Mutbex Abone Ol
post image
25.01.23

Yeni Alınan Bakır Tava Nasıl Kullanılır?

Yüz yıllardır yemek yapımı için kullanılan bakır kaplar, ısıyı çok hızlı iletmeleri ile bilinirler. Bakır, önemli bir maden olduğu için yemek kaplarında kullanılmaya başlanması ile dikkat edilmesi gereken detayların olduğu fark edilmiştir. Bakırın temizliği, patlatılması ve bakımı diğer ekipmanlara kıyas ile daha özen isteyen işlerdir. Pek çok açıdan hızlı ve kolay bir kullanım alanı sunan bakır tava çeşitleri, dikkatli ve tedbirli bir şekilde kullanıldıklarında, size çabuk pişen ya da ısınan yemekler sunacaklar.

İlk kez bakır tava kullanacaksanız ve yeni alınan bakır tava nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, birkaç basit işlem ile yeni bakır tavanızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bakır mutfak eşyaları, kalaylı olarak kullanılmaları gereken ürünler oldukları için kullanım sırasında olduğu gibi temizliğini yaparken de dikkatli olunmalı. Yeni tavanızı, yumuşak bir sünger ile sildikten sonra tavanın yüzeyini kapatacak miktarda süt koymalısınız. Kısık ateşte, süt kaynayana kadar bekleyin ve ardından da soğumaya bırakın. Soğuyan sütü, ovalayarak tavanın her yanına sürün. Sonra da sürtmeden, yumuşak hareketler ve deterjan kullanarak, sünger ile yıkayın. Tavanızı artık kullanıma hazır.

Yeni Alınan Bakır Tava Nasıl Kullanılır?

Bakır Tava Ne İşe Yarar?

Bakır tavalar, sıcaklığı çok iyi ve çabuk ileten mutfak ekipmanlarıdır. Bakırın, ısıyı eşit şekilde dağıtması da yemeğin her tarafının aynı ölçüde pişmesini sağlar. İyi kıvamlı yemeklerin yanında sıra, lezzetli yemeklerin de sırrı olan bakır tavalar, daima kısık ve orta ateşte kullanılmalı. Yüksek ateş, bakırın kaplamasına ciddi zararlar vereceği için ömrü kısalır ve yemeklerin de lezzeti bozulur.

Bakırın kalitesi nasıl anlaşılır diye merak edenler, bakır kapların satış fiyatları bu konuda yardımcı olacaktır. Çünkü el emeği ile yapılan, kaliteli bakır ürünler daima daha maliyetli ama aynı zamanda sağlıklı ve dayanıklıdırlar. Ayrıca uzun ömürlü oldukları için uzun vadede kârlı bir alışveriş deneyimi olacaktır. Ayrıca hurda bakır ile yapılan kapların da kalitesi daha düşük olabiliyor. Bu nedenle öğrenme şansınız varsa, ürünün ham maddesini öğrenebilirsiniz.

Yeni Alınan Bakır Tava Nasıl Kullanılır?

Bakır Tava İyi Mi?

Bakır tava iyi mi sorusunun cevabı, yüz yıllardır olumludur. Geleneksel mutfak kültürümüzde de yer alan bakır ürünler, doğru kullanıldıkları sürece pratik ve işlevseldirler. Hızlı ve tam anlamı ile ısınan yemekler, zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca bakır ürünlerde pişen yemeklerin daha lezzetli oldukları bilinmektedir.

Bakır Tava Çizilir Mi?

Pek çok evde ve yemek işletmesinde kullanılan bakır kaplar, kolay kullanımları nedeniyle oldukça popüler ürünlerdir. Acaba bakır tava çizilir mi diye endişeleniyorsanız, çözüm tahta kaşıklar olacaktır. Metal kaşık ya da kepçeler yerine tahta kaşık kullanılması, tavaların çizilmelerine engel olur. Ayrıca boşken ateşe konmaması gereken bakır tavalar, yüksek ateşte de zarar görürler. Yüksek ateşe maruz kalan tavaların kalayları, bir süre sonra bozulur ve oksitlenme yapabilir. Kalay ömrü için ürünlerin bulaşık makinesi yerine ılık su ile elde yıkanmaları da oldukça önemli.

İlk kullanımda, bakır tavaların renkleri koyulaşabilir ya da kararmalar oluşabilir. Bu durum oldukça sıradan ve normaldir. İlerleyen günlerdeki kullanımlarınız için parlak bir tavaya sahip olmak istiyorsanız, limon suyundan destek alabilirsiniz. Bulaşık süngeri ve limon suyu, daima iyi bir patlatma etkisi yaratacaktır.

Yeni Alınan Bakır Tava Nasıl Kullanılır?

Bakır Tava Sağlıklı Mı?

Mutfak ürünleri denince bakırdan imal edilen tavalar, cezveler ve benzeri ürünler oldukça sık tercih edilirler. Uzun yıllardır bizim topraklarımızın önemli bir parçası haline gelen bakır mutfak ekipmanlarının, kalaylanma zamanları geldiğinde gerekli işlemler uygulanmalı. Düzenli bakım ile bakır tava sağlıklı mı diye düşünmenize gerek kalmaz.

Kalaysız kullanılan bakır tavalar, içlerine konan yemeklerin oksitlenerek bozulmalarına neden olur. Bu nedenle düzenli aralıklar ile kalaylanma işlemleri yapılmalı ve rutin temizlikleri sırasında da tel ya da krem temizleyici gibi kaplamayı sıyıracak ürünlerden kaçınmalı. Bu şekilde bakımı yapılan ürünler için pek çok insan tarafından merak edilen bakır tava zararlı mı endişesi ise oldukça yersizdir.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon