Mutbex Abone Ol
post image
11.07.16

Endüstriyel Soğutma Ekipmanları Nedir?

Endüstriyel mutfakların temel ihtiyaçlarından biri de soğutma ekipmanlarıdır. Gıdaların uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesi için kullanılan soğutma sistemleri ve ekipmanları ürünleri düşük ısıda saklamak için kullanılır. Günümüzde en yeni teknolojilerle tasarlanan soğutma sistemleri ve ekipmanları, sanayi tipi mutfakların ihtiyacını karşılamayı başarıyor. Özellikle Öztiryakiler tarafından geliştirilen ürün modellerinin profesyonel mutfaklara etkin bir çözüm sunduğu biliniyor.

Ticari Soğutma Sistemleri

Sanayi tipi mutfakların ve gıda üretimi yapan fabrikaların kullandığı ticari soğutma sistemleri şunlardır:

Buzhaneler

Genellikle çok büyük çaplı soğutma alanları sunuyor olmaları nedeniyle fabrika ve atölyelerde kullanılan alanlardır. Aynı zamanda büyük çaplı işletme mutfaklarında da tercih edilebilir.

Soğuk Hava Depoları

Profesyonel mutfakların tercihi genellikle soğuk hava depoları oluyor. Büyük miktarlarda gıda çeşitlerinin bozulmadan saklanmasını sağlayan bu sistemler işletmelere gıda stoklama şansı da tanır.

Soğuk Tezgahlar

Alt kısmında soğutma sistemi olan tezgahlardır. Bazı gıdaların daha hızlı bir şekilde soğuması ve tüketime hazır hale gelmesi için kullanılırlar.

Buz Makineleri

Buz ihtiyacını karşılamak için kullanılan buz makineleri de soğutma ekipmanlarından biridir. Küp buz ya da kırık buz elde etmek için kullanılırlar.

Buzdolapları

Elbette buzdolabı çeşitleri de endüstriyel mutfaklarda kullanılan soğutma sistemleri arasında yer alıyor. Farklı kapasite seçenekleri sunan buzdolabı çeşitleri en sık kullanılan soğutma sistemlerinden biridir ve her işletmede mutlaka bulunması gerekir.

Endüstriyel Soğutma Çözümleri

Endüstriyel mutfaklarda soğutma ihtiyacına etkin bir çözüm sunan markaların başında Öztiryakiler geliyor. Markanın soğutma ihtiyacının karşılanabileceği pek çok ürün grubu bulunuyor. Bu ürün grupları da kendi içerisinde geniş bir model skalası sunuyor. Yatay ve dikey tip buzdolapları, derin dondurucular, buz konteynerı, soğuk teşhir dolapları gibi farklı ürün seçenekleri soğutma ihtiyacına gayet başarılı bir çözüm sunuyor. Öztiryakiler tarafından tasarlanan ürünler uzun ve sorunsuz kullanım ömrü, düşük enerji tüketimi gibi önemli beklentileri de karşılamayı başarıyor.

Soğutma Ekipmanları için Enerji Verimliliği

Soğutma sistemlerinde enerji verimliliği için öncelikle düşük enerji tüketimi sunan ürünlerin seçilmesi gerekir. A ++ enerji sınıfında olan buzdolabı, derin dondurucu gibi ürün çeşitlerinin seçilmesi durumunda çok daha düşük enerji giderleriyle karşılaşmak mümkün olacaktır. İşletmelerin yıllık enerji giderlerinde de önemli oranda tasarruf sağlanması için düşük enerji tüketimi sunan ürün modellerinin kullanılması gerekir.

Soğutma Ekipmanları Temizliği ve Bakımı

Kullanılan soğutma ekipmanlarının düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Aksi halde ürün içerisinde kötü koku oluşumu ve bakteri üremesi gibi çeşitli sorunlarla karşılaşılabilir. Temizlik öncesinde soğutma sistemleri boşaltılmalıdır. Oda ısısına gelmesi beklenmeli ve sonrasında temizliği yapılmalıdır. Profesyonel mutfaklarda kullanılan bulaşık deterjanı ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Güçlü kimyasallar kullanılmamalı ve temizlik sonrasında yüzeyler etkin bir şekilde durulanmalıdır. Ardından soğutma sistemlerinin fişi takılmalı ve yeniden kullanıma başlanmalıdır.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon