmadan önce mutlaka ne ile çalıştığı bilgisine de göz atılmalıdır. 

Pürmüz Nasıl Kullanılır?

Farklı markalar tarafından üretimi gerçekleştirilen pürmüzler ele tam olarak oturmalıdır. Bu nedenle el pürmüz çeşitlerinin el ergonomisi ile uyumlu bir yapıya sahip olması, aranan koşullardan biridir. Pürmüzü kullanmak ile bir çakmak kullanmak arasında çok büyük farklar olmadığını da eklemek gerekir. Eğer seçtiğiniz bu ürünün üzerinde emniyet kilidi varsa öncelikle bu kilidi açmanız gerekiyor. Pek çok pürmüz modelinin üzerinde güvenlik açısından emniyet kilidinin bulunduğunu söyleyebiliriz. 

Kilidi açtıktan sonra parmağınızın denk geldiği yerde bir tuş olduğunu göreceksiniz. Buraya basmanız durumunda pürmüz alevlenecektir. Bu mutfak ekipmanını kullanırken son derece dikkatli olmanız gerektiğini ekleyelim. Bu ürünü yüzünüzden uzak mesafede tutmanız son derece önemlidir. Aynı zamanda bu ürünü hem saçlarınızdan hem de yanıcı olan her türlü maddeden de uzak tutmanız gerektiğini unutmayın. Kullandıktan sonra kapatarak emniyet kilidini de yine çalıştırmalısınız. 

Pürmüz Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Mutfaklarda genellikle küçük pürmüz çeşitleri tercih edilir. Pürmüz mutfakta etlerin tütsülenmesinde sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda fırın sütlaç gibi bazı tatlı çeşitlerinin yüzey bölümünün yakılması ya da kızartılması amacıyla da kullanıldığını belirtelim. Mutlaka bu malzemenin kullanılmasını gerektiren tarifler de bulunuyor ve cream brule de bu tariflerden biridir. Şekerli pasta çeşitlerini ve karamalize edilmesi gereken bazı tatlı çeşitlerini de buna örnek gösterebiliriz. 

Pürmüz Nerede Satılır?

Eğer pürmüz ne işe yarar sorusunun yanıtının yanı sıra bu mutfak ekipmanını nereden temin edebileceğinizi de merak ediyorsanız online sipariş sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Profesyonel mutfaklarda kullanım için seçkin markalar tarafından özel olarak tasarlanan bu ürünleri sitemizden en uygun fiyatla hemen temin edebilirsiniz. Aynı zamanda evde kullanım için tasarlanan ev tipi pürmüz çeşitleri de seçenekleriniz arasında yer alıyor. 

 

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon