Mutbex Abone Ol
post image
29.09.23

Buzlaş (Slush) Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Kafe, restoran ya da yemekhane gibi alanlarda kullanım için tasarlanan buzlaş makinesi, buzlu meyve suyu yapımında kullanılır. Çoğunlukla kompakt bir tasarıma sahip olan bu makineler pratik bir şekilde kullanılır. Buzlaş, 2’li, 3’lü ya da 10’lu olarak üretilebiliyor. İşletmeler, kullanım sıklığına bağlı olarak bu makine modelleri arasından ihtiyaçlarına en uygun olanları kolayca seçebiliyor. Yüksek kalitede ve kullanışlı makine modelleri online sipariş sitemizden temin edilebilir. 

Buzlaş (Slush) Makinesi Nedir?

Genellikle sanayi tipi buz makinası gibi farklı isimlerle de anılan slush makineleri, Buz makineleri gibi küp şeklinde buz yapma amacını taşımaz. Meyve sularının kristalize olmuş küçük buz parçaları şeklinde hazırlanması ve soğuk olarak servis edilmesi amacıyla üretilen makinelerdir. Taze meyve suları ile birlikte kullanılabileceği gibi toz formundaki meyve aromaları ile birlikte de kullanılabilirler. 

Buzlaş (Slush) Makinesi Ne İşe Yarar?

En genel şekli ile ice slush makinesi çeşitlerinin meyve aromalı ya da meyve suyu içeren buz kristalleri üretmek için kullanılan makineler olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürünler buzlu meyve suyu yapımında kullanım için tasarlanmıştır ve hem hızlı hem de pratik bir şekilde buzlu meyve suyu hazırlayabilir. Servise hazır bir şekilde buzlu meyve suyu üretimi için en sık kullanılan makinelerdir. 

Buzlaş makinelerinin halk arasında karlamaç ya da kar makinesi adıyla da anıldığını söyleyebiliriz. Sıklıkla buz makinesi ile karıştırılıyor olsa da aslında buz makineleri ile slush makinelerinin birbirinden çok farklı olduğunu belirtmeliyiz. Hem kullanım amaçları hem de elde edilen ürün açısından çok farklı endüstriyel mutfak ekipmanlarıdır. 

Buzlaş (Slush) Makinesi Kullanım Alanları

Özellikle sıcak yaz mevsiminde serinleten reçetelerin servis edildiği tüm işletmeler, slush makinesi kullanım alanları listesine girer. Bu nedenle buzlaş makinelerinin kullanım alanlarının son derece geniş olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde bu makineler farklı markalar tarafından farklı ebatlarda üretiliyor. Bu sayede küçük çaplı işletmeler de rahatlıkla ihtiyacı olan buzlaş makinesi modelini seçerek kullanabiliyor. Özellikle küçük ölçülerde tasarlanan makinelerin kompakt yapısı sayesinde minimum oranda yer kapladığını belirtelim. 

Buzlaş makinelerinin en sık kullanıldığı yerlere şu örnekleri verebiliriz: 

 • Restoranlar
 • Kafeler
 • Oteller
 • Büfeler
 • Çay bahçeleri 
 • Turistik tesisler 
 • Bar ve kulüpler 

Buzlaş (Slush) Makinesi Nasıl Çalışır?

Öncelikle slush makinesi nasıl çalışır sorusunun yanıtının gayet basit olduğunu belirtmeliyiz. Bu makineler elektrik ile çalışır ve çok kompleks bir yapıya sahip olmadıklarından minimum düzeyde enerji tüketimi ile maksimum seviyede performans sergileyebilirler. Bu makinelerde buz küpler ya da kalıplar halinde donmaz. Küçük buzlu kristaller şeklinde buz parçacıkları elde edilir. 

İçerisine meyve aromalarını eklenmesinin ardından su haznesinin de doldurulması gerekir. Çalıştırılması durumunda istenen reçetenin hızla hazır hale gelmesi mümkün olacaktır. Bu makineler toz meyve aroması ile de kullanıma uygundur. Hangi markanın hangi buzlaş makinesi modelinin tercih edildiğine göre nasıl çalıştığı değişebilir. Ancak genel olarak benzer çalışma prensibine sahip olduklarını söyleyebiliriz. Satın aldığınız ürünün kullanım kılavuzuna mutlaka göz atmalısınız. Makinenin nasıl kullanıldığı ve nasıl temizlenmesi gerektiği gibi bilgileri kullanım kılavuzu içerisinde bulabilirsiniz. 

Buzlaş (Slush) Makinesinde Hangi İçecekler Üretilir?

Çok sayıda farklı içecek reçetesinin hazırlanmasında buzlaş makinesi kullanılabilir. Bu içecek çeşitlerine şu örnekleri verebiliriz: 

 • Buzlu kahve 
 • Buzlu kapuçino
 • Granita
 • Buzlu meyve aromalı içecekler 
 • Buzlu sos çeşitleri 

Yüksek kalitede ve yüksek performanslı buzlaş makinesi modellerini en uygun fiyatlarla satın almak için online sipariş sitemizi ziyaret edin. Bu ürün çeşitlerinin tamamı için en cazip ödeme kolaylığı Mutbex’te!

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon