Mutbex Abone Ol
post image
12.06.23

Dripper Kahve Demleme Yöntemi Nedir?

Son yılların en popüler kahve demleme yöntemlerinden biri de dripper oluyor. Kahve tutkunlarının hemen denemek istediği ve son derece leziz bir kahve yudumlama keyfini yaşatan bu demleme yöntemini siz de bilmelisiniz. Bazı malzemelere ihtiyacınız olacak, ekipmanları tamamladıktan sonra aşağıda belirttiğimiz adımları uygulayarak bir deneme yapabilirsiniz.

Origami Dripper Nedir?

Bu arada v60 dripper nedir ya da bilinen diğer adıyla origami dripper nedir sorusunun yanıtını da merak edebilirsiniz. Konik şeklinde tasarlanan bir kahve demleme aracıdır. İlk olarak Japon firması Hario tarafından seramik, cam, metal ve plastik materyallerden üretilen bu kahve demleme aracı farklı firmalar tarafından da üretilmeye devam ediyor. En çok kullanılanı ise cam malzemeden üretilenidir. Son derece işlevsel bir yapıda olması sayesinde dripper nedir ve nasıl demlenir sorusunun yanıtını arayanlar bu özel ekipmandan da temin ediyor.

Dripper Kahve Demleme Nasıl Olur?

Artık dripper kahve demleme işlemini deneyimleme zamanı geldiyse aşağıda yazanları adım adım uygulayabilirsiniz.

1. Adım
İçme suyunu kaynayana kadar ısıtın ve sonrasında birkaç dakika bekleyin. Eğer suyun pH değeri 6-8 arasındaysa çok daha leziz bir kahve ede edersiniz.
2. Adım
Bu demleme yönteminde filtre kullanmanız gerekiyor ve önerimiz kağıt filtreleri kullanmanızdır. Filtrenin çizgili kısmını katlayın ve demliğin içine koyun.
3. Adım
Dripperı sürahinin üzerine yerleştirin.

Dripper Kahve Demleme Yöntemi Nedir?
4. Adım
Kaynar olmayan sıcak su ile filtrenin ıslanmasını sağlayın. Bu işlem filtrenin kokusunun kahveye karışmasını önleyecek.
5. Adım
Öğütülmüş kahveyi filtreye koyun.
6. Adım
Su ekleyin ancak suyun dripperın üzerini geçmemesi gerekir. Kahvenin eşit oranda ıslandığından emin olmalısınız. Kahvenin sürahiye damlaması 30-40 saniye alabilir.
7. Adım
İlk birkaç damla kahveyi dökün. Kalan suyu eşit şekilde kahve üzerinde gezdirin.
8. Adım
3 dakika kadar beklemeniz kahvenin demlenmesini sağlar. Ardından dripper kahve demleme işlemi tamamlanmış olur, rahatlıkla yudumlayabilirsiniz.

Dripper Yöntemi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Öncelikle mutlaka origami dripper temin etmeniz gerekiyor. Ekipmanların eksik olması durumunda bu demleme yönteminin doğru şekilde uygulanması mümkün olmaz. İhtiyacınız olan malzemeler arasında dripper, filtre kahve demleme kağıdı, server da var. Eğer doğru oranda kahve kullanmak isterseniz hassas teraziye de ihtiyacınız olabilir.
  • Kullandığınız su son derece önemlidir. Suyun pH değerinin 6 – 8 arasında olmasına ve şebeke suyu değil içme suyu kullanmaya da dikkat etmelisiniz.
  • Suyun sıcaklık seviyesi de coffee dripper demlemede önemli olan unsurlardan biridir. En sık yapılan hata kaynar suyu kahve üzerinde gezdirmek oluyor. Bu durumda kahve tanelerinin yanacağını bilmelisiniz. Dolayısıyla su kaynadıktan sonra bir süre bekleyerek sıcaklığının 90 ila 95 derece arasında olmasını sağlayın. Ardından kahve üzerine dökebilirsiniz. Bu sayede kahvenin yanmasını da önlemiş olursunuz.
  • Bilmeniz gereken bir diğer unsur da kahve ile su oranıdır. Bu noktada tüm dünyada kabul görmüş olan orandan bahsetmek gerekir ki bu da 1’e 16,6 oluyor. Eğer 15 gram kahve kullanacaksanız 15×16,6 şeklinde bir hesaplama yapmalı ve 249 ml su kullanmalısınız. Bu oranı uygulamanız, kahvenin en leziz versiyonuna ulaşmanızı sağlar.

Dripper Kahve Demleme Yöntemi Nedir?

Dripper Kahve Ekipmanlarını Nerede Bulabilirim?

Elbette v60 dripper kahve demleme ekipmanlarını online sipariş sitemizde bulabilirsiniz. Tüm kahve çeşitleri için demleme ekipmanlarını, filtre çeşitlerini ve kahve makinesi modellerini en uygun fiyatlarla kullanıma sunuyoruz. Sadece güvenilir markalar tarafından üretilen ekipman çeşitlerini sizlerle buluşturduğumuz için gönül rahatlığı ile sipariş verebilirsiniz. Dripper kahve ekipmanlarında ödeme kolaylıkları da sunuyoruz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon