Mutbex Abone Ol
post image
21.02.23

Osmanlı Ocağı Nedir?

En pratik ocak çeşitlerinden biri olan Osmanlı ocağı içerisinde yer alan hazneye özel bir jel konularak yakılması suretiyle çalıştırılan bir ocak türüdür. Balkonlarda, teraslarda, seyahatlerde ve kamp etkinliklerinde sıklıkla kullanılan bu özel ocak çeşidi pratik olmasıyla ön plana çıkar. Hızlı ve kolay bir şekilde çay ya da kahve pişirmek için de jel yakıtlı Osmanlı ocağı yoğun bir şekilde kullanılıyor.

İç kısmı ısıya karşı dayanıklı olduğundan güvenli bir şekilde kullanılabilen bu ocaklar hafif bir yapıya da sahiptir. Böylelikle istenen her yere rahatlıkla taşınabilir. Özel bir jel ile çalışıyor olması ise ocak çeşidinin popülerliğini koruyan unsurlardan biri olarak değerlendiriliyor. Çünkü gaz ya da benzin gibi çeşitli malzemelere ihtiyaç kalmıyor.

Bu arada Osmanlı ocağı bakır ya da gümüş gibi pek çok farklı materyalden üretilebiliyor. Ancak genellikle hafif olan materyallerin tercih edildiğini de eklemek gerekir. Bu sayede taşınması da daha kolay oluyor.

Osmanlı Ocağı Nasıl Yakılır?

Öncelikle Osmanlı ocağı nasıl yakılır sorusunun yanıtı için mangal tutuşturucu jel olarak da bilinen malzeme hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmasında fayda var. Çünkü bu ocağın yakılabilmesi için özel bir jel kullanılmalıdır. Bu jel de genellikle mangal yakanlar tarafından kullanıldığı için halk arasında mangal tutuşturucu jel olarak da bilinir.

Mangal tutuşturucu jel kullanımı hakkında bilgi için tıklayınız.

Osmanlı ocağı yakıtı olan özel jeli, ocak üzerinde bulunan deliğe dökmelisiniz. Bu sırada dikkatli olmalı ve jelin ocak etrafına sıçramasını önlemelisiniz. İstenmeyen kazaları önlemek için jelin yavaş ve dikkatli bir şekilde ocağın hazne kısmına dökülmesi gerekir. Sonrasında kibrit ya da çakmak yardımı ile bu jelin yakılması halinde Osmanlı ocağının da yanmasını sağlamış olacaksınız.

Osmanlı Ocağı Nasıl Söndürülür?

Elbette Osmanlı ocağı nasıl yanar konusu kadar bu ocağın güvenli bir şekilde söndürülmesi de önemlidir. Dolayısıyla Osmanlı ocağı nasıl söndürülür sorusunun yanıtının da bilinmesi gerekir. Osmanlı ocağının kullanımında kullanılan jel parlama yapmıyor. Bu özelliği sayesinde jeli söndürmek için uzun bir çaba gerekmez. Şayet kapaklı metal kutuda üretilen jelleri kullanıyorsanız, jel kapağının kapatılması durumunda alevi söndürmüş olursunuz.

Bu jeller is ya da kokuya neden olmadığından her ortam gayet güvenli bir şekilde kullanılabiliyor. Kamplarda çadır içerisinde ya da iç mekanlarda da kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığını ekleyelim. Ancak dikkatli olunması ve yangın ihtimalinin göz ardı edilmemesi, çocukların ve evcil hayvanların Osmanlı ocaklarından uzak tutulması da önem taşıyan hususlardır.

Jellerin ne kadar süre ile yandığı da sıklıkla gündeme gelen hususlardan biridir. Kullanılan Osmanlı ocağı jeli türüne göre bu sorunun yanıtı değişebiliyor. Ancak genellikle 200 ml jel yakıtın, ocağın 2 saat boyunca kesintisiz yanmasını sağladığını belirtelim. Her 100 ml jelin 1 saat yanma süresi olduğunu varsayarak kullandığınız jel miktarına göre bir hesaplama yapabilirsiniz.

Osmanlı Ocağı Jeli Nerede Satılır?

Pek çok farklı platform, Osmanlı ocağı jeli nerede satılır sorusunun yanıtı olabiliyor. Önemli olan ise güvenli bir şekilde kullanılabilen jel yakıt çeşitlerine yönelmektir. Bunun için rotanızı hemen online sipariş sitemize çevirebilirsiniz. Kaliteli ve pratik bir şekilde kullanılabilen jel yakıt çeşitleri, mangal tutuşturucu jeller sitemizden kolaylıkla temin edilebiliyor.

Osmanlı ocağı jelinin farklı gramaj seçeneklerini de sizlere sunuyoruz. Kullanım yoğunluğunuza ya da ihtiyaçlarınıza uygun olan ürün çeşidi için hemen sipariş verme şansınız var. fiyatlar gayet makul seviyede ve bütçe dostu bir alışveriş yapma fırsatı Mutbex’te!

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon