Mutbex Abone Ol
post image
23.02.23

İşyeri ve Endüstriyel Mutfak Yüzey Temizliği Nasıl Yapılır?

Hem işyerlerinde hem de endüstriyel mutfaklarda düzenli olarak etkin bir temizlik yapılması gerekir. Özellikle mutfaklar söz konusu olduğunda temizliğin çok daha önemli bir boyut kazandığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla temizlik nasıl yapılır sorusunun yanıtının çok iyi bilinmesi ve hijyenik temizlik yöntemlerinin muntazam bir şekilde uygulanması önem taşıyor.

İşyeri ve mutfak temizliğinin önemli bir parçası da yüzey temizliğidir. En sık kullanılan ve en çok kirlenen alanlar yüzeyler olduğundan yer silme deterjanları ya da bir diğer adıyla yüzey temizleyicileri de sık kullanılan malzemelerin başında geliyor.

Yüzey Temizleyici Nedir?

Yüzeylerde biriken toz, kir ve partiküllerin, dökülen gıda atıklarının temizlenmesi için kullanılan temizlik malzemesi, yüzey temizleyici nedir sorusunun yanıtıdır. Bu ürünler özel olarak formüle ediliyor ve içerisinde hijyen sağlayan materyaller de barındırabiliyor. Günlük kullanıma uygun olmaları sayesinde her gün yüzeyin silinmesi ve temiz bir form kazanması için tercih edilebiliyor.

İşyeri ve Endüstriyel Mutfak Yüzey Temizliği Nasıl Yapılır?

Likit bir forma sahip olmaları ise kullanımını kolaylaştıran unsurlardan biridir. Çoğunlukla su ile karıştırılarak kullanılacak şekilde hazırlanan yüzey temizleyiciler zeminin hızla silinmesi ve temizliğin daha kısa bir süre içerisinde tamamlanmasını sağlıyor. Günümüzde çok sayıda farklı firmanın yüzey temizleyiciler ürettiğini belirtebiliriz. Bazı markaların ürün çeşitleri hoş ve hafif bir kokuya da sahip oluyor. Bu sayede yüzeyin temizlenmesinin ardından ortamda hoş bir kokunun kalması da mümkün oluyor.

Yüzey Temizleyici Ne İşe Yarar?

Yüzey temizleyicilerin temel görevi yüzeydeki kir ve lekeleri yok etmektir. Ancak içerisinde bulunan özel materyaller sayesinde yüzeye parlak bir görünüm kazandıran ürün çeşitlerinin de olduğunu belirtelim. Bu nedenle yüzey temizleyici ne işe yarar dendiğinde hem temizlik hem de yüzeyin parlamasını sağlamak konusu akıllara gelir. Hoş bir kokuya sahip olan ürün çeşitleri ise temizlik sonrasında ortamda güzel bir koku kalmasını da sağlıyor. Bu güzel koku, işletmeler için son derece önemlidir. Çünkü güzel kokan mekanlar, insanlarda temiz bir mekan algısı da yaratır. Dolayısıyla işyeri temizlik işlemlerinde genellikle parfümlü yüzey temizleyiciler kullanılır.

Yüzey Temizleyici Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde yüzey temizleyici nerede kullanılır sorusunun yanıtı sadece zeminler olmuyor. Çünkü yeni formüller ile geliştirilen yüzey temizleyici çeşitlerinin daha geniş bir kullanım alanına kavuştuğunu söyleyebiliriz. Bir anlamda çok amaçlı temizleyici çeşitleri arasında yer aldıkları da belirtilebilir. Yüzey temizleyicilerin nerelerde kullanıldığı sorusunun yanıtını ise şu şekilde listeleyebiliriz:

İşyeri ve Endüstriyel Mutfak Yüzey Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Taş zeminler
  • Mermer zeminler
  • Beton zeminler
  • Mutfak dolaplarının dış kısımları
  • Parke döşenmiş olan alanlar
  • Fayans zeminler ve fayans duvarlar

Kir ve lekelerin kolaylıkla çıkarılmasını sağlayan ve güçlü bir formüle sahip olan yüzey temizleyicilerin daha sık tercih edildiği de bir gerçek! Bu sayede uzun süre ovmaya gerek kalmadan yüzeydeki kirlerin temizliğinin yapılması mümkün olabilir.

Yüzey Temizleyici Nasıl Kullanılır?

Hangi markanın hangi ürününü tercih ettiğinize bağlı olarak yüzey temizleyici nasıl kullanılır sorusunun yanıtı da değişebilir. Ancak genellikle bu ürünler yer silme kovalarına bir miktar su doldurulması ve bu suya eklenmesi şeklinde kullanılıyor. Her 1 litre su için bir kapak ya da yarım kapak yüzey temizleyici eklenmesi, ideal temizlik seviyesinin yakalanması için yeterli olabiliyor.

Aynı zamanda sprey formunda hazırlanan yüzey temizleyici çeşitleri de var. Bu ürünler ise uzun süre beklemiş ya da inatçı kirlerin temizliğinde kullanılan ürünlerdir. Eğer yer fayansları nasıl temizlenir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız suya karıştırılarak kullanılan yüzey temizleyici çeşitlerine yönelmelisiniz. Paspas çeşitlerinin bu suya batırılması ve zeminin silinmesi, sonrasında kuru bir paspas ile yüzey alanlarının kurulanması, temizlik için yeterli olur.

İşyeri ve Endüstriyel Mutfak Yüzey Temizliği Nasıl Yapılır?

Parkelerde İz Kalmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüzey temizleyicilerle silinen parkelerde iz kalmaması için mutlaka kurulama da yapılmalıdır. Öncelikle parkelerin bu temizlik malzemeleri ile silinmesi gerekir. Birkaç dakika sonrasında kuru bir paspas ile silinmesi yani kurulanması durumunda parkelerde hem su lekeleri kalmaz, hem de çok daha parlak bir görünüm elde edilir.

Kaliteli ve parlatıcı da içeren ürünler ise parke nasıl parlar sorusuna kolay bir yanıt oluyor. Bu temizleyiciler her kullanım sonrasında parke zeminlerde daha parlak bir görüntü oluşturuyor. Online sipariş sitemizde yüzey temizliğinde rahatlıkla kullanılabilen profesyonel temizlik malzemelerini inceleyebilir, hemen sipariş vererek satın alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon