Mutbex Abone Ol
post image
08.09.23

Wok Tava Nedir? Neler Pişirilir?

Mutfağa ilgi duyanların ilk olarak merak ettiği hususlardan biri wok tava nedir şeklindedir. Öncelikle bu tavanın kökeninin Çin’e dayandığını belirtelim. Özellikle Asya mutfağında en sık kullanılan mutfak ekipmanlarının başında bu tavalar geliyor ve dolayısıyla Asya mutfağına ilgi duyanlar da wok tava ne demek sorusunun yanıtını merak ediyor. Bu tavalar klasik tavalara göre alt kısmı daha yuvarlak olan bir pişirme aracıdır.

Yüksek kenarlı olmaları ve orta kısmının daha yuvarlak olması ısının daha fazla alana hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Bu sayede hızlı ve sağlıklı bir şekilde yemek yapmak da mümkün olabiliyor. Pek çok farklı materyalden üretilen wok tavalarda en çok dökme demir, karbon çelik, alüminyum ya da paslanmaz çelik kullanılır.

Wok Tava Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak wok tavanın özelliği nedir sorusunun yanıtını sizlere liste halinde aktarabiliriz. Bu bilgiler aynı zamanda wok tava nasıl olmalı sorusunun da yanıtıdır.

  • Yuvarlak bir taban yapısına sahip olmalıdır. Bu sayede ısının hızlı ve eşit bir şekilde tüm yüzeye yayılması mümkün olabilir.
  • Kenarları yüksek olmalıdır. Bunun nedeni ise içerisinde bulunan yiyeceklerin kolaylıkla karıştırılabilmesidir.
  • Dayanıklı olmalıdır ve beraberinde tek elle kullanılabilecek kadar hafif olmalıdır. Wok tavaların çoğunlukla granit gibi ağır materyallerden üretilmiyor olması da bundan kaynaklanır.
  • Kolay çizilmeyen bir yapıya sahip olmalıdır.

Wok Tava Ne İşe Yarar?

En çok merak edilen unsur da wok tava ne işe yarar konusu oluyor. Sağlıklı ve hızlı bir pişirme sağlıyor olması, bu tavaların ne işe yaradığının en genel yanıtıdır. Profesyonel mutfaklarda çok sık kullanılıyor olması da bundan kaynaklanır. Aynı zamanda wok tava ne için kullanılır sorusunun tek bir yanıtının olmadığını söyleyebiliriz.Sıklıkla soteleme tekniği uygulanacağı zaman kullanılıyor olsa da yemekleri kızartmak ya da buharda pişirmek gibi yöntemlerde de bu tava çeşitlerinin devreye girebildiğini ekleyelim.

Wok Tavada Neler Yapılır? Neler Pişirilir?

Elbette wok tavada neler yapılır sorusunun yanıtı oldukça geniş bir listeyi kapsıyor. Bir tavada yapılabilecek yemeklerin ya da pişirme işlemlerinin tamamının bu tavalarda da yapılabileceğini belirtelim. Haliyle wok tavada neler pişirilir sorusunun da yanıtı oldukça geniştir. En sık hangi amaçlarla kullanıldığı sorusuna ise şu yanıtları verebiliriz:

Soteleme

Soteleme işleminde özellikle Asya mutfağında genellikle bu tava çeşitleri kullanılır. Sebze sotelerinin yanı sıra et sote hazırlamak için de devreye yüksek kenarlı wok tavalar kullanılır.

Kızartma

Et ve sebzelerin kızarılmasında en sık kullanılan mutfak ekipmanlarından biridir. Derin yağda kızartma işleminin yapılmasında da tercih edilebilir.

Buharda Pişirme

Bu tavanın içine bir buhar sepeti yerleştirilir ve gıdaların buharda pişirilmesinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Kavurma

Sebze ve etlerin tek başına ya da soslar ile birlikte kavrulmasında da kullanılan bir tava türü olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle küçük doğranmış olan gıda parçalarının son derece hızlı bir şekilde kavrulması istendiğinde en sık tercih edilen pişirme ekipmanı wok tavalardır.

Wok Tava Neden Yıkanmaz?

Halk arasında bu tavaların yıkanmaması gerektiği şeklinde bir düşünce hakim ve bu nedenle wok tava neden yıkanmaz sorusu da gündeme geliyor. Öncelikle hangi markanın hangi ürün modelinin tercih edildiğine bağlı olarak bu tavaların temizlenme şekilleri değişebilir. Elbette makinede ya da elde yıkanarak temizlenebilen wok tavalar da var. Dolayısıyla wok tava nasıl temizlenir sorusunun yanıtı için ürünün kullanım talimatını okumanız gerekir. Bu bilgiler arasında temizliğini nasıl yapacağınız sorusunun yanıtını da görebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon