Mutbex Abone Ol
post image
01.08.22

Espresso Makinesi Nasıl Çalışır?

Kahve çeşitlerine kıyasla daha yoğun ve daha köpüklü bir kahve elde etmenin yolu, suyun basınçla kahvenin içinden geçmesi ve fincana dolması gerekiyor. İşte bu noktada devreye espresso makinesi giriyor. Suyun basınçlı bir şekilde kahvenin içinden geçmesi, duru bir kahve elde edilmesi için özel olarak tasarlanan bu makineler, espresso kahve keyfini tam olarak yaşamayı sağlayan ürünlerdir.
Elbette en iyi espresso makinesi tercihi yapılmış olsa bile iyi bir kahve elde etmenin püf noktalarına da dikkat edilmelidir. Örneğin kahve çekirdeklerinin öğütülmesi lazım ve bunun için de 1 numaralı öğütme seviyesinin tercih edilmiş olması önemlidir. Ardından filtre üzerinde bulunan kahvenin tamperle düzleştirilmesine ihtiyaç duyulur. Sonrasında kahve makinesinin belirli bir ısıya kadar ısınmasını beklemelisiniz. Bu aşamaları dikkatli bir şekilde tamamladıktan sonra makineyi çalıştırın, enfes espresso kahveniz hazır!

Espresso Makinesi Nasıl Çalışır?

Espresso Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm kahve makineleri gibi espresso kahve makinesi seçerken de çeşitli kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. Model seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları sıralıyoruz, dikkatlice gözden geçirin.
Kullanım Kolaylığı
Öncelikle ister ev tipi espresso makinesi olsun ister sanayi tipi espresso makinesi; kolay kullanım beklentisini karşılamalıdır. Piyasada çok sayıda farklı model var ve bu modellere gün geçtikçe yenileri de ekleniyor. Bazılarında süreç tamamen otomatikleştirilmiş durumda, kullanıcıya tek bir düğmeye basmaktan başka bir hamle bırakılmıyor. Bazılarında ise aşamalar manüel olarak kullanıcıya bırakılıyor. Önemli olan işlevselliği ve kullanım kolaylığı beklentilerini karşılayan bir kahve makinesine yönelmenizdir.

Kolay Temizlenebilme

Makinelerin muhteşem kahve aromasını sunabilmesi, düzenli olarak temizlenmeleriyle de alakalıdır. Haliyle seçtiğiniz profesyonel espresso makinesi hızlı ve kolay bir şekilde temizlenebilmelidir. Düzenli olarak temizlenmesi, kullandığınız kahve makinesinin ömrünü uzatabilmeniz adına da büyük bir önem taşır. Bu makinelerde bileşenler artıkça temizlik zorlaşıyor ve temizlik süresi de uzuyor. Model seçimi yaparken bu bilgiyi de göz önünde bulundurun.

Kalite ve Sağlamlık

Sıklıkla yeni bir espresso makinesi satın almayı kim ister ki? Seçtiğiniz modeli uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanmak için hem kaliteye hem de sağlamlığa dikkat etmenizde fayda var. Büyük bölümü metal aksamdan oluşan makineler hem daha dayanıklı oluyor, hem de ısıyı çok daha iyi muhafaza edebiliyor. Aynı zamanda % 100 otomatikleştirilmiş olan kahve makinelerinin kullanım ömrü, manüel olanlara nazaran biraz daha kısa olabiliyor.
Espresso Makinesi Nasıl Çalışır?

Boyut

Genellikle espresso makinelerinde boyuta dikkat edilmez. Oysa cafe için kahve makinası satın alıyor olsanız bile modellerin boyutlarını da dikkate almalısınız. Özellikle de ofis tipi kahve makinesi arayanlar, mutfakta çok geniş bir alan kaplamayan modellere yönelmelidir. Kompakt bir tasarıma sahip olan kahve makineleri son yıllarda daha fazla tercih diliyor çünkü minimum düzeyde yer kaplıyor.

Kahve Öğütme Sistemi

Kendi kahve öğütme sistemi olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Bazı tasarımlarda bu özellik yok ve dolayısıyla ekstra bir kahve öğütücü de temin etmeniz gerekiyor. Bu da ekstra bir bütçe ve mutfakta ekstra bir alan demektir. Kendi öğütme sistemi olanlar daha doğru bir seçim olabilir.

Köpürtme Çubuğu

Son olarak sütlü kahve tüketenlerin süt köpürtme çubuğu olan bir espresso makinesine yönelmesini öneririz. İşletmeler için bu özellik daha fazla önem taşıyor çünkü sütlü kahvede köpük, kahvenin lezzeti açısından da büyük bir önem taşıyor.
Espresso Makinesi Nasıl Çalışır?

En iyi Endüstriyel Espresso Makinesi

Pek çok marka, endüstriyel espresso makinesi üretimi gerçekleştiriyor ve modellere yeni özellikler de kazandırılıyor. Bu yeni özellikler ise kahve makinelerinin daha fonksiyonel olmasını sağlarken kullanıcıların beklentilerini de daha iyi karşılamasına yardımcı oluyor. Bu nedenle sadece tek bir modeli ‘en iyi’ olarak değerlendirmek kullanıcılar için doğru olmaz. İhtiyaçları en iyi karşılayan espresso makinesi, kullanıcı için en doğru seçim demektir.

Espresso Makinesi İle Keyifli Kahveler

Güne keyifli bir mola vermenin en kolay yolu barista kahve makinesi ile yapılan bir espresso içmektir. Bu makineler sadece kahve hazırlamayı kolaylaştıran ürünler değil, aynı zamanda kahvenin notalarını, aromasını en net şekilde hissetmeyi sağlayacak bir demleme yöntemini uygulayan cihazlardır. Dolayısıyla espresso makineleri ile kahve keyfini de maksimum düzeyde yaşamak mümkün oluyor! Mutbex online satış sitemizde kullanım konforu ile ön plana çıkan espresso makinelerini daha yakından inceleyebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eye icon