Mutbex Abone Ol
post image
21.02.23

Airfryer Nedir? Ne İşe Yarar?

Son dönemde çok sayıda kişi airfryer nedir sorusunun yanıtını merak ediyor. Bu ürünler mutfaktaki en pratik cihazlardan biri haline geldi. Gıdaların yağa batırılmadan sıcak hava ile pişerek kızarmasını sağlayan cihazlar, sıcak hava fritözü nedir sorusunun da yanıtıdır. Oldukça az miktarda yağ kullanarak derin yağa kızartılmış yiyecek lezzetini elde etmek mümkün oluyor. Kompakt yapısı ise tezgah üstünde kolaylıkla kullanılmasını olanaklı kılıyor.

Airfryer Nasıl Çalışır?

Airfryer çeşitlerinin çalışma prensibi aynıdır. İç kısmında bir pervane bulunur ve bu pervane ile sıcak havanın yiyeceklerin tamamına yayılması sağlanır. Yiyeceklere ısının eşit bir şekilde dağılmasını sağlıyor olması nedeniyle yemeklerin pişirilmesi sırasında karıştırılmasına gerek olmaz. Pek çok modelde çeşitli ısı ayarları da bulunur. Pişirilmek istenen yiyeceğe en uygun ayar seçilebilir. Böylelikle hava fritözü ile yiyeceğe ulaşması istenen ısının da ayarlanması mümkün olur.

Airfryer Nedir? Ne İşe Yarar?

Fritöz Fırın ile Airfryer Arasındaki Fark Nedir?

Türkçede sıcak hava fritözü olarak tanımlanan airfryer çeşitleri ile fritöz fırın çeşitleri arasındaki temel fark pişirme şeklidir. Airfryer çeşitleri ısıyı homojen bir şekilde dağıtırlar ve en belirgin özellikleri de budur. Tıpkı mikrodalga fırın gibi ısı dağılımı yapacak şekilde tasarlanırlar. Tamamen yağsız olarak ya da çok az miktarda yağ ile yemek pişirilmesini mümkün kılarlar. Ancak fritöz fırınlar tercih edildiğinde yiyeceklerin yağsız olarak pişirilmesi mümkün olmaz ve mutlaka belirli bir oranda yağ kullanılması gerekir.

Airfryer Sağlıklı Mı?

Elbette yağsız hava fritözü ile pişirilen yemekler son derece sağlıklıdır. Bu pişirme cihazları gıdaya zarar vermediğinden güvenle kullanılabilir. Az yağlı ya da yağsız yiyeceklerin sağlık açısından da daha doğru tercih olduğu düşünülecek olursa airfryer sağlıklı mı sorusuna net olarak “evet” yanıtı verilebilir.

Bu pişirme cihazlarının sağladığı avantajlardan bir diğeri de düşük kalorili yiyecekler pişirme imkanı tanımasıdır. Kalori fazlalığından kaynaklı olarak kilo alımının önüne geçmek isteyenler, diyet yapanlar ya da daha sağlıklı gıdalar tüketmek isteyenler için ideal bir pişirme aleti olduğu rahatlıkla ifade edilebilir. Yağ kullanımını minimize edebilen hatta tamamen ortadan kaldırabilen hava kızartma makinesi kilo almak istemeyen ve kilosunu korumak isteyenlerin de ortak seçimi oluyor.

Airfryer Ne Kadar Elektrik Harcar?

Hangi markanın hangi hava kızartma makinesi modelinin tercih edildiğine, ısı ayarına ve pişirme süresine bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişecektir. Ancak cihazların genellikle saatte 1500 W ile 2500 W arasında elektrik harcadığını belirtmek mümkündür. Eğer 2500 W bir cihaz modeli tercih edilirse 1 saatte tüketeceği elektrik miktarı 2,5 kW olacaktır.

Airfryer Nedir? Ne İşe Yarar?

Airfryer ile Hangi Yemekleri Yapabiliriz

Neredeyse her türlü yemek çeşidinin airfryer ile pişirilmesi mümkün oluyor. Hangi yemekleri yapabileceğinizi kısa bir liste halinde örneklendirebiliriz.

  • Et, tavuk, balık, ızgara türü yemekler
  • Patates ve sebze kızartmaları
  • Izgara yapılmasına uygun kabak, patlıcan, mısır gibi tüm sebze çeşitleri
  • Dondurulmuş gıdalar ile yapılan yemekler (Çözdürmeye gerek olmaz)
  • Ekmek çeşitleri
  • Tart ve pankek çeşitleri
  • Muffin gibi bazı hamur işi çeşitleri
  • Kek çeşitleri
  • Pilav çeşitleri

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ve satın aldığınız cihazın kullanım kılavuzunda hangi yemeklerin pişirilebileceğine dair bilgileri de görebilirsiniz.

Airfryer Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Herkesin ortak isteği en iyi sıcak hava fritözü modelini seçmektir. Bu noktada nelere dikkat edilmesi gerektiğini gözden geçirmenizde fayda var.

Kapasite

İlk olarak kapasiteye dikkat edilmesi gerekir. Bu cihazlar arasında tek seferde 2 kişilik yemek pişirenler olduğu gibi 8 kişilik yemek pişirenler de var. Evde kaç kişinin yaşadığına bağlı olarak kapasite seçimi yapılabilir.

Temizlik

Kolay temizlenebilir bir modeli seçmeye de önem vermelisiniz. Satın aldığınız airfryer modeli her gün kullanılacağı için temizliğinin de hızlı ve kolay şekilde yapılması önemlidir.

Programlama Seçenekleri

Çok basit olan airfryer çeşitleri üretildiği gibi karmaşık olanları da piyasada görebilirsiniz. Programlama seçeneklerini mutlaka inceleyin ve size uygun olanlara yönelin. Otomatik ayarlama yapılabilen modeller ise en pratik olanlardır.

Airfryer Nedir? Ne İşe Yarar?

Aksesuarlar

Bazı modeller yanında çeşitli aksesuarlar ile birlikte size ulaşıyor. Her türlü yemek çeşidini kolayca pişirmenizi sağlayabilecek olan bu aksesuarları da gözden geçirmenizi öneririz.

Pişirme Gücü

Çeşitli markalar tarafından geliştirilen bu cihazların pişirme güçleri de birbirinden farklı oluyor. Pişirme gücü yüksek olan bir cihaz modelini seçmeniz durumunda daha kısa zamanda gıdanın pişmesi mümkün olur. Bu da daha az elektrik tüketimi anlamına gelir. Dolayısıyla gıdaların pişme sürelerini de dikkate alarak pişirme gücü konusunda fikir edinebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon